• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Festiwal ORGANy PLUS+ 2023
PATRONAT

ORGANy PLUS+2021 / Mohrheim (1 opinia)

Wydarzenie w ramach

Premierowe wykonanie kantat gdańskiego ucznia Jana Sebastiana Bacha na festiwalu ORGANy PLUS+®2021. Na przedostatnim koncercie festiwalu ORGANy PLUS+®2021 w kościele franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku w sobotę 9 października o godz. 19.00 posłuchamy zrekonstruowanych kantat Friedricha Christiana Samuela Mohrheima - gdańskiego kapelmistrza, jedynego ucznia Bacha, który przez większość swojego zawodowego życia działał na terenie pierwszej Rzeczypospolitej.

Ta porywająca muzyka będąca połączeniem bachowskiej polifonii, gdańskiej tradycji i eleganckiego stylu galant zabrzmi w wykonaniu nezrównanego gdańskiego zespołu Goldberg Baroque Ensemble oraz renomowanych solistów z całej Europy - Siri Karoline Thornhill z Norwegii, Franziski Gottwald z Niemiec, Virgila Hartingera z Austrii i Stephana Macleoda ze Szwajcarii. Gwiazdorska muzyka i obsada pomoże poczuć się nam jak gdańscy mieszczanie w drugiej połowie osiemnastego wieku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków. Pozwólmy sobie na podróż w czasie! Zapraszamy!


Siri Karoline Thornhill - sopran
Norweska sopranistka jest poszukiwaną artystką w swojej dziedzinie i na międzynarodowych scenach. Koncertuje m.in. z RSB Berlin, Konzerthausorchester Berlin, I Barocchisti, Kammerorchester Basel, Orchestra La Scintilla Zürich, La Petite Bande, Freiburger Barockorchester, Staatskapelle Halle, Gewandhausorchester Leipzig, Concertgebouw Kamerorkest, Opéra National de Bordeaux, Amsterdam Bachsakademie Baroque Orchestra Stuttgart, Amsterdam Bachsakademie Baroque Orchestra oraz z dyrygentami Ivánem Fischerem, Tonem Koopmanem, Diego Fasolisem, Philippe Herreweghe, Christophem Coinem, Sigiswaldem Kuijkenem, Gijsem Leenarsem, Danielem Reussem, Michi Gaigg, Ottavio Dantone, Riccardo Minasi, Fabio Biondim i Rinaldo Alessandrinim. Występy operowe i festiwalowe zaprowadziły ją do Komische Oper Berlin, oper w Lipsku, Halle, Kristiansand i Beaune, Händelfestspiele Göttingen, Rheingau Musik Festival, Haydnfestival Eisenstadt, Beethovenfest Bonn, Bachfest Leipzig, Printemps des Arts de Monte Carlo, Festiwali Muzyki Dawnej w Brugii i Utrechcie, Rencontres musicales de Vézelay, Festiwali w Sydney i Kennedy Center Washington. Obszerna dyskografia dokumentuje wszechstronność artystki.


Franziska Gottwald - alt
Artystka występowała na arenie międzynarodowej z wybitnymi orkiestrami, pod dyrekcją takich dyrygentów jak Reinhard Goebel, Ton Koopman, Andrea Marcon, Fabio Biondi, Konrad Junghänel, Herbert Blomstedt czy Allan Curtis. Jej repertuar jako śpiewaczki koncertowej obejmuje
dzieła z okresu baroku i klasycyzmu po romantyzm i nowoczesność. Gościnne występy solowe zaprowadziły mezzosopranistę do renomowanych sal koncertowych, takich jak Concertgebouw Amsterdam, filharmonie w Berlinie i Kolonii, Tonhalle Zurich, a także w RPA, Azji Południowo-Wschodniej, Japonii, Kanadzie i innych. Była również zaangażowana gościnnie w Semperoper Dresden, Komische Oper Berlin oraz w operach w Seulu, Tokio, Tuluzie, Wenecji, Bazylei, Kolonii, Stuttgarcie, Hanowerze i Wiesbaden.


Virgil Hartinger - tenor
Śpiewak dorastał w muzycznym domu, gdzie w młodym wieku został wprowadzony do klasycznego repertuaru wokalnego. Jego repertuar rozciąga się od partii Ewangelisty w Oratoriach Bacha po Requiem Verdiego. Współpracował z takimi dyrygentami jak Roy Goodman, Peter Neumann, Paul O'Dette, Sigiswald Kuijken, Jacek Kasprzyk, Reinhard Goebel, Michi Gaigg, Konrad Junghänel, Dorothee Oberlinger, Christophe Coin, Ton Koopman, Nicholas McGegan, Riccardo Chailly, Ivor Bolton i Thomas Hengelbrock. Jego role operowe obejmują role Belmonte w Porwaniu z Seraju, Pylades w Ifigeni w Taurydzie Glucka, Orfeusza u Monteverdiego i Pinkertona w Madame Butterfly. Wystepuje regularnie na wielu prestiżowych festiwalach i w sal koncertowych: Festiwal Salzburski, Festiwal Händel Göttingen, Beethovenfest Bonn, Konzerthaus Berlin i Wiedeń, Marlboro Festival Vermont, Folle Journée, Flanders Festival Gent, Filharmonia w Kolonii i Essen, Tonhalle Düsseldorf, Theâtre des Champs Élysées, Baden-Baden, Semperoper Dresden, Tonhalle Zürich, Barbican Centre London, Gewandhaus Leipzig i Carnegie Hall.


Stephan MacLeod - bas
Artysta urodził się w Genewie i studiował śpiew w rodzinnym mieście, a nastepnie w Kolonii i Lozannie. Jego kariera koncertowa rozpoczęła się podczas studiów w Niemczech owocną współpracą z Reinhardem Goebelem i Musica Antiqua Köln. Od tego czasu regularnie i na całym świecie występował z dyrygentami takimi jak: Leonhardt, Herreweghe, Savall, Suzuki, Kuijken, Corboz, Brüggen, Kossenko, Pierlot, Luks, Harding, Junghänel, Rademann, Pichon, Van Immerseel, Coin, Rilling, Van Nevel lub Bernius. Jest założycielem i dyrygentem Ensemble Gli Angeli Geneva, który co roku daje około trzydziestu koncertów na całym świecie. Regularnie dyryguje innymi zespołami (OSR, Philharmonie Zuidnerderland, Nederlandse Bachvereniging itp.), a ponad 95 płyt CD, z których wiele zyskało uznanie krytyków, dokumentuje jego twórczość. Od 2013 roku jest profesorem śpiewu w Haute Ecole de Musique de Lausanne.


Goldberg Baroque Ensemble
Gdański zespół założony przez Andrzeja Szadejkę w 2008 roku, specjalizuje się w interpretacjach muzyki wokalno-instrumentalnej dawnego Gdańska i Pomorza. Repertuar barokowo-klasyczny zespołu wykonywany jest w oparciu o historyczną praktykę wykonawczą na instrumentach z epoki lub ich kopiach. Orkiestrę tworzą polscy i zagraniczni muzycy, absolwenci renomowanych europejskich ośrodków muzyki dawnej (Schola Cantorum Basiliensis, Królewska Akademia Muzyczna w Londynie, Królewskie Konserwatorium w Hadze). Zespół wykonuje koncerty w Polsce i za granicą. Pośród dokonań dominuje 16 nominowanych do nagród FRYDERYK i OPUS KLASSIK premierowych płyt CD i SACD z wykonaniami muzyki pomorskiej dla polskich wytwórni Dux i Sarton, a obecnie dla niemieckiej wytwórni MDG.


Andrzej Szadejko - dyrygent
kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego.
Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei/Szwajcaria. Uczestniczył w 30 mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Finalista i laureat wielu konkursów organowych w Polsce i za granicą. Profesor Sztuki. Wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku. Profesor wizytujący uczelni w Niemczech, Finlandii i USA. Laureat i stypendysta wielu instytucji polskich i zagranicznych. Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce, Europie, a także w USA jako solista, kameralista i dyrygent. Oprócz organowej działalności koncertowej zajmuje się także komponowaniem. Ekspert w dziedzinie historycznego budownictwa organowego. Jest konsultantem, bądź sprawuje nadzór nad wieloma projektami organowymi w Polsce, a także na Litwie i w Belgii. Założyciel i szef zespołu Goldberg Baroque Ensemble, z którym nagrywa premierowe wykonania kantat kompozytorów z Pomorza. Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 25 wydawnictw płytowych dla wytwórni polskich i niemieckich wielokrotnie nominowanych do nagrody FRYDERYK oraz OPUS KLASSIK. Obecnie jest szefem artystycznym serii MUSICA BALTICA i GDAŃSK ORGAN LANDSCAPE w renomowanej wytwórni niemieckiej MDG. Autor wydawnictw monograficznych, a także opracowań naukowych i artykułów drukowanych w periodykach polskich i zagranicznych. Autor audycji "Organy Nieograne" w Programie Drugim Polskiego Radia. Organizator i autor wielu formatów artystycznych i festiwali w Gdańsku i Warszawie: Festiwal ORGANy PLUS+®, cykl Koncerty dla Gdańszczan, happeningi dla dzieci Popiszczmy Razem, konkurs plastyczny "...i zagrały organy", Pomerania 2008 - międzynarodowe spotkania budowniczych organów, GdO Tagung 2018 - Międzynarodowy Zlot Miłośników Organów, festiwal "Moniuszko w Kościołach Warszawy".

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem European Festival Associacion EFFE.

Koncerty realizowane będą w reżimie sanitarnym.
Organizatorzy proszą melomanów o przychodzenie w maskach higienicznych, oraz zapewnią dezynfekcję rąk i utrzymanie dystansu.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, parafia Św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production
Partnerzy: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Instytut Francuski w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, PAN Biblioteka Gdańska, Grupa NDI, fundacja Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury, Ruch Muzyczny, Drukomania.pl, Villa Anna, Dom Muzyka

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  40 zł
 • Bilet ulgowy
  30 zł
Karnety na cały festiwal w cenie 100/160 do nabycia na godzinę przed koncertem.
Rezerwacje biletów na bilety@organyplus.com do odebrania najpóźniej na pół godziny przed rozpoczęciem koncertu.

Opinie (1)

 • the best of the best

  nie mogę się doczekać...

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Która z pisarek, autorka głośnego dramatu pt. "Sprawa Dantona", uważana jest za największą gdańską pisarkę?