• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Wydarzenie aktualne
Warsztaty rodzinnego muzykowania

"Projektowanie bez Barier". Warsztaty dla studentów

Nadal duża część obszarów publicznych i budynków nie jest dostępna dla wszystkich. Tę sytuację chce poprawić Fundacja Polska Bez Barier oraz firma Technonicol realizując cykl warsztatów dla przyszłych architektów. W Gdańsku odbędą się one na Politechnice Gdańskiej.

maj 25

sobota, godz. 12:00

Wstęp wolny
cze 12

środa, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 259,00 zł
Osoby z niepełnosprawnościami stanowią około 12 proc. polskiego społeczeństwa. Jednak problemy z poruszaniem się po mieście i w budynkach ma dużo większa grupa ludzi. Są to osoby poruszające się na wózkach, z niepełnosprawnością wzroku, słuchu lub intelektualną, ale także osoby starsze, osoby z dziećmi w wózkach, osoby chore na otyłość, niskie lub bardzo wysokie oraz z czasowymi ograniczeniami ruchu, np. wspierające się kulami lub balkonikami. Pomimo tego, przestrzeń publiczna oraz budynki są często niedostosowane do ich potrzeb.

Brak pochylni przy budynkach, z których np. mogą skorzystać osoby poruszające się na wózkach, zbyt wysokie progi, wąskie korytarze, brak windy i nieczytelna komunikacja. To sytuacje, które dla osoby w pełni sprawnej są prawie niezauważalne. Jednak dla osób
z ograniczoną możliwością poruszania się i komunikacji są to problemy dnia codziennego, które uniemożliwiają im wykonanie nawet najprostszych czynności oraz włączenie się w życie społeczne.

Rozwiązaniem jest filozofia projektowania uniwersalnego. Początkowo odnosiła się do architektury, natomiast obecnie polega na projektowaniu produktów i otoczenia w taki sposób, by mogły być one użyte przez wszystkich. Przyszli architekci są nadzieją dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się i komunikacji. Dlatego firma Technonicol, producent systemów izolacyjnych we współpracy ze swoim wieloletnim partnerem, Fundacją Polska Bez Barier zdecydowały się zmienić tę sytuację. W tym roku rozpoczynają ogólnopolski cykl warsztatów projektowania uniwersalnego dla studentów architektury. Te osoby już niedługo będą planować przestrzeń miejską i tworzyć projekty budynków w całej Polsce i na świecie. Warsztaty z cyklu "Projektowanie bez Barier" odbędą się w 10 miastach w Polsce. Łącznie weźmie w nich udział około 200 studentów.

Aby wziąć udział w warsztatach należy wysłać wiadomość email o tytule "Zapisy na warsztaty Projektowanie bez Barier" ze swoim imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu na adres fundacja@polskabezbarier.org lub zadzwonić pod numer 790-494-794.Informacje o spotkaniach są dostępne na stronach www.polskabezbarier.org i www.technonicol.pl.

Opinie

Sprawdź się

Jaką funkcję pełniła Łaźnia Miejska na Dolnym Mieście w Gdańsku w okresie II wojny światowej?