• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Osobowości - wernisaż wystawy twórców Art Brut

22 czerwca - 21 lipca 2024, godz. 18:00

Gdynia,
Wstęp wolny

7 czerwca - 21 września 2024, godz. 18.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
13 lutego (piątek) 2009 godz. 17:00

Wernisaż wystawy twórców Art Brut p.t. "Osobowości" zorganizowanej dzięki współpracy z Galerią "Prom Art" działającą przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Będzie można podziwiać kilka prac Epifaniusza Drowniaka zwanego Nikiforem Krynickim. Język sztuki, jakim porozumiewają się z nami osoby niepełnosprawne intelektualnie okazuje się być uniwersalny i zrozumiały dla wszystkich. Przedstawiciele ruchu Art Brut, jak nazywana jest twórczość tego typu, zadziwiają nieskrępowaną wyobraźnią i niezwykłą wrażliwością plastyczną.

Podczas wernisażu odbędzie się spektakl p.t. "Obcy" Teatru Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni. Po spektaklu odbędzie się krótki warsztat teatralny.

Zgromadzone na wystawie prace można oglądać w dni robocze od 10:00 do 20:00, w weekendy od 10:30 do 18:00. Wstęp wolny.


Teatr Biuro Rzeczy Osobistych - "OBCY"

"Spektakl pt: "OBCY" wyznacza nowy kierunek w poszukiwaniach zespołu zbliżając się do działań o charakterze społecznym. Spektakl-spotkanie ma przynieść nowe doświadczenie widowni i aktorom. Celem jest stworzenie poczucia wspólnoty działań, doświadczeń i rodzących się emocji wśród widowni i aktorów.
Choć sam spektakl opowiada o samotności, zazdrości i odrzuceniu, to jednak dominuje chęć nawiązania kontaktu, stworzenia choćby chwilowej wspólnoty.
"OBCY" to podróż przez epizody z życia od momentu dzieciństwa, poprzez dorastanie i dorosłość. To podróż przeciw OBCOŚCI"
Zbigniew Biegajło


Kilka słów o teatrze BRO (Biuro Rzeczy Osobistych)

Misją Teatru BRO jest realizowanie autorskich projektów o społeczno-artystycznym charakterze, poszukiwanie nowych miejsc i głęboka wiara w sens spotkania z drugim człowiekiem.
Teatr Biuro Rzeczy Osobistych istnieje od 1998 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym /Koło w Gdyni. Kieruje się przekonaniem o wyjątkowości, dużym potencjale twórczym i wrażliwości osób niepełnosprawnych, łączy funkcję artystyczną i terapeutyczną.
Od 2007 roku BRO realizuje małe formy autorstwa aktorów. Reżyserami i autorami scenariuszy stają się niepełnosprawni aktorzy, wykazując się samodzielnym twórczym myśleniem, umiejętnością podejmowania decyzji i nawiązywania kontaktów. Praca nad spektaklami pozwala na własny indywidualny rozwój, służy także popularyzowaniu twórczości osób niepełnosprawnych w różnych środowiskach.

Otwarte próby prowadzone według autorskiego warsztatu aktorów teatru BRO otwierają nowy rozdział w historii zespołu. Celem tych działań jest stworzenie przestrzeni do nieskrępowanych twórczych poszukiwań osób dotychczas zepchniętych na margines.
Kolejne etapy naszej pracy służyć będą osobistemu rozwojowi i coraz większemu zaangażowaniu się członków zespołu w życie społeczne.
Wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia pragniemy doskonalić w ramach Studia Rozwijania Twórczości Teatru BRO.

OBCY

Spektakl pt: "OBCY" wyznacza nowy kierunek w poszukiwaniach zespołu zbliżając się do działań o charakterze społecznym. Spektakl-spotkanie ma przynieść nowe doświadczenie widowni i aktorom. Celem jest stworzenie poczucia wspólnoty działań, doświadczeń i rodzących się emocji wśród widowni i aktorów.
Choć sam spektakl opowiada o samotności, zazdrości i odrzuceniu, to jednak dominuje chęć nawiązania kontaktu, stworzenia choćby chwilowej wspólnoty.
"OBCY" to podróż przez epizody z życia od momentu dzieciństwa, poprzez dorastanie i dorosłość. To podróż przeciw OBCOŚCI.

