• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nie masz zupełnie talentu, czyli zwyczajna historia o niezwykle utalentowanej artystce

W dobrym Towarzystwie. Cykl spotkań o kulturze XIX-wiecznego Gdańska.

maj 6

poniedziałek, godz. 17:00

Wstęp wolny
maj 24

piątek, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 259 zł
Ożywienie zamiłowania do sztuki to jeden z punktów statutu Towarzystwa Przyjaciół Sztuki założonego w Gdańsku w 1836 roku. Ukoronowaniem jego starań było otwarcie muzeum w dawnym franciszkańskim klasztorze. Kontynuując jego misję zapraszamy do Oddziału Sztuki Dawnej na cykl spotkań poświęconych kulturze XIX-wiecznego Gdańska, na których porozmawiamy m.in. o nowoczesności, mieszczańskim guście i walce o ochronę zabytków w XIX-wiecznym stylu.

"Nie masz zupełnie talentu", czyli zwyczajna historia o niezwykle utalentowanej artystce. Elizabeth Jerichau-Baumann | Małgorzata Paszylka-Glaza

Elisabeth Jerichau-Baumann (1818-1881) to ciągle jedna z nielicznych artystek XIX wieku, której twórczość osiągnęła spektakularny sukces. Była jedną z pierwszych kobiet, która studiowała na Akademii Sztuki w Düsseldorfie. Wszechstronnie uzdolniona, samodzielna, niekonwencjonalna, pracowita i piękna. Przyjaźniła się z Christianem Andersenem, Charlesem Dickensem, braćmi Grimm a jej obrazy podziwiała sama królowa Wiktoria. Poliglotka, samodzielnie odbyła dwie podróże na Bliski Wschód, które zaowocowały wysmakowanymi orientalnymi portretami kobiecymi. Malowała obrazy o tematyce religijnej, rodzajowej, symbolicznej ale zasłynęła przede wszystkim z świetnie malowanych portretów. Była także dziennikarką i pisarką, w regularnie prowadzonym dzienniku opisywała przede wszystkim swoje artystyczne podróże. Przez matkę, która pochodziła z Sopotu, była związana z Gdańskiem. Twórczość Elisabeth budziła podziw a malowane przez nią obrazy stanowią fascynujący rozdział w sztuce XIX wieku.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
- kiedy: 22.11.2023 (środa)
- czas: od godz. 18.30 do godz. 19.30
- miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1
- wstęp wolny
- Prowadzenie: Małgorzata Paszylka-Glaza

Wydarzenie towarzyszy wystawie Marzyciele epoki industrialnej. Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Organizacja trzech wystaw czasowych w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Opinie

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?