• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Prezentacja inkluzji Solifugi

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska serdecznie zaprasza na uroczystą prezentację
inkluzji Solifugi (Arachnida Solifugae), która od 22 marca 2012 r., eksponowana będzie na wystawie stałej ,,Bursztyn w przyrodzie".

maj 23

czwartek, godz. 20:00

bilety 70 zł
Kup bilet
cze 27-30

czwartek - niedziela

bilety 70 - 84 zł
Kup bilet
Najnowszym okazem w przyrodniczej kolekcji Muzeum Bursztynu jest druga, znana
na świecie, inkluzja solifugi (Arachnida Solifugae) w bursztynie. Inkluzje w bursztynie bałtyckim powstały około 40 mln lat temu w eocenie w subtropikalnym lesie bursztynowym z obficie żywicujących sosen Pinus succinifera znajdujących się na mitycznym lądzie Fenno-Sarmacji (tereny obecnej Skandynawii).

Współcześnie solifugi są spotykane w klimacie tropikalnym, wyróżnia się 12 rodzin solifug, wśród których znane jest blisko tysiąca gatunków. Wielkość solifug waha się między 0,6 a 6 cm. Formą przypominają pająki lecz różnią się budową szczękoczułek. W odróżnieniu od większości pająków nie są jadowite. Potrafią biegać z prędkością 15km/h i skakać 1m wzwyż, przez co zostały nazywane potocznie wind scorpions lub camel scorpions dzięki lekko garbatej sylwetce. Są bardzo sprawnymi drapieżnikami, polują nawet na ofiary większe od siebie.

Do bardzo rzadkich inkluzji wśród pajęczaków zaliczane są skorpiony i solfugi - są to unikaty, dotychczas znane jest 9 okazów skorpionów i 2 solifugi. Pierwsza została opisana
i oznaczona przez Jasona Dunlop w 2004 roku - Kuratora Katedry Pajęczaków i Wijów Muzeum Naturalnego przy Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, Sekretarza Międzynarodowego Stowarzyszenia Arachnologów oraz Wice Przewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia Arachnologów. Drugim okazem jest solifuga zakupiona do zbiorów Muzeum Bursztynu, sfinansowana ze środków Fundacji Kronenberga przy CITI HANDLOWY. Jest to, po inkluzji ,,Jaszczurki Gierłowskiej" drugi zakup sfinansowany przez Fundację Kronenberga dla Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Zakup do zbiorów Muzeum Bursztynu został sfinansowany ze środków Fundacji Kronenberga przy CITI HANDLOWY.

Opinie

Sprawdź się

Jedna z najbardziej unikalnych w Polsce kolekcji zbiorów archeologicznych, pochodząca z Afryki, zawiera...?