• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Planetoidy Heweliusza

  • Kalendarz
    27 listopada 2011 - 31 stycznia 2012 , godz. 12:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk Zaspa, Promenada w drodze na molo
  • Bilety
    wstęp wolny

Na promenadzie prowadzącej do molo na gdańskiej Zaspie stoi forma przestrzenna "Planetoidy Heweliusza". Oryginalna metalowa instalacja autorstwa Sebastiana Warszawy dedykowana gdańskiemu astronomowi, to praca która zajęła pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez Fundację Wspólnota Gdańska.

17 grudnia 2022 - 31 sierpnia 2024

bilety 33 - 35 zł

24 czerwca - 1 września 2024, godz. 14:30, 16:00

Gdańsk,
bilety 120 zł
Naukowa działalność gdańskiego astronoma i wszechstronność jego zainteresowań zostały docenione przez innych uczonych, którzy nazwali trzy planetoidy w hołdzie Heweliuszowi. Są to: 5703 HEVELIUS na cześć astronoma, 12625 KOOPMAN, gdyż takie było nazwisko rodowe drugiej żony i współpracowniczki Heweliusza oraz 764 GEDANIA, bo Heweliusz żył i działał w Gdańsku.
Realizatorem projektu jest Fundacja Wspólnota Gdańska. Pomysłodawcą i współorganizatorem projektu jest Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Gdańsk. Sponsorem jest gdańska spółka ASTE.

W jury konkursu zasiadali:
Mieczysław Kotłowski, Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku
Monika Mikołajczyk, Biuro Prezydenta Gdańska ds. Kultury
Grzegorz Szychliński, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska      
Maciej Mikołajewski, Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Adriana Sitkiewicz, artystka rzeźbiarka

Nagrodzeni artyści:
I nagroda - Sebastian Warszawa
II nagroda - Jerzy Dobrzański
III nagroda - Tomasz Tomaszewski

PLANETOIDY HEWELIUSZA: Gedania, Hevelius, Koopman

764 GEDANIA - planetoida okrąża Słońce w ciągu 5 lat i 251 dni, w średniej odległości 3,19 j.a. Została odkryta 26 września 1913 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu przez Franza Kaisera. Nazwa planetoidy pochodzi od łacińskiej nazwy miasta Gdańsk, gdzie odkrywca był pierwszym asystentem i nawiązuje do heweliuszowskiej tradycji miasta.

5703 HEVELIUS - planetoida z grupy pasa głównego asteroid, okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 56 dni, w średniej odległości 2,58 j.a. Została odkryta 15 listopada 1931 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu przez Karla Reinmutha. Nazwa planetoidy została nadana na cześć polskiego astronoma Jana Heweliusza.

12625 KOOPMAN - planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 190 dni w średniej odległości 3,12 j.a. Została odkryta 17 października 1960 roku w Leiden przez Cornelisa van Houtena, Ingrid van Houten oraz Toma Gehrelsa. Nazwa planetoidy pochodzi od nazwiska panieńskiego Elżbiety Koopman (1647-1693), żony Jana Heweliusza. Nazwa została zaproponowana przez R. H. van Genta. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (12625) 9578 P-L.

RIMAE HEVELIUS - grupa rowów na powierzchni Księżyca o średnicy około 182 km. Znajduje się po zachodniej stronie Planitia Descensus na współrzędnych selenograficznych Księżyc 1,0 N 68,0 W. Nazwa tego systemu kanałów została nadana w 1964 roku przez Międzynarodową Unię Astronomiczną i pochodzi od krateru Heweliusz nazwanego od polskiego astronoma Jana Heweliusza. Rimae Hevelius znajduje się zarówno wewnątrz krateru jak również przecina jego brzeg od strony południowo-wschodniej.

Opinie

Sprawdź się

Najstarszym zabytkiem w Sopocie, będącym jednocześnie oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku jest: