• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pani scenograf. Jadwiga Pożakowska na scenach polskich

18 maja - 14 lipca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 8 zł

30 maja - 28 lipca 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Galeria Teatralna MNG - Pałac Opatów

Zaprasza na wystawę pt.: "Pani scenograf. Jadwiga Pożakowska na scenach polskich"
Monograficzna wystawa twórczości znakomitej gdańskiej Artystki, Jadwigi Pożakowskiej

Wystawa potrwa do 13 czerwca 2010.

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek 9.00-16.00
sobota - niedziela 10.00-17.00

Wystawa "Pani scenograf. Jadwiga Pożakowska na scenach polskich" jest przypomnieniem pracy tej wybitnej Artystki, ukazaniem, poprzez jej dzieło, tego okresu w polskim teatrze, gdy plastyka teatralna odgrywała niezwykle istotna rolę. Jadwiga Pożakowska, powołując się na przejętą od krakowskich profesorów zasadę mawiała "teatr można robić wszędzie, w każdej przestrzeni, trzeba tylko tę przestrzeń oswoić i przystosować do zamierzeń inscenizacyjno-scenograficznych".

Wśród projektów scenograficznych, które będą pokazane na wystawie w Pałacu Opatów w Oliwie znajdą się prace debiutanckie oraz te wszystkie, które Artystka ceniła i lubiła, od Wesela Figara, przez Franka V, Komu bije dzwon, Wesele, Otella, Kordiana, do Panny z mokrą głową, ostatniej dekoracji wykonanej dla teatru, w sumie rysunki do 26 spektakli. Prace "Pani Scenograf" zestawione będą ze zdjęciami dokumentującymi poszczególne premiery i uzupełnione pamiątkami osobistymi, listami, zdjęciami, itp.

Jadwiga Pożakowska urodziła się w Krakowie 13 XI 1928 roku, zmarła w Gdańsku 11 VIII 2006. Ukończyła Wydział Architektury Wnętrz i Scenografię na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Była studentką znakomitych scenografów: Karola Frycza, Andrzeja Stopki, Tadeusza Kantora. Pracę zawodową rozpoczęła w Teatrze Ziemi Opolskiej (jednocześnie z Józefem Szajną i Wojciechem Krakowskim), za dyrekcji Krystyny Skuszanki.

Na zawodowej scenie zadebiutowała scenografią do "Wesela Figara" Baumarchais (Opole,1954). W latach 1956-1962 związała się z Teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie, powstały tam m.in. "Sługa dwóch panów" Goldoniego i "Achilles i panny" Swinarskiego. Od roku 1961 podjęła współpracę z Teatrem Wybrzeże, któremu pozostała wierna przez kolejne ćwierć wieku. Na scenach Trójmiasta zrealizowała dekoracje i kostiumy do około 70 spektakli, współpracowała z najlepszymi polskimi reżyserami i aktorami.

Cena biletu na wystawę:
normalny 10 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 18 zł

Opinie

Sprawdź się

Czy gdyński Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port to pierwszy w historii taki festiwal w Polsce?