stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie z Kazimierzem Tischnerem

Filia Broadway Biblioteki Sopockiej zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Tischnerem - "Mój brat - ksiądz Józef Tischner". Spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2020 r. o godzinie 17.00.

Ks. prof. Józef Tischner we wspomnieniach najmłodszego brata - Kazimierza Tischnera. Opowieść po góralsku o przyjaźni, rodzinie, książkach księdza prof. Józefa Tischnera.
Kazimierz Tischner, dbając o spuściznę filozoficzną ks. prof. Józefa Tischnera oraz wypełniając ostatnią wolę zmarłego, w 2002 r. założył Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" (ma swoją siedzibę w Łopusznej) i Rodzinę Szkół Tischnerowskich im. Ks. Prof. Józefa Tischnera. Realizuje obecnie szereg działań integrujących młodzież, nauczycieli i wychowawców. Współpracuje z 38 szkołami w całej Polsce.
W 2017 r. Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" otrzymało Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną (od 2008 r.) w postaci medalu honorowego przez Parlament Europejski. Nagrodę przyznano za "wieloletnią działalność na rzecz lepszego wzajemnego zrozumienia i głębszej integracji między obywatelami państw członkowskich UE oraz za długoterminową ponadgraniczną współpracę kulturalną i działania odzwierciedlające wartości zapisane w Karcie Praw Człowieka".
Pełną ciepła i humoru opowieść o życiu i działalności swojego brata, pan Kazimierz przeplata archiwalnymi filmami.

Podczas spotkania będzie można nabyć książki ks. prof. Józefa Tischnera, w tym również najnowszą z nich pt. "Mądrość człowieka gór", o której Kazimierz Tischner i Stanisława Trebunia-Staszel rozmawiali ostatnio w Pytaniu na Śniadanie Extra:
https://tiny.pl/t28jx

Ks. Prof. Józef Tischner (1931-2000) - kapłan katolicki, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kapelan Związku Podhalan. Kawaler Orderu Orła Białego.
Mawiał o sobie - "czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem". Tak naprawdę był ważny dla wielu ludzi w każdym z tych wcieleń: budził zaufanie jako człowiek, inspirował jako filozof, uczył dojrzałej wiary jako kapłan. Był człowiekiem swojego czasu: nie uciekał od aktualnych problemów, ale próbował pomóc rodakom przejść przez kolejne zakręty historii. Zostanie zapamiętany jako nauczyciel wolności, solidarności i nadziei.
Ks. prof. Józef Tischner był zawsze mocno związany z górami. Cała jego filozofia była przepełniona mądrością ludzi gór. Miał zwyczaj mawiać, że jeśli nie da się czegoś przełożyć na góralski, to znaczy, że w ogóle nie warto się tym zajmować.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

Relikty Zamku Krzyżackiego w Gdańsku można oglądać w...?