• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Nauczyciele. Sokrates u Duchampa

Wystawa "Nauczyciele. Sokrates u Duchampa" jest próbą zbliżenia środowiska akademickiego z Wyspą jako instytucją artystycznej oraz Alternativami, jako strategicznym projektem, który mamy zamiar rozwijać przez następne lata 2013-2016.

18 maja - 16 czerwca 2024, godz. 9:00 - 19:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

9 kwietnia - 21 czerwca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wernisaż: 16 listopada (piątek)
Godz. 20:00 / Instytut Sztuki Wyspa
(o 20:30 przewidziany jest performens Angeliki Fojtuch) 

Godziny otwarcia 12:00-18:00.
Wstęp wolny 

W dniu wernisażu, oraz podczas trwania Festiwalu Narracje (16 - 18 listopada), wystawy czynne do północy.

Praktyka artystyczna nauczyciela sztuki jest niezbywalną częścią jego praktyki przekazywania, wymiany i produkcji wiedzy. W długiej tradycji wywodzącej się od Akademii Platońskiej zostały utrwalone "klasyczne" metody edukacyjne zamknięte w formułach akademickich. Przeciwstawna do niej Sokratejska otwarta i interaktywna postawa jest pierwowzorem transdyscyplinarnej metody naukowej i artystycznej - performatywnej i społecznie zaangażowanej. Duchampowska rewolta wzbogaca ją o aspekt samodefiniowania aktu artystycznego. Jego radykalne przenicowanie, które tym bardziej zbliża się do postawy komplementarnej, obejmującej wiele zróżnicowanych i bogatych elementów będących w dynamicznej /często antagonistycznej/ relacji wyjściowej, im bardziej jest zdolne do tworzenia kreatywnej płaszczyzny zdarzeń. Intermedialność jest bliską siostrą wszelkich praktyk poszukiwawczych i eksperymentatorskich na przestrzeni stuleci historii sztuki.

Wystawa wiąże się z obserwacją nowych globalnych zjawisk w dziedzinie pedagogiki artystycznej i jej wpływu na obraz i efektywność świata sztuki. Podstawowym wyzwaniem dla studiów intermedialnych jest nieustające reagowanie na zmieniające się warunki i wymagania otoczenia oraz zdolność do szybkiego przystosowania programu nauczania wobec dynamicznej transformacji w społeczeństwie informatycznym. Musimy zacząć na nowo przyglądać się temu, co znaczy edukować artystę w