• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

PC Drama: Kontrapunkt

Kontrapunkt
autor: Rubi Birden

Maria - niewystępująca od dawna na scenie aktorka, zostaje poproszona o udzielenie wywiadu nieznanej dziennikarce Julii Weiss. Spotkanie to przeradza się w coś więcej niż wywiad. Julia chce wiedzieć więcej. Więcej niż Maria pragnie, aby o niej wiedziano. Lecz ukrywanie czegokolwiek nie ma sensu, gdyż młodsza kobieta wie o byłej gwieździe więcej niż wszystkie plotkarskie gazety razem wzięte. Może jednak nagłe zainteresowanie obcej osoby jest dla emerytowanej aktorki czymś ciekawym? Może daje jej szansę zagrania ostatniej roli?

Reżyseria: Jarosław Banaszek
Komentarz naukowy: dr Tomasz Swoboda

Tekst przeczytają: Lidia Bogaczówna | Marta Gortych

Młoda polska dramaturg zajmuje się czymś, czym współczesny dramat powinien się zajmować: wiwisekcją relacji międzyludzkich. W tym przypadku relacji dwóch kobiet. Wraz z bohaterkami przechodzimy wiele ich odcieni: chłodny dystans podczas spotkania gwiazdy i proszącej ją o wywiad petentki, nienawiść zmieniających się podległości kata i ofiary, czy emocjonalne zbliżenie niczym matki i córki. Znalazło się w tej sztuce trochę prawdy o kobietach. O ich krwiożerczości, agresywności, rozpuszczonej w buzujących emocjach i nieprzebranej chęci kochania, przechodzącej z sekundy na sekundę w nienawiść, zdolną zabijać obiekt własnej miłości. Tekst jest dla mnie ciekawy, ponieważ stanowi wyzwanie dla reżysera i aktorów, pozwala szukać czegoś więcej poza prostą fabułą i z pozoru oczywistymi relacjami. Umożliwia zejście w głąb, szukanie podtekstów. Sprawia, że trzeba szukać rozwiązania zagadki, jaką są obie bohaterki. (Jarosław Banaszek)


O artystach:
Jarosław Banaszek - urodzony w 1972 roku w Sochaczewie. Pisarz, scenarzysta, reżyser. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Film licencjacki: Telewizja Miłość (nagroda na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie). Współautor zbioru esejów Hanibal Lecter i przyjaciele. Współautor scenariusza Derby, który otrzymał jedną z głównych nagród na konkursie Hartley Merrill 2008 oraz II nagrodę w I edycji Małopolskiej nagrody Filmowej "Trzy Korony". Współautor scenariuszy: Od pełni do pełni, Cudowna melina, Pożegnanie z Babcią (development PISF), Bez grawitacji, 3+1. Pracował jako asystent reżysera przy filmie Korowód Jerzego Stuhra oraz reżyser przy kilku serialach telewizyjnych. W 2010 roku wyreżyserował sztukę Jak liście na wietrze w Teatrze Nowym w Krakowie.

Rubi Birden - urodziła się w Warszawie w 1974 r., studiowała iberystykę i fotografię. Tłumaczy z hiszpańskiego i angielskiego, pisze sztuki teatralne. Wiele jej tekstów zostało zrealizowanych w teatrze: Czy lubi pani Schuberta, R. Mendizábal - Teatr Ateneum, Warszawa, 2008 r. (tłumaczenie), Czy lubi pani Schuberta, R. Mendizábal - Teatr Polskiego Radia 2009 r. (tłumaczenie). Powtórna emisja w 2010 r., Damska toaleta, Rodolfo Santana - Teatr Barakah, Kraków 2009 r. (tłumaczenie), Herr Klement - P. Suarez, L. Giacometto - Teatr Polskiego Radia 2010 r. (tłumaczenie), Kontrapunkt - Teatr Polskiego Radia 2010 r. (tekst autorski), Kroki, A. Alamo - Teatr Nie Ma, Szczecin, 2010 r. (tłumaczenie), Nieobecna (tytuł oryginalny Nie odwracaj się od słońca) - Teatr Praga (Fabryka Trzciny), Warszawa 2010 r. (tekst autorski) - zgłoszony przez Temidę Stankiewicz-Podhorecką do rankingu "Najlepszy, najlepsza, najlepsi" miesięcznika "Teatr" w kategorii 'najlepsza nowa polska sztuka', Niegrzeczne dziewczynki, M. Sierra (tłumaczenie) - Teatr Polskiego Radia. Teksty autorskie i tłumaczenia Rubi Birden były również przedstawiane w formie prób czytanych w wielu teatrach w Polsce. Pełny wykaz tekstów na stronie: www.rubi.pl.

