• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pamiątki Gdańszczanina. Ceramika pamiątkowa z kolekcji Jürgena Gromka - wernisaż

Zapraszamy do wernisaż wystawy "Pamiątki Gdańszczanina. Ceramika pamiątkowa z kolekcji Jürgena Gromka", która czynna będzie od 15 marca do 12 maja 2013 w Ratuszu Głównego Miasta, oddziale MHMG (III Sala Wystawowa, I piętro).

Wystawa potrwa do 12 maja 2013 roku.

Na porcelanie dawnego Gdańska najczęściej malowano herb Gdańska i słynne motto "Nec temere, nec timide". Przyjmowała wszystkie możliwe formy. Popularna porcelana pamiątkowa z dawnego Gdańska. 150 takich obiektów zobaczymy w czasie najnowszej wystawy przygotowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Ta wystawa to gratka nie tylko dla miłośników porcelany, ale i śladów po dawnym Gdańsku. Z jego instytucjami, firmami, sklepami, urzędami, które bezpowrotnie zniknęły po II wojnie światowej. Te znaki z przeszłości zobaczymy teraz na porcelanie, w czasie wystawy "Pamiątki Gdańszczanina. Ceramika pamiątkowa z kolekcji Jürgena Gromka".

Osobą, która łączy przeszłość miasta z obecnymi czasami jest właśnie Jürgen Gromek, urodzony w Gdańsku kolekcjoner gdańskiej kultury materialnej, który w 1946 roku musiał opuścić rodzinne miasto.

Pamięć o Gdańsku skłoniła go do zbierania obiektów tutaj wyprodukowanych lub odnoszących się do Gdańska. W 2010 roku Jürgen Gromek obdarował Muzeum Historyczne Miasta Gdańska cennym zbiorem gdańskich sreber. Obecnie możemy oglądać przekazaną przez niego porcelanę.

Cel wystawy to prezentacja darowanej Muzeum kolekcji porcelany pamiątkowej, a także wyraz wdzięczności wobec darczyńcy za jego gest wsparcia Muzeum kolekcją gdańskich obiektów. Wystawa włącza się także w cykl prezentacji darowizn przyjmowanych do zbiorów Muzeum, a będących wcześniej własnością gdańszczan, którzy opuścili miasto z powodów historycznych.

Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą przede wszystkim z lat 20. i 30. dwudziestego wieku. Stanowią typowe przykłady porcelany pamiątkowej, która zyskała popularność na przełomie XIX i XX wieku.

Ekspozycję porcelany uzupełni dwanaście kart pocztowych z lat 30. XX wieku ze zbiorów MHMG, korespondujących z wizerunkami na porcelanie pamiątkowej oraz czasem powstania większości eksponowanych obiektów.

Patronat honorowy nad wystawą objęła Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Pani Annette Klein.

Partnerem wystawy jest sklep z porcelaną Lubiana - ul. Chrzanowskiego 10 w Gdańsku.

Opinie

Sprawdź się

Ważnym trójmiejskim artystą street artu, tworzącym pod pseudonimem M-city, który stworzył "galerię społecznego muralu" komentującą polską rzeczywistość społeczno-polityczną, jest: