• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Obserwatorium rzeczywistości- wystawa zbiorowa

7 czerwca - 21 września 2024, godz. 18.00

Gdańsk,
Wstęp wolny

25 października - 8 listopada 2024, godz. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wernisaż w dniu 31 stycznia o godz. 18.00


W roku 2004 z inicjatywy profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Macieja Świeszewskiego i Andrzeja Dyakowskiego powstał projekt malarskiej dekoracji nowego budynku Szpitala Onkologii i Hematologii Dziecięcej przy Akademii Medycznej w Gdańsku. Do realizacji przygotowanego z rozmachem projektu przystąpiła piętnastoosobowa grupa studentów - ochotników Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP. Prace nad freskami, trwające ponad rok, oprócz wspaniałego efektu wizualnego, przyniosły wszystkim uczestnikom przedsięwzięcia możliwość zdobycia cennego doświadczenia jakim jest praca w zespole.



W ten sposób zawiązała się nieformalna grupa ludzi o wspólnych zainteresowaniach, przekonaniach i poglądach dotyczących wartości w sztuce. Po roku wspólnych dyskusji i poszukiwań podjęta została decyzja o powołaniu do życia stowarzyszenia "Obserwatorium rzeczywistości".
Młodzi malarze, graficy, fotograficy, rzeźbiarze i muzycy stworzyli statut stowarzyszenia, którego podstawą jest realizacja wspólnych przedsięwzięć. Głównym celem Stowarzyszenia jest poszukiwanie nowej definicji malarstwa rozumianego jako nauka o świecie, opartej o współpracę z innymi dziedzinami sztuki, wraz z odwołaniem się do osiągnięć kulturowych i dorobku intelektualnego różnych dziedzin nauki, jak również uwrażliwienie potencjalnych odbiorców na sztukę we wszystkich jej przejawach.
Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, w której udział wzięli: Przemysław Adamski, Aleksandra Arabska, Adam Arabski, Dorota Borowska, Małgorzata Drohomirecka, Katarzyna Fijałkowska, Wojciech Koniuszek, Tomasz Kucharski, Agnieszka Leszczyńska, Kamil Lisek, Grzegorz Mańko, Tomasz Pawluczuk, Agnieszka Stańczyk, Anna Waligórska, Paula Włodkowska, Marek Wrzesiński, Maciej Wysocki, Jowita Żychniewicz, jest okazją do oficjalnej inauguracji działalności nowo powstałego stowarzyszenia i zarazem jego pierwszym artystycznym przedsięwzięciem. Przedstawia potencjał wnoszony do grupy przez jej poszczególnych członków oraz rozległość dostępnego im twórczego spektrum. Ta różnorodność, czy też wielość w jedności, zdaniem członków stowarzyszenia, może stać się tyglem wzajemnych inspiracji i płaszczyzną do budowy dojrzałej artystycznej drogi. Czy stanie się tak w rzeczywistości? Obserwujmy.
(Wstęp do katalogu wystawy).


Wystawa czynna do 18 lutego, od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 - 18.00.
Ceny biletów: 3zł - normalny, 2 zł - ulgowy, 1zł - grupy szkolne.
We środy wstęp wolny.

Opinie

Sprawdź się

Co to są Baby Pruskie?