• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Ocaleni z 'nieludzkiej ziemi'. Losy uchodźstwa polskiego z ZSRR w latach 1942-1950

  • Kalendarz
    11 lipca - 30 września 2008, godz. 10:00-17:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk - Nowy Port, Franciszkański Ruch Ekologiczny, ul. Starowiślna 3a
  • Bilety

6 - 28 czerwca 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny

8 lipca - 16 sierpnia 2024, godz. 11:00

bilety 1 zł
ulgowy 10 zł
11 lipca 2008 r. w siedzibie Franciszkańskiego Ruchu Ekologicznego w Gdańsku - Nowym Porcie przy ul. Starowiślnej 3a została otwarta wystawa "Ocaleni z »nieludzkiej ziemi«. Losy uchodźstwa polskiego z ZSRS w latach 1942-1950". W wernisażu uczestniczyli m.in. reprezentujący Ruch dr Jerzy Jaśkowski oraz pracownicy Oddziału IPN w Gdańsku Kamil Rutecki i Michał Sempołowicz, a także Piotr Szubarczyk, który wygłosił okolicznościowy wykład związany z tematem ekspozycji.

Ekspozycja będzie udostępniona dla zwiedzających do końca września br. w siedzibie Franciszkańskiego Ruchu Ekologicznego, Społecznego i Charytatywnego w Gdańsku - Nowym Porcie przy ul. Starowiślnej 3a.

Wystawa, przygotowana przez OBEP IPN w Łodzi, ukazuje najbardziej niezwykły rozdział historii polskiej diaspory - losy polskiej ludności cywilnej, która opuściła w 1942 r. Związek Sowiecki wraz z armią gen. Władysława Andersa. Po raz pierwszy w dziejach naszego kraju tak liczna grupa polskich obywateli znalazła się w odległych regionach świata: na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Afryce, Meksyku i Nowej Zelandii. Te egzotyczne kraje stały się miejscem zamieszkania kilkudziesięciu tysięcy dawnych mieszkańców Podola, Polesia, Wołynia i innych regionów Polski Wschodniej, okupowanych po 17 września 1939 r. przez ZSRS.

Prezentowane na wystawie zdjęcia i eksponaty pochodzą ze zbiorów prywatnych oraz z Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie, Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Archiwum Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, Muzeum Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Ośrodka KARTA, Związku Sybiraków w Łodzi i Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Wystawa i Muzeum mieści się w Gdańsku Nowym Porcie przy ul.
Starowiślnej 2, W zabytkowych pomieszczeniach 200 letniego browaru.
Dojazd tramwajem nr 4, 10, 15 z Dworca Głównego do Nowego Portu a
potem około 500 m w stronę przeprawy promowej Twierdza Wisłoujście, do
Wisły. Do Muzeum dojeżdżają także dwa autobusy nr 148, 188.

Opinie

Sprawdź się

Czyjego autorstwa jest rzeźba rybaka na linie znajdująca się w Sopocie na ul. Bema?