Lidia Bogaczówna - absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zaczynała w krakowskim Teatrze Stu, m.in. w Szalonej lokomotywie. W latach 1982 - 1986 występowała w Teatrze Bagatela. Obecnie aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Gra też na Krakowskim Kazimierzu w Teatrze Barakah - m.in. w głośnym spektaklu Hanocha Levina Szyc i w Teatrze Nowym. Widzom telewizyjnej Dwójki znana m.in. z roli Helusi w programie rozrywkowym Spotkanie z Balladą. W latach 2006 - 2010 Przewodnicząca Oddziału ZASP w Krakowie. Od 2010 zastępca przewodniczącej tego samego oddziału. W 2009 roku odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. 2 lipca 2010 otrzymała od Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego odznakę "Honoris Gratia" w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców. Laureatka Nagrody za Kreację Aktorską i Nagrody Publiczności na Festiwalu Małych Form w Szczecinie (1986), od 1992 stała współpraca z Zygmuntem Koniecznym (płyty, koncerty). Współpracuje też z TV (m.in. Spotkania z Balladą od 1984, seriale Kryminalni, Na dobre i na złe, Majka).

Marta Gortych - rocznik 1982, absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Wydział Aktorski; ma na swoim koncie liczne role teatralne: Iwona księżniczka Burgunda, reż. Mate Szabo, Teatr Powszechny w Radomiu Ifigenia w Aulidzie - czytanie dramatu, reż. P. Jędrzejas, Laboratorium Dramatu w Warszawie, Damska Toaleta reż. A. Nowicka; Teatr Barakah w Krakowie, Wszystko o kobietach, reż. K. Prus, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Kartoteka reż. T. Piasecki, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Klinika Dobrej Śmierci, reż. A. Nowicka, Teatr Barakah w Krakowie, Griga, reż. P. Sieklucki, Teatr Nowy w Krakowie, Towarzystwo Pana Brzechwy, reż. J. Polewka, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie; Kartoteka, reż. T. Piasecki, Teatr Zależny w Krakowie; Czerwone Komety, reż. J. Tumidajski; Zaproszony gość, reż. A. Sadowski; Pieśni miłości i nienawiści, reż. S. Gaudyn; Moralność Pani Dulskiej, reż. K. Miklaszewski; Marysia i krasnoludki, reż. E. Marcinkówna; Nie wszyscy złodzieje przychodzą kraść, reż. A. Sadowski; Bar Romantyczność, reż. W. Wolański; O królewiczu, co nie umiał nic, reż. A. Mleczko; Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie; Przed sklepem u Jubilera, reż. A. Osławska; Teatr Mundi (2003); gra w filmach i serialach: Na dobre i na złe, M jak miłość, Klan, Franciszek, reż. T. Jurkiewicz, E=mc², reż. O. Lubaszenko.

dr Tomasz Swoboda - rocznik 1977, absolwent filologii polskiej i romańskiej Uniwersytetu Gdańskiego, adiunkt w Zakładzie Literatur Romańskich tej uczelni. Autor książek To jeszcze nie koniec? Doświadczanie czasu w powieści o dekadentach (słowo/obraz terytoria, 2008) oraz Historie oka. Bataille, Leiris, Artaud, Blanchot (słowo/obraz terytoria 2010). Zajmuje się teorią i historią literatury, a także tłumaczeniem i krytyką przekładu. Publikował w "Literaturze na Świecie", "Kontekstach", "Twórczości", "Frazie", "Tekstach Drugich" oraz za granicą (we Francji, Holandii, Hiszpanii, Czechach i Turcji). Tłumaczył teksty Krystyny Szwedzkiej, Baudelaire'a, Nervala, Sartre'a, Bataille'a, Leirisa, Caillois, Foucaulta, Pouleta, Richarda, Ricoeura i Vovelle'a. Stypendysta Centre National du Livre, laureat nagrody "Literatury na Świecie" za przekład (2008).

Opinie

Sprawdź się

Na budynku Centrali Grupy ERGO Hestia umieszczono rzeźbę lecących ptaków. Jej autorem jest wybitny współczesny polski rzeźbiarz, wykładowca akademicki. Kto?