Autorem zdjęcia jest: Justyna Huta-Hołdowska


Biografie twórców Art Brut

Mariusz Toczek urodzony 1974 -2001r
Jego zamiłowania do rysunku zauważono już w Szkole Życia, talent w całej swojej sile objawił się w Ośrodku Adaptacyjnym dla Młodzieży Niepełnosprawnej we współpracy z instruktorem, profesjonalnym plastykiem Hubertem Wiosną. Mariusz Toczek umiał przyjąć sugestię co do nowej techniki, ale tak dalece wiedział co i jak chce namalować, że jakiekolwiek uwagi mogły mu jedynie boleśnie przeszkodzić w pracy. Plener w Mielnie w 1997 roku okazał się przełomowy dla jego sposobu przedstawiania. Ku ogólnemu zaskoczeniu, w jego abstrakcyjnych dotąd pracach pojawił się przedmiot.
Prace Mariusza Toczka pokazywane były w Galerii Promyk, na Festiwalu Muzyki Operowej w Drozdowie, Międzynarodowym Biennale Teatralnym w Łodzi, dwukrotnie w PGS w Sopocie, w Muzeum Narodowym i ASP w Gdańsku, na wystawach w Bydgoszczy, Toruniu, Krakowie.
"Twórca ten najchętniej poznaje swój świat i kształtuje jego artystyczny ekwiwalent, stosując metody intuicyjnej analizy i transpozycji, deformując wyobrażony obiekt po to, by podkreślić jego najbardziej charakterystyczne cechy i opowiedzieć go po swojemu w języku plam o różnym kształcie i konsystencji, w języku figur zaskakujących i zmysłowych, barwnych warstwic...Niekiedy w swoich spontanicznych próbach zapisu i wyrazu posuwa się Toczek jeszcze dalej. Rezygnuje z plamy i kreski na rzecz komponowania obrazu z pojedynczych punktów, których skupiska, rozproszenia i ciągi, jakby na przekór narzuconej sobie skromności środków, starają się oddać całą strukturę, całe bogactwo rzeczy."

Wojciech Rubik urodził się w 1954 roku w Lęborku. Od wczesnej młodości mieszka w Gdańsku. Uczęszcza do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, jest uczestnikiem pracowni, która funkcjonuje w Galerii Promyk. Wojciech Rubik otrzymał wyróżnienia na różnych konkursach plastycznych, min. Wyróżnienie w VI edycji Ogólnopolskiego konkursu plastycznego organizowanego przez PFRON za wykonanie jednej z najlepszych prac malarskich, wyróżnienie w konkursie zorganizowanym przez PEFRON za pracę " Polak".
Wyróżnienie w konkursie zatytułowanym "Ogród moich marzeń" zorganizowanym w ramach Festiwalu "Poza Pozy" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
Na swoim koncie ma indywidualną wystawę w galerii Promyk w Gdańsku, udział w zbiorowej wystawie zatytułowanej "Impresje Gdańskie" w Galerii Promyk, w wystawie zbiorowej zorganizowanej w Centralnym Muzeum Morskim, zatytułowanej ,,Takie sobie Morze" oraz w wystawie ,, One world for All" w Jerozolimie, Izrael
Wojciech Rubik skupił się na pracy twórczej w wieku dojrzałym, biorąc udział w zajęciach malarskich prowadzonych w Galerii Promyk przez Ewelinę Koźlińską. Od 2005 roku pracuje na co dzień w Galerii, biorąc udział w zajęciach prowadzonych przez Barbrarę Mazur. W swojej Twórczości Wojciech Rubik najchętniej sięga po suche pastele, choć dobrze czuje się również w malarstwie wodnym jak tempery czy akryle. Prace Wojciecha Rubika zachwycają nadzwyczajnym wyczuciem koloru oraz kompozycji. Jest przede wszystkim genialnym kolorystą a jego kreska jest równie ciekawa, odważna, spontaniczna.

Jan Kućmierz urodził w 1951 roku w Olkuszu, przez wiele lat mieszkał w Zielonej Górze. Próbował różnych sposobów edukacji i pracował. Do Gdańska przyjechał z ojcem, po jego śmierci zamieszkał sam, w pobliżu rodziny. Na co dzień uczęszcza do Środowiskowego Domu Samopomocy "Wajdeloty" w Gdańsku. Maluje w pracowni profesjonalnego plastyka Huberta Wiosny.
Istotne zmiany dla Jana Kućmierza , jego życia i świadomości nastąpiły po przejściu rocznego kursu dla absolwentów Szkoły Życia, był już wtedy dorosłym mężczyzną.
Prace Jana Kućmierza wystawiane były w wielu galeriach Polski i za granicą. Między innymi w Muzeum Narodowym w Gdańsku i Galerii Promyk.
Maluje głównie architekturę wkomponowaną w pejzaż. Zna perspektywę, świetnie kadruje pierwsze plany. Używa akwareli i farb wodnych, barwy jego obrazów są stonowane. Jan Kućmierz z dużym wyczuciem przedstawia nocne pejzaże w rozmytych, brunatnych czy czarno-szarych odcieniach.

Czasami w jego pracach jest przepych związany z ilością detali, które wynikają z ilości świateł w malowanych kamienicach, albo związanych z odbiciami przedmiotów w wodzie., ale bywają także obrazy w których panuje klimat ciszy, miasta w którym wszyscy mieszkańcy schowali się w domach. Puste ulice i place, proste kamienice, popołudniowa godzina i trudny do określenia klimat, stan zawieszania, który niemalże czujemy swoimi zmysłami, akwarele malowane oszczędną, prostą formą i delikatnym kolorem, odwołują nas do wspomnień o cichych i pustych ulicach, jakie spotykamy oglądając wczesne filmy, np. "Czerwona pustynia "Michelangelo Antonioniego.
Barbara Mazur

Jego prace zaskakują czasem jakimś małym paradoksem, np. słońce
zachodzące jednocześnie za i przed górami, co wynika z dystansu do swojej twórczości oraz lekkiej kpiny z samego siebie, na co może sobie pozwolić niewielu artystów.
Hubert Wiosna

Nikifor Krynicki, ( Epifaniusz Drowniak)
Urodził się 21 maja 1895 roku w Krynicy zmarł 10 października 1968 roku.
Zaliczany jest do grona najwybitniejszych na świecie malarzy tzw. naiwnych, prymitywistów.
Najchętniej malował akwarelą, czasami łączoną z temperą bądź farbą olejną w ostatnich latach życia - używał kredek.
Od 1995 roku czynne jest w Krynicy jego muzeum.
Dorobek Nikifora liczy kilkadziesiąt tysięcy prac.
Przełomowym momentem dla międzynarodowej kariery Nikifora stała się pierwsza indywidualna wystawa w galerii Diny Vierny w Paryżu, w kwietniu 1959 r. Dała ona początek wielu następnym ekspozycjom malarstwa Nikifora na całym świecie.
Najważniejsza w Polsce, retrospektywna wystawa twórczości Nikifora, miała miejsce w 1967 r. w warszawskiej "Zachęcie".

Ewa Todorowska
Urodziła się w 1978 w Gdańsku.
Uczęszcza do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gdańsku.
Jest uczestnikiem pracowni Technik Różnych w galerii Promyk oraz orkiestry Vita Activa, gdzie gra na ksylofonie i często wspólnie z orkiestrą koncertuje w Polsce i za granicą.
Jej ulubioną techniką jest linoryt, na swoim koncie ma udział w zbiorowej wystawie w Galerii Promyk, zatytułowanej "Impresje Gdańskie", udział w zbiorowej wystawie w Muzeum Morskim "Takie sobie morze" oraz w wystawie "One World for All" w Jerozolimie, Izrael.

Marcin Mazur
Urodził się 1980 roku w Gdańsku.
Uczęszcza do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, jest uczestnikiem pracowni Technik Różnych, która funkcjonuje w Galerii Promyk.
Jego ulubioną techniką jest linoryt i gipsoryt, swobodnie czuje się również w malarstwie pastelą i akrylem.
Na swoim koncie ma wystawę zbiorową w Galerii Promyk "Impresje Gdańskie",
Udział w wystawie ,,Takie Sobie Morze\'\' w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku oraz w wystawie zbiorowej "One World for All" w Jerozolimie, Izrael.

Opinie

Sprawdź się

Gdańsk posiada wyjątkowe muzeum, w którym co roku organizowane są wydarzenia muzyczno-artystyczne, niespotykane w innych miastach Polski. Jakie to muzeum?