• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

"Oscarowy" wieczór z muzyką filmową w Filharmonii Bałtyckiej

Ewa Palińska
24 marca 2023, godz. 08:00 
Opinie (7)
Organizatorzy poszli z duchem czasu i przygotowanie wizualizacji zlecili sztucznej inteligencji. Organizatorzy poszli z duchem czasu i przygotowanie wizualizacji zlecili sztucznej inteligencji.

Najpiękniejsze tematy muzyczne z nagrodzonych Oscarem produkcji wypełniły program czwartkowego koncertu w Filharmonii Bałtyckiej. Orkiestrę Amberto w iście oscarowym stylu poprowadził Ernst van Tiel, który w przeszłości, wspólnie z orkiestrą Filharmonii Brukselskiej, nagrał tak znakomitą ścieżkę dźwiękową do filmu "Artysta", że nagrodzono ją statuetką "Oscara".Imprezy i wydarzenia Koncerty muzyki filmowej w Trójmieście - kalendarz imprez

cze 18
Disney Księżniczki Koncert
Kup bilet


Czy lubisz muzykę filmową?

Koncertów muzyki filmowej odbywa się wiele. Orkiestra Amberto z towarzyszeniem skrzypaczki Natalii Walewskiej również zagrała taki koncert nie po raz pierwszy. Tym razem myśl przewodnią determinowała jednak sylwetka dyrygenta, którego zaproszono do poprowadzenia orkiestry - specjalisty od muzyki filmowej, Ernsta van Tiela.

I był to strzał w dziesiątkę, bo bilety wyprzedały się jak ciepłe bułeczki - ostatnie, pojedyncze sztuki, zostały sprzedane przed kilkoma tygodniami.

Ernst van Tiel poprowadził orkiestrę Amberto w iście oscarowym stylu. Ernst van Tiel poprowadził orkiestrę Amberto w iście oscarowym stylu.

Oscarowy specjalista od koncertów filmowychErnst van Tiel jest doskonale znany gdańskiej publiczności - przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Z gdańskimi filharmonikami rozstał się niemal dokładnie sześć lat temu, a że nadal z sentymentem wspomina chwile, jakie spędził na Ołowiance i wspaniałą trójmiejską publiczność, zaproszenie do poprowadzenia czwartkowego koncertu przyjął nie tylko bez najmniejszego wahania, ale też z ogromną radością.

Emocjonujące Emocjonujące "przekazanie batuty" w Filharmonii Bałtyckiej

Jako specjalista od koncertów filmowych, Ernst van Tiel dyrygował większością ekranowych tytułów, od "Aleksandra Newskiego" po "Gwiezdne Wojny", "Vertigo" i "E.T", a także filmami z serii o "Harrym Potterze". W 2011 roku wraz z Filharmonią Brukselską nagrał oryginalną muzykę Ludovica Bource'a do nagrodzonego m.in. Oscarem, Złotym Globem i Nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej filmu "Artysta".

Po rezygnacji z funkcji dyrektora artystycznego Orkiestry PFB jeszcze podkręcił tempo. Obecnie koncertuje na całym świecie, prowadząc orkiestry grające muzykę na żywo pod najpopularniejsze kinowe produkcje. Następnym przystankiem ma być Mediolan i "Jurassic Park".

Serwis kino - recenzje filmowych nowości, repertuar kin i konkursyWirtuozowskie i emocjonalne solówki Natalii Walewskiej oczarowały słuchaczy. Wirtuozowskie i emocjonalne solówki Natalii Walewskiej oczarowały słuchaczy.

Najpiękniejsza muzyka filmowa i wizualizacje spod "ręki" sztucznej inteligencjiOrganizatorzy poszli z duchem czasu i stworzenie oprawy wizualnej, korespondującej z wykonywaną muzyką, powierzyli... sztucznej inteligencji - "podpowiedziane" obrazy wyświetlano na zawieszonym nad sceną ekranie. Słuchacze żartowali, że "grafik nie spisałby się lepiej". I jest w tym sporo racji, bo choć zdarzyło się kilka slajdów groteskowych (jak np. ilustracja do "Mission Impossible), to już inne robiły na publiczności ogromne wrażenie (jak np. dziewczynka w czerwonym płaszczyku z "Listy Shindlera", nastrojowy kadr do "Nocy i dni" czy przepełniony namiętnością "Zapach kobiety").

