• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Radykalność miejskiej sprawy

Jak wyglądają dzisiaj modernistyczne miasta przyszłości? Czego architekci mogą nauczyć się od mieszkańców slumsów? W książce "Radykalne miasta" Justin McGuirk pokazuje efekty realizacji tych idei: modelowe chilijskie osiedle socjalne powstałe z połówek domów czy słynny wieżowiec Torre David w Caracas, wypełniony nie przestrzenią biur oraz banków, ale zorganizowaną społecznością dzikich lokatorów.

18 maja - 14 lipca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Zapraszamy 16 kwietnia o godz. 18.00 do sieni IKM na premierę polskiego wydania książki, która poświęcona jest radykalności w miastach. Punktem wyjścia do rozmowy będzie premiera książki Justina McGuirka "Radykalne miasta" wydanej przez Fundację Bęc Zmiana i Res Publicę Nową. Gośćmi spotkania będą Osamu Okamura (Czechy, reSite), Milota Sidorova (Słowacja, reSite), Artur Celiński (Res Publica) i Bogna Świątkowska (Bęc Zmiana). Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim.

W połowie XX wieku europejskie marzenie o modernistycznej utopii przeniosło się do Ameryki Łacińskiej i odtąd to miejsce jest poligonem doświadczalnym dla najbardziej nowatorskich i odważnych pomysłów urbanistycznych.

W "Radykalnych miastach" (wydanych w języku angielskim w 2014 roku) Justin McGuirk pokazuje efekty realizacji tych idei: modelowe chilijskie osiedle socjalne powstałe z połówek domów, których budowę ukończyć mają sami mieszkańcy; słynny wieżowiec Torre David w Caracas, wypełniony nie przestrzenią biur oraz banków, ale zorganizowaną społecznością dzikich lokatorów; czy też argentyńską komunę Túpac Amaru, której charyzmatyczna przywódczyni zapewniła najbiedniejszym dostęp do luksusowych basenów.

- Wspólnie z Osamu Okamurą, Milotą Sidorovą i Bogną Świątkowską będziemy rozmawiali o tym, w jaki sposób radykalne dotychczas pomysły zmieniają miasta centralnej Europy. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, czym w istocie jest radykalizm i czy aby to, co radykalne nie jest właśnie tym, co powinno być uznane za normalne - mówi Artur Celiński z Fundacji Res Publica Nowa.

Od Meksyku, przez Wenezuelę, Brazylię, po Argentynę - radykalne miasta najbardziej zurbanizowanego kontynentu na świecie rodzą ekstremalne warunki mieszkaniowe: gigantyczne osiedla i rozlewające się w nieskończoność slumsy. McGuirk przygląda się codziennemu życiu mieszkających tam ludzi; przedstawia także architektów, aktywistów, odważnych polityków i społecznych działaczy, których próby rozwiązania problemu biedy I nierówności społecznych doprowadziły do rewolucyjnych rozwiązań, a tym samym całkowicie zrewitalizowały przestrzeń miejską.

- McGurik zebrał w swojej książce i opisał wszystkie te przejawy aktywności i działań, które wydają się być świetnym eksperymentem podważającym uznane dotychczas standardy radzenia sobie z powszechnie znanymi problemami. Wprowadza nas w arkany nieformalnych miast i pokazuje, że to co nieradykalni decydenci uznają za przejawy chaosu, beznadziei i prymitywizmu nie tylko takie nie jest, ale wręcz przeciwnie - może być źródłem nadziei na lepszą przyszłość - kontynuuje Celiński.

Justin McGuirk - pisarz i kurator, niegdyś redaktor czasopisma "Icon", szef wydawnictwa Strelka Press. Jego artykuły o architekturze publikuje "Guardian", a także "Observer", "Times", "Domus", "Art Review" i wiele innych periodyków. W 2012 roku otrzymał Złotego Lwa na Biennale w Wenecji za wystawę stworzoną wspólnie z biurem architektonicznym Urban-Think Tank.
---
Radykalność miejskiej sprawy. Premiera książki Justina McGuirka "Radykalne miasta"
Data: 16 kwietnia 2015r., godz. 18.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Goście: Osamu Okamura (Czechy, reSite) Milota Sidorova (Słowacja, reSite), Artur Celiński (Res Publica), Bogna Świątkowska (Bęc Zmiana).

Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim. Podczas spotkania można będzie kupić książkę "Radykalne miasta" w promocyjnej cenie.

Opinie

Sprawdź się

Wydawnictwo i księgarnia z Sopotu o tej samej nazwie to:

 

Najczęściej czytane