• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Live electronics, Viola da spalla i trochę poezji

Stefan Wesołowski
15 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

Kolejny tydzień z rzędu wiele dzieje się na gdańskich scenach. Usatysfakcjonowani powinni być miłośnicy muzycznej awangardy, łączenia muzyki z literaturą, oraz poszukiwania prawdy historycznej.



Mistrz i jego Viola da Spalla Mistrz i jego Viola da Spalla
Na początek wydarzenie, które cieszy mnie szczególnie. 16 listopada w Ratuszu Staromiejskim, podczas jednego koncertu, zaprezentują się pianistka Małgorzata Walentynowicz i zespół Kwartludium - wiodący polscy interpretatorzy muzyki najnowszej.

Walentynowicz jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Bogdana Czapiewskiego, swoje umiejętności doskonaliła też na uczelniach muzycznych w Hanowerze, u prof. Gerrita Zitterbarta, i Stuttgarcie, gdzie ukończyła z wyróżnieniem studia podyplomowe w zakresie interpretacji muzyki współczesnej pod kierunkiem prof. Nicolasa Hodgesa, jednego z najwybitniejszych specjalistów w tej dziedzinie. W ubiegłym roku Małgorzata Walentynowicz osiągnęła znaczący sukces, zwyciężając w 37. edycji "Gaudeamus Interpreters Competition" w Amsterdamie.

Kwartludium to z kolei zespół złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Bydgoszczy - Dagny Sadkowskiej (skrzypce), Michała Górczyńskiego (klarnet) oraz braci Pawła (instrumenty perkusyjne) i Piotra (fortepian) Nowickich. Podczas poniedziałkowego występu do zespołu dołączy także Gilles Gobert (live electronics), autor jednego z wykonywanych utworów. Grupa cieszy się już dużym i zasłużonym uznaniem, inicjując wiele ekscytujących przedsięwzięć w obszarze muzyki eksperymentalnej, ma też w swoim dorobku album zawierający specjalnie na tę okazję napisane utwory młodych polskich kompozytorów, oraz interpretacje prac wizualnych artystów plastyków.

Jestem w pełni przekonany, że koncert w Ratuszu będzie niezwykłym przeżyciem i gorąco zachęcam, by nań się wybrać. Ci artyści realizują bardzo ważne zadanie - bez nich współczesna muzyka i kultura w ogóle, byłyby martwymi zjawiskami, jakimiś tam punktami odniesienia co najwyżej, dla wcześniejszych epok. Dzisiaj jednak wciąż powstaje sztuka, czasem słaba, czasem pretensjonalna, ale czasem też bardzo dobra - i za taką właśnie sztukę biorą się takie zespoły jak Kwartludium i tacy instrumentaliści jak Małgorzata Walentynowicz.

W czwartek 19 listopada zaś, w sali kameralnej Filharmonii Bałtyckiej, coś dla amatorów osadzania muzyki w dodatkowym, pozamuzycznym kontekście. Tym kontekstem będzie tym razem recytowana przez aktora Krzysztofa Kolbergera poezja Jana Kochanowskiego, a warstwą muzyczną zajmie się świetny wiolonczelista, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, Tomasz Strahl. W jego wykonaniu usłyszymy utwory J. S. Bacha, M. Małeckiego oraz H. Jabłońskiego.

Na koniec koncert niezwykły, wielka gratka dla miłośników muzyki dawnej. 21 listopada w Ratuszu Staromiejskim wystąpi słynny belgijski skrzypek, dyrygent i niestrudzony badacz muzyki minionych wieków, Sigiswald Kuijken. Artysta ten, wspólnie ze swymi braćmi - Wielandem i Bartholdem - a także z klawesynistą Gustavem Leonhardtem był w grupie osób przecierających szlaki idei wykonawstwa zgodnego z przekazem historycznym, współtworzył wiele kluczowych dla tej inicjatywy zespołów, przede wszystkim legendarny już La Petite Bande.

Sobotni koncert jest jednak niezwykły nie tylko ze względu na osobowość Kuijkena, ale także na Violę da spalla, na której artysta zagra. Jest ona owocem wieloletniego studiowania źródeł, które doprowadzić miały do zbudowania instrumentu, na który oryginalnie Bach napisał swoje słynne suity solowe, funkcjonujące dziś jako "suity wiolonczelowe". Instrument w istocie przypomina małą wiolonczelę, jednak przeznaczony jest do trzymania da spalla, czyli opartą na ramieniu, oraz posiada pięć strun.

W jaki sposób konstrukcja Violi da spalla wpłynie na brzmienie znanych wszystkim suit J. S. Bacha - najlepiej ocenić samemu, pojawiając się na koncercie. Dla osób, które będą po występie odczuwać niedosyt wrażeń, organizator - Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki Dawnej - przygotował dodatkową atrakcję. Następnego dnia w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, o godz. 11, będzie można usłyszeć wykładu Sigiswalda Kuijkena, pt. "Viola da spalla - dochodzenie do prawdy historycznej".

Wydarzenia

Poezja na Ołowiance. Od Kochanowskiego do Herberta i Miłosza

25 zł
muzyka poważna

Sigiswald Kuijken

muzyka poważna

Recital Małgorzaty Walentynowicz, Koncert kameralny Kwartludium

15 zł
muzyka poważna

Miejsca

Zobacz także

Opinie (1) 3 zablokowane

  • super

    "Poezja na Ołowiance. Od Kochanowskiego do Herberta i Miłosza" Krzysztof Kolberger- Koleberger bardzo choruje więc jego udział to wydarzenie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Rzeźba z brązu na sopockim deptaku z parasolem upamiętnia barwną postać związaną z Sopotem. Jest to?

 

Najczęściej czytane