• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

O awangardzie w teatrze

Awangarda w Dworku Sierakowskich - ten kulturalno-edukacyjny projekt dotyczący awangardy, jako kierunku w sztuce XX wieku: w teatrze, filmie, muzyce i literaturze, realizowany jest jako część projektu Rok Awangardy w Sopocie.

maj 27

poniedziałek, godz. 19:00

Gdańsk,
bilety 30 zł
ulgowy 20 zł
Wydarzenia organizowane w jego ramach przez Towarzystwo mają charakter artystyczny i edukacyjny. Skierowane są m.in. do młodzieży gimnazjalnej i licealnej szkół sopockich oraz młodzieży akademickiej, w szczególności słuchaczy studiów I stopnia UG i innych trójmiejskich uczelni.

Na wszystkie proponowane wydarzenia wstęp wolny. Prosimy o wcześniejszy kontakt z biurem TPS w celu zapisu, szczególnie w przypadku wykładów i grup zorganizowanych: biuro@tps-dworek.pl, tel. (58) 551-07-56.

5 czerwca, godz. 12.00 O awangardzie w teatrze na przykładzie sztuk S. Mrożka, T. Różewicza i twórców teatru absurdu E. Ionesco i S. Becketta

Prelekcja prowadzona przez teatrolog prof. Małgorzatę Jarmułowicz przeplatana aktorskim czytaniem fragmentów utworów dramatycznych w wykonaniu aktorów Teatru Wybrzeże: Marzeny Nieczuja Urbańskiej, Jacka Labijaka, Jarosława Tyrańskiego i Krzysztofa Gordona. Tematem wykładu, ilustrowanego odpowiednio dobranymi cytatami polskich i obcych sztuk awangardowych, będą najważniejsze aspekty problemowe i formalne XX-wiecznego awangardyzmu teatralnego. Wykorzystane zostaną fragmenty następujących dramatów: "Łysa śpiewaczka" i "Nosorożec" E. Ionesco, "Na pełnym morzu" S. Mrożka oraz "Kartoteka" T. Różewicza.

Miejsce: sala koncertowa Dworku Sierakowskich
Wstęp wolny (zapisy w biurze TPS)

Dodatkowe informacje:
Prof. Małgorzata Jarmułowicz - teatrolog, dramatolog i antropolog widowisk. Z wykształcenia filolog, z zamiłowania podróżnik. Dydaktyką uniwersytecką zajmuje się nieprzerwanie od 1996 roku, od 2001 roku pracuje w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk. Od 01.09.2016 Kierownik Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk IFP UG oraz Z-ca Dyrektora Instytutu Filologii Polskiej ds. Nauki. W polu naukowych zainteresowań prof. M. Jarmułowicz znajdują się m.in. problematyka totalitaryzmu i zła we współczesnym dramacie i teatrze, polski i obcy teatr absurdu, rytualne źródła teatru oraz tradycje widowiskowe Azji. Jest autorką książek Sezony błędów i wypaczeń. Socrealizm w dramacie i teatrze polskim, Teatralność zła. Antropologiczne wędrówki po współczesnej dramaturgii i teatrze oraz wielu artykułów m.in.: Mrożek parodysta, (w:) Mrożek w Gdańsku, do druku podał J. Ciechowicz, Gdańsk 1998; Kategoria absurdu i jej polska recepcja, (w:) Teatr absurdu - nowy czy stary teatr? red. M. Borowski, M. Sugiera, Kraków 2008, Słupskie "Gombrowicze" Waldemara Śmigasiewicza, (w:) Teatr w Słupsku. Przedstawienia, pod. red. A. Sobieckiej, Słupsk 2014.

Opinie

Sprawdź się

"Wesołe Kumoszki z Windsoru" były pierwszym spektaklem granym na deskach: