• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Polonia Rediviva

Wystawa druków ulotnych, medali, numizmatów, fotografii, grafik i rękopisów, ukazująca wydarzenia, które doprowadziły do zmartwychwstania niepodległej Polski po 123 latach zaborów.

Wybuch w1914 roku I wojny światowej z udziałem mocarstw rozbiorowych: Austro-Węgier, Niemiec i Rosji. Doprowadził do rozbudzenia wśród wszystkich Polaków poczucia tożsamości narodowej a starcie się trzech mocarstw zaborczych dawał nadzieję na odtworzenie niepodległego państwa polskiego.

Lata 1914-1918 były w dziejach Polski okresem, w którym zrodziła się i okrzepła myśl o wyzwoleniu narodu spod ponad wiekowej niewoli. Ponieważ toczyła się największa w dziejach ludzkości wojna, w której Polacy jako naród pozbawiony niepodległości mieli wszystko do wygrania, przekonywującym wydawało się hasło, głoszące niezbędność prowadzenia przygotowań wojskowych, które w odpowiedniej chwili przeistoczą się w polski, niezawisły czyn zbrojny, mogący wywalczyć i trwale zabezpieczyć suwerenność.

Okres ten zawiera się pomiędzy dwiema datami - 3 sierpnia 1914 (przemówienie Józefa Piłsudskiego do żołnierzy w krakowskiej dzielnicy Oleandry) i 11 listopada 1918 (przekazanie Piłsudskiemu władzy przez Radę Regencyjną).

Na przestrzeni tego czasu - wraz z przesuwaniem się frontów i zmiennymi losami poszczególnych mocarstw zaborczych, kształtowały się zarówno koncepcje polskie dotyczące sposobów i dróg do odzyskania niepodległości, jak i koncepcje zaborców oraz Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, prowadzące do rozwiązania sprawy polskiej. W rezultacie, trudnego wcześniej do przewidzenia, przebiegu wojny wszystkie zainteresowane strony musiały prześcigać się w deklaracjach, a wkrótce także i w czynach, które legły u podstaw tworzenia polskiego wojska i zalążków organizmu państwowego. Wszystko to razem sprawiło, że gdy 11 listopada 1918 roku I wojna światowa została zakończona, Polska powstała jako państwo uznane na arenie międzynarodowej, dysponujące przygotowaną kadrą polityczną i administracyjną oraz zawiązkami wojska, organów władzy wykonawczej i sądowniczej. Polacy otrzymali możność współdecydowania o własnym losie we własnej ojczyźnie.

Otwarcie wystawy odbędzie się dnia 6 listopada o godz. 14.00 w holu głównym budynku historycznego Biblioteki Gdańskiej PAN (ul. Wałowa 15). Zapraszamy.

Opinie

Sprawdź się

Który z polskich noblistów doczekał się w Sopocie upamiętnienia w postaci „własnego” kamienia?