stat
PATRONAT

Recepta w Starej Aptece: Jacek Hugo-Bader (1 opinia)

Od grudnia do czerwca, w każdy drugi poniedziałek miesiąca zapraszamy Państwa na spotkania w Starej Aptece, nowo otwartej scenie Teatru Wybrzeże. Gościem pierwszego spotkania, które odbędzie się w poniedziałek, 10 grudnia o godzinie 18.00, będzie Jacek Hugo-Bader. Spotkanie poprowadzi dramaturg Teatru Wybrzeże, Michał Kurkowski.

Relacja z imprezy

W programie Recepty w Starej Aptece odbywać się będą m.in. czytania sztuk polskich i obcych dramatopisarzy, aktorskie lektury książek polskich pisarzy oraz spotkania z autorami czy wspólne oglądanie przedstawień głośnych europejskich reżyserów teatralnych. Zachęcamy Państwa do aktywnego uczestnictwa w rozmowie, prowadzonej przez dramaturgów Teatru Wybrzeże oraz ich gości. Wstęp wolny.

Jacek Hugo Bader to jeden z najciekawszych polskich reporterów, od 1991 roku współpracujący z Gazetą Wyborczą. Autor głośnych książek, m.in. BIAŁEJ GORĄCZKI, DZIENNIKÓW KOŁYMSKICH czy DŁUGIEGO FILMU O MIŁOŚCI. POWRÓT NA BROAD PEAK. W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski nagrodził go Orderem Odrodzenia Polski. Jacek Hugo-Bader jest także dwukrotnym laureatem Grand Press oraz Nagrody Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera. Po jednym z pierwszych, opublikowanych tekstów, w którym reporter zajął się historią Kałasznikowa (twórcy karabinu znanego jako Kałasznikow), Badera zaczęto nazwać specjalistą od Rosji - wtedy na wyrost, lecz od tamtej pory, już ponad dwadzieścia lat podróżuje po niej i stał się jej wytrawnym znawcą, wyczulonym na niuanse obserwatorem. Jacek Hugo-Bader znany jest także ze swojego poświęcenia dla tematu - nie wystarczy mu tylko biblioteczna kwerenda, on musi dotknąć, pojechać, poczuć, przekonać się na własnej skórze. Kiedy pisał tekst o polskich bezdomnych, postanowił zamieszkać na ulicy, kiedy chciał zaobserwować reakcje uczestników Marszu Niepodległości w Warszawie na ciemnoskórych, ucharakteryzował się na ciemnoskórego.

W swoich dwóch najnowszych książkach, SKUSZE oraz AUDYCIE, reporter próbuje opisać prawie trzydzieści lat przemian w Polsce przez pryzmat zwyczajnych i niezwyczajnych ludzkich losów. O ile w pierwszej, SKUSZE, przygląda się życiu swoich znajomych i przyjaciół, z którymi działał w podziemiu Solidarnościowym (m.in. Michał Boni, Ewa Hołuszko, Maciej Zalewski), o tyle ta druga, AUDYT, jest zbiorem tekstów poświęconych bohaterom reportaży, które przed dwudziestu laty trafiały na pierwsze strony Gazety Wyborczej. Symboliczne miejsce spotkania w sercu Gdańska, miasta szczególnie istotnego w historii polskiej walki z komunizmem, będzie nie tylko okazją do rozmowy o fascynującej pracy reportera, lecz także szansą na refleksję nad sukcesami i porażkami (wkrótce) trzydziestu lat transformacji.

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Która z inicjatyw nie jest Miejskim Znakiem Kultury Szymona Wróblewskiego?