• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Spotkanie z Dariuszem Małszyckim

Otwarcie wystawy "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego" w II LO im. A. Mickiewicza w Gdyni, ul. Wolności 22 B nastąpi 9 listopada, (piątek) o godz. 18:00 (wystawa będzie czynna w dni powszednie do 14 grudnia w godz. 8:00-16:00).

sie 22-25

czwartek - niedziela, godz. 09:00

Sopot
Wstęp wolny

• Spotkanie z fotografią Henryka Poddębskiego oraz promocja albumu "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego"
"Miasto i port w Gdyni w fotografii Henryka Poddębskiego"

Ten urodzony w Chrzęstowie k. Koniecpola, członek Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego przez swoje fotografie propagował piękno polskiego krajobrazu. Jego twórczość związana była również z polskim Wybrzeżem i Gdynią. W zbiorach Muzeum Miasta Gdyni znajduje się sporo negatywów szklanych na których uwiecznił miasto i port w Gdyni w latach 1927-1938.

Zbiory te zaprezentuje Państwu Dariusz Małszycki kustosz zbiorów fotograficznych Muzeum Miasta Gdyni.

Na oba wydarzenia zapraszają organizatorzy: Fundacja INKUBATOR AKTIVECO, II LO im. A. Mickiewicza w Gdyni, wraz ze Szkolną Galerią Sztuki, Fundacja Kulturalne Pomorze oraz kawiarnia Caffe Anioł.

Wystawa składa się z fotografii zamieszczonych w albumie pn. "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego".

Album (wydany pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego) jest wędrówką po wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej.

Podróż zaczyna się na Wileńszczyźnie i wiedzie przez Polesie, Wołyń, Ziemię Lwowską, Huculszczyznę by zakończyć się na Podolu w Okopach Świętej Trójcy. Publikacja jest podróżą w czasie, jest podróżą po Kresach w mistrzowski sposób sfotografowanych w latach 1920 - 1939.

Promocja książki miała miejsce w Sejmie RP 5 maja 2010 roku, towarzyszyła jej wystawa zorganizowana w pomieszczeniach Sejmu.

Prezentowana była również w kilku miejscach w kraju: w maju 2010 w Polskim Radiu Lublin, lipcu 2010 na Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie, w grudniu 2010 towarzyszyła Targom Książki w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie, w styczniu 2011 roku w Muzeum Niepodległości w Warszawie, w maju 2011 w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, we wrześniu 2011 na Światowym Zjeździe Sybiraków w Szymbarku, w styczniu 2012 w Muzeum w Ostrołęce.

W sierpniu 2010 roku w radiowej Dwójce nagrana została audycja w programie Hanny Marii Gizy "Sezon na Dwójkę". Poniżej link do strony internetowej na której można odsłuchać fragmenty audycji:

https://www.polskieradio.pl/8/402/Artykul/257022,Kresy-ocalone

Zdjęcia mają unikatowy charakter, w większości nie były nigdy publikowane. Są one wyrazem najwyższych osiągnięć fotografii krajobrazowej.

Henryk Poddębski posiadał niezwykły talent wydobywania uroku i charakteru miejsc, które fotografował. Szczególnym kunsztem odznaczają się panoramy miast. Piękne widoki Wilna czy Lwowa, ale i małych miasteczek, takich jak Krzemieniec, Brzeżany albo Poczajów.

Album "Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego", którego patronem medialnym była "Rzeczpospolita", znalazł się wśród 10 najlepszych książek popularnonaukowych w czwartej edycji konkursu na Książkę Historyczną Roku im. Oskara Haleckiego, organizowanego przez IPN, Telewizję Polską i Polskie Radio.

Jest to pierwsza pozycja wydawnicza prezentująca część dużej, szczęśliwie ocalałej w zniszczonej podczas powstania Warszawie, kolekcji zdjęć Poddębskiego.

Henryk Poddębski nie miał żadnych uprzedzeń narodowościowych, religijnych czy społecznych. Fascynowało go bogactwo kultur i obyczajów, niepowtarzalny charakter życia jednostek i całych zbiorowości. Szczególnie cenił prostych ludzi. Widoczne jest to zwłaszcza na zdjęciach przedstawiających Poleszuków i Hucułów.

Szacunek dla ich bogatych obyczajów, ciężkiej pracy, zmagania się z surową przyrodą dostrzec można na każdej fotografii.

Poddębski był wyjątkowym fotografikiem. Niestety po wojnie jego spuścizna została zapomniana. Publikacja przywraca pamięć o tym artyście.

Album podzielony został na sześć części, każda z nich opatrzona została mapką krainy oraz krótkim wstępem zawierającym podstawowe informacje historyczne, geograficzne, gospodarcze lub etniczne. Zdjęcia opatrzone są ciekawymi podpisami zawierającymi informacje m. in. z zakresu historii i historii sztuki.

Publikacja jest wydawnictwem zaspakajającym najbardziej wyszukane oczekiwania miłośników książek i fotografii. Wybrany do niej został najbardziej ekskluzywny format 240 x 305 mm umożliwiający elegancką prezentację fotografii.

Album jest wykonany na matowym papierze kredowym o gramaturze 150 g/m2, w oprawie twardej, szytej i klejonej. Publikacja ma objętość 306 stron w wersji językowej polsko-angielskiej. W książce znajdują się reprodukcje 214 fotografii kresowych.

Autorami wstępów do poszczególnych części są profesorowie Jan Lewandowski, Mieczysław Wieliczko i Tadeusz Radzik z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz pani Małgorzata Florczak z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Pani Małgorzata Florczak razem z panem Grzegorzem Rąkowskim, autorem przewodników po Kresach, przygotowali podpisy pod zdjęciami.

Zdjęcia Poddębskiego, wykonywane w latach 20. i 30 ubiegłego wieku, trafiały m.in. do wydawanych przed 1939 rokiem znanych przewodników Mieczysława Orłowicza, znaleźć je można w albumie "Polska w krajobrazie i zabytkach", książkach serii "Cuda Polski".

Opinie

Sprawdź się

Ile metrów pod ziemią znajduje się wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej?