stat
Impreza już się odbyła

Polska. Europa. Świat - Twarze Agnieszki Holland w Gdyni

10 września br. w Muzeum Miasta Gdyni przy ul. Zawiszy Czarnego 1, o godz. 17.00 rozpocznie się wernisaż wystawy "Polska. Europa. Świat - twarze Agnieszki Holland na 38. Gdynia - Festiwal Filmowy" z udziałem słynnej reżyserki. Wystawę będzie można oglądać do 27 października.


Wystawa eksponowana w Muzeum Miasta Gdyni, a przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi poświęcona jest Agnieszce Holland - jednej z najwybitniejszych postaci kina, słynnej reżyserce filmowej i teatralnej, autorce wielu interesujących scenariuszy do własnych filmów oraz do obrazów m.in. Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego. Na wystawie prezentowana jest bardzo bogata dokumentacja fotograficzna związana z twórczością reżyserki.

Są to przede wszystkim pochodzące z archiwum rodzinnego Ireny Rybczyńskiej - Holland oraz Agnieszki Holland zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi m.in. od: Krystyny Krauze, Jacka Petryckiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Kowalskiego oraz Andrzeja Koszyka - kolegów z okresu studiów w FAMU. Ponadto materiały do wystawy udostępniły: HBO, SF Zebra, SF Tor, Solopan, Apple Film Productions, Best Film oraz wielu instytucji filmowych z zagranicy w tym m.in. British Film Institut w Londynie, CCC Filmkunst GmbH w Berlinie, Deutsche Film Institut we Frankfurcie, FAMU w Pradze, Deutsche Kinemathek w Berlinie. Na wystawie można będzie obejrzeć także plakaty do filmów Agnieszki Holland wydane na całym świecie.

Wystawie towarzyszy publikacja "Polska. Europa. Świat - twarze Agnieszki Holland" wydana w wersji polsko - angielskiej, której promocja przewidziana została podczas 38. Gdynia - Festiwal Filmowy.

Partnerem głównym całego projektu jest Filmoteka Narodowa w Warszawie oraz Stowarzyszenie Filmowe KinoArt w Łodzi.

Projekt został dofinansowany z dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Patronat honorowy objął Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dodajmy, że pierwsza prezentacja wystawy odbyła się w marcu 2013 r. podczas 20. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pradze. Pierwsza polska odsłona wystawy nastąpi podczas 38. Gdynia - Festiwal Filmowy.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Narodowego w Gdańsku jest srebrna ozdoba z XIII w., której podstawę stanowi...?