stat

Spotkanie z Kazimierzem Tischnerem

Filia Broadway Biblioteki Sopockiej zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Tischnerem - "Mój brat - ksiądz Józef Tischner". Spotkanie odbędzie się 17 stycznia 2020 r. o godzinie 17.00.

Ks. prof. Józef Tischner we wspomnieniach najmłodszego brata - Kazimierza Tischnera. Opowieść po góralsku o przyjaźni, rodzinie, książkach księdza prof. Józefa Tischnera.
Kazimierz Tischner, dbając o spuściznę filozoficzną ks. prof. Józefa Tischnera oraz wypełniając ostatnią wolę zmarłego, w 2002 r. założył Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" (ma swoją siedzibę w Łopusznej) i Rodzinę Szkół Tischnerowskich im. Ks. Prof. Józefa Tischnera. Realizuje obecnie szereg działań integrujących młodzież, nauczycieli i wychowawców. Współpracuje z 38 szkołami w całej Polsce.
W 2017 r. Stowarzyszenie "Drogami Tischnera" otrzymało Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną (od 2008 r.) w postaci medalu honorowego przez Parlament Europejski. Nagrodę przyznano za "wieloletnią działalność na rzecz lepszego wzajemnego zrozumienia i głębszej integracji między obywatelami państw członkowskich UE oraz za długoterminową ponadgraniczną współpracę kulturalną i działania odzwierciedlające wartości zapisane w Karcie Praw Człowieka".
Pełną ciepła i humoru opowieść o życiu i działalności swojego brata, pan Kazimierz przeplata archiwalnymi filmami.

Podczas spotkania będzie można nabyć książki ks. prof. Józefa Tischnera, w tym również najnowszą z nich pt. "Mądrość człowieka gór", o której Kazimierz Tischner i Stanisława Trebunia-Staszel rozmawiali ostatnio w Pytaniu na Śniadanie Extra:
https://tiny.pl/t28jx

Ks. Prof. Józef Tischner (1931-2000) - kapłan katolicki, filozof, publicysta. Profesor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, współzałożyciel wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Kapelan Związku Podhalan. Kawaler Orderu Orła Białego.
Mawiał o sobie - "czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem". Tak naprawdę był ważny dla wielu ludzi w każdym z tych wcieleń: budził zaufanie jako człowiek, inspirował jako filozof, uczył dojrzałej wiary jako kapłan. Był człowiekiem swojego czasu: nie uciekał od aktualnych problemów, ale próbował pomóc rodakom przejść przez kolejne zakręty historii. Zostanie zapamiętany jako nauczyciel wolności, solidarności i nadziei.
Ks. prof. Józef Tischner był zawsze mocno związany z górami. Cała jego filozofia była przepełniona mądrością ludzi gór. Miał zwyczaj mawiać, że jeśli nie da się czegoś przełożyć na góralski, to znaczy, że w ogóle nie warto się tym zajmować.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Nowy gdański festiwal poświęcony muzyce dawnej nazywa się: