Wiadomości

stat

Pierwsi w boju. Komiks o obronie Poczty Polskiej

Uroczysta premiera komiksu o obronie Poczty Polskiej odbędzie się 1 września.
Uroczysta premiera komiksu o obronie Poczty Polskiej odbędzie się 1 września.

Komiks stał się w ostatnim czasie jedną z najbardziej popularnych form opowiadania o historii, także tej najnowszej. Już 1 września będzie można się przekonać, w jaki sposób rysownik Jacek Przybylski poradził sobie z tematem obrony Poczty Polskiej w Gdańsku."Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku" - taki tytuł nosi komiks, który ukaże się za kilka dni nakładem wydawnictwa Zin Zin Press. Fabuła skonstruowana została na podstawie faktów historycznych i przedstawia kilkanaście godzin bohaterskiej walki o Pocztę Polską na terenie Wolnego Miasta Gdańska.

Autorem pomysłu, by ten ważny historyczny epizod zamknąć w formie graficzno-literackiej, jest Mariusz Wójtowicz - Podhorski, specjalista od tematyki związanej z początkiem II wojny światowej. Jest on również autorem scenariusza do znanego komiksu "Westerplatte - załoga śmierci". Rysunki wykonał Jacek Przybylski, współautor komiksu "Faustyna" i kilku innych publikacji. Okładka natomiast zaprojektowana została przez Krzysztofa Wyrzykowskiego, który ma na swoim koncie ilustracje do publikacji takich jak ,,Westerplatte. Załoga śmierci", ,,Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności" czy ,,Łupaszka 1939".

Komiks "Pierwsi w boju" składa się z 32 czarno-białych plansz i adresowany jest głównie do młodego czytelnika. Ma przypominać w sposób przystępny i nowoczesny o bohaterstwie polskich pocztowców, którzy stanęli do nierównego boju z przeważającymi siłami atakujących Niemców. - Autorzy szczegółowo opisali prowadzone w ścisłej tajemnicy przygotowania do obrony, napięte do granic relacje między Niemcami i Polakami w przedwojennym Gdańsku, bestialstwo hitlerowskich agresorów - mówi Witold Tkaczyk z wydawnictwa Zin Zin Press. - Publikacja uzupełniona jest obszernym materiałem historycznym - tekstem i zdjęciami archiwalnymi. Ta część albumu powstała we współpracy z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.


Uroczysta premiera komiksu planowana jest w 71. rocznicę bohaterskiej obrony - 1 września 2010 r. o godz. 11.30 w Gdańsku, w historycznym budynku Poczty Polskiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Poczty Polskiej. Komiks ,,Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku" ukazuje się jako drugi tom serii ,,Kroniki Epizodów Wojennych" (pierwszym był ,,Westerplatte. Załoga śmierci"). Planowane są już kolejne tomy, m.in. o historii ORP ,,Orzeł", katastrofie w Gibraltarze, dywizji gen. Maczka.

Opinie (41)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05

czerwca

Kino Plenerowe i Samochodow... Sopot, Opera Leśna

Rozrywka

Właściciel Nowej Zatoki: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Łukasz Mazur: "Zatoka Sztuki nie istnieje"
Ulica Wajdeloty deptakiem. Na razie na próbę
Będą testować deptak na ul. Wajdeloty

Kulinaria

Kupując lokalnie, wspierasz sąsiadów. Akcja lokali z centrum Gdańska
Kupując lokalnie, wspierasz sąsiadów
Otwarte tarasy na galeriach handlowych w Trójmieście
Otwarte tarasy na galeriach handlowych

Sprawdź się

Co to są rzygacze?