W programie znalazły się najpiękniejsze motywy muzyczne z najsłynniejszych oscarowych produkcji, a także te, które wprawdzie nagrodzone statuetką nie zostały, ale wyszły spod pióra twórców nagradzanych nią wielokrotnie. "Lista Schindlera", "Piraci z Karaibów", zmysłowe tango z "Zapachu kobiety", motyw ilustrujący kultową scenę lotu na tle księżyca z filmu "E.T." czy wreszcie set złożony z muzyki do filmów dziecięcych, jak "Kevin sam w domu", "Opowieści z Narnii" czy "Mikołajek" - to skromny zakres tego, co zaprezentowano publiczności. Orkiestra była niewielka, ale aranżacje tak znakomicie rozpisane, że niemal się tego nie odczuwało.Akordeonista Maciej Kacprzak oczarował słuchaczy m.in. motywem z filmu "Amelia". Akordeonista Maciej Kacprzak oczarował słuchaczy m.in. motywem z filmu "Amelia".

Wulkan emocji i owacje na stojącoOrkiestra Amberto pod batutą specjalisty od muzyki filmowej brzmiała fantastycznie. Ernst van Tiel w jednej chwili prowadził ją tak precyzyjnie rytmicznie, jakby podkładał dźwięk pod wyświetlany obraz, innym razem szeroko, jakby prowadził orkiestrę symfoniczną i chciał wydobyć z niej bogate spektrum możliwości. Najbardziej emocjonalne były motywy, w których partię solową grała na skrzypcach Natalia Walewska, jak np. "Zapach kobiety", "Misja" czy "Gladiator".

Znakomicie spisał się też drugi solista - akordeonista Maciej Kacprzak, który oczarował słuchaczy muzyką Astora Piazzoli czy uroczym motywem z filmu "Amelia".

Koncert zakończył motyw z "Greka Zorby", poprowadzony przez Ernsta van Tiela w takim tempie, że - jak żartowali po zakończeniu artyści - szybciej naprawdę by się nie dało. Publiczność była tak oczarowana, że w chwili, kiedy zabrzmiał ostatni dźwięk, natychmiast podniosła się z miejsc i nagrodziła zarówno orkiestrę Amberto, solistów Natalię Walewską i Macieja Kacprzaka oraz mistrza od muzyki filmowej Ernsta van Tiela gromkimi brawami i owacją na stojąco.

Na bis zabrzmiała muzyka z... gry "Super Mario Bros", co wywołało salwy śmiechu na widowni. Była to zarazem zapowiedź grudniowego koncertu orkiestry Amberto w Filharmonii Bałtyckiej, podczas którego też będzie można posłuchać muzyki filmowej, ale nie tylko. I właśnie to "nie tylko" miał zareklamować utwór, którym podziękowano publiczności, która wypełniła salę Filharmonii Bałtyckiej do ostatniego miejsca, za tak serdeczne przyjęcie.

Wydarzenia

Najpiękniejsza muzyka filmowa (1 opinia)

92 zł
muzyka filmowa

Miejsca

Zobacz także

Opinie (7)

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  (2)

  Było wspaniale,największe emocje to Gladiator i lista Schindlera. Zabrakło mi jedynie motywu z dolarowej trylogii Morricone z Eastwoodem.Ale wieczór udany,doznania esensjonalno enimiryczne przeplatane z okraszoną feerią dźwięków pompatyczną ekspansją wyimaginowanych, fanfarycznych ekspresji. Prawdziwa uczta dla melomana.

  • 8 3

  • (1)

   Byłeś tam?

   • 0 1

   • Naturalnie,w drugim rzędzie wraz z maużonką.W smokyngu i kapeluszu.

    • 2 0

 • Opinia wyróżniona

  Przepiękny koncert muzyki filmowej (1)

  na najwyższym poziomie! Wspaniała i charyzmatyczna gra Orkiestry Amberto oraz niesamowitej Pani N. Walewskiej grającej na skrzypcach po prostu mnie oczarowały, dostarczając mi wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń bardzo dziękuję !

  • 12 2

  • Wspaniały koncert

   Pani Walewska bez zarzutu, drugi solista również bardzo dobrze, ale utwory pod niego skierowane nie porwały, motyw Amelii nie jest moim ulubionym. Za to motywy przewodnie z Misji, Listy Shindlera, Gladiatora, Zapachu Kobiety i Avengers cudne.

   • 2 0

 • Opinia wyróżniona

  Wspaniały koncert!

  Kocham muzykę filmową, ale nie odpowiada mi klimat hal sportowych, w których z reguły odbywają się takie koncerty. Tutaj klasa - znakomita orkiestra, świetny dyrygent i solistka, która elektryzowała. Na pewno wybiorę się na kolejny koncert w grudniu.

  • 12 2

 • prowadzenie koncertu też wspaniałe!

  podpisuję się pod superlatywami nt. Orkiestry, Dyrygenta i Solistki!!! Wyrazy uznania również dla prowadzącego- Pana Kamila Wicika. Brawo!!!

  • 7 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Z Gdyni w daleki świat. Wystawa modeli statków z II połowy XX w. na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Co to są Baby Pruskie?

 

Najczęściej czytane