• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Sigiswald Kuijken

Patronat honorowy
Ambasador Belgii w Polsce Jan Luykx
Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Nadzwyczajny Koncert Po raz pierwszy w Polsce !

Sigiswald Kuijken - viola da spalla

21 listopada 2009 rok, godzina 18.00
Gdańsk, Ratusz Staromiejski ul. Korzenna 33/35


W programie: Suity solowe Jana Sebastiana Bacha

Od wielu lat Sigiswald Kuijken badał źródła pochodzące z końca XVII wieku i początku XVIII, mówiące o instrumencie, o którym z pewnością myślał J.S.Bach pisząc swoje suity, dzisiaj wykonywane najczęściej na współczesnej lub barokowej wiolonczeli.

W lutym 2004 roku, wizja artysty stała się faktem. Budowniczy skrzypiec Dmitry Badirov zbudował dla niego, wzorując się na dwóch zachowanych starych instrumentach, jak również dokumentacji dotyczącej instrumentu z Lipska, który uległ zniszczeniu podczas wojny violoncello da spalla. Instrument doskonale odpowiada opisom z czasów Bacha. Ma pięć strun i wygląda jak bardzo mała wiolonczela. Jeśli próbuje się grać na niej trzymając między nogami, w sposób w jaki często gra się dziś na violoncello piccolo, dźwięk jest ograniczony i bardzo stłumiony. Brzmi jak o wiele za mała wiolonczela. Jeśli jednak gra się na niej da spalla (trzymając opartą na ramieniu) czyli w poprawny sposób, do jakiego została stworzona, dźwięk jest nieporównywalnie bogatszy i harmonijny. Instrument brzmi jak bardzo wielka altówka, ale w skali wiolonczeli!

Od tego czasu Sigiswald Kuijken, koncertuje i nagrywa utwory J. S. Bacha, A. Vivaldiego, na instrumencie, który dzięki jego wnikliwości i upartemu dążeniu do prawdy historycznej został przywrócony muzycznemu światu.

Dla artysty stało się oczywiste, że dopiero ten instrument sprawi, że suity wiolonczelowe J. S. Bacha rozkwitną znowu w prawdzie, dzięki temu powrotowi do źródeł.

Pięć lat od momentu kiedy instrument ożył pod palcami Mistrza nadarza się niepowtarzalna okazja usłyszeć go w Polsce!

22 listopada 2009 rok, godzina 11.00
Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku ul. Łąkowa 1-2
Sala koncertowa


Sigiswald Kuijken

Wykład: Viola da spalla - dochodzenie do prawdy historycznej

Sigiswald Kuijken urodził się w 1944 w okolicy Brukseli. Studiował grę na skrzypcach w konserwatoriach w Brukseli i Brugii m.in. pod kierunkiem Maurice'a Raskina. Samodzielnie zdobył obszerną wiedzę na temat siedemnasto i osiemnasto-wiecznych technik wykonawczych i zwyczajów interpretacji w zakresie gry na skrzypcach i wioli da gamba.

W latach 1964 - 1972 roku był członkiem zespołu Alarius Ensemble (z Wielandem Kuijkenem, Robertem Kohnenem i Janine Rubinlicht). Zespół koncertował w wielu krajach europejskich oraz Stanach Zjednoczonych.

Sigiswald Kuijken stopniowo angażował się w pojedyncze projekty w zakresie muzyki kameralnej z licznymi specjalistami zajmującymi się muzyką barokową. Współpracował z takimi artystami jak: Wieland Kuijken, Bartold Kuijken, Robert Kohnen, Gustav Leonhardt, Frans Bruggen, Anner Bylsma i René Jacobs.

W 1972 roku, przy wsparciu Deutsche Harmonia Mundi i Gustava Leonhardta, założył orkiestrę barokową "La Petite Bande", która od tego czasu dała niezliczoną ilość koncertów w Europie, Australii, Ameryce Południowej, Chinach i Japonii oraz dokonała wielu nagrań dla różnych wytwórni płytowych (m.in. Deutsche Harmonia Mundi, Seon, Virgin, Accent, Denon czy Hyperion).

W 1986 roku artysta założył String Quartet (z François Fernandezem, Marleen Thiers i Wielandem Kuijkenem), który specjalizuje się w wykonywaniu kwartetów i kwintetów (w tym przypadku partię pierwszych skrzypiec realizuje Ryo Terakado) okresu klasycznego. Nagrania kwartetów i kwintetów Haydna oraz Mozarta, w wykonaniu tych muzyków, wydała wytwórnia Denon. Za osiągnięcia życia artysta został nagrodzony prestiżową nagrodą rządu flamandzkiego "Life Achievement Award of the Flemish Government".

Przeczytaj także

Informacja o biletach

Bilety do nabycia na godzinę przed koncertem. Normalny - 25 zł, Ulgowy - 15 zł.
Rezerwacja barokmusic@wp.pl

Opinie

Sprawdź się

Piotr Jaworski, czyli Tuse, słynie z fotorealistycznych portretów. W Trójmieście znane są jego liczne prace, m.in. portrety upamiętniające sławy, takie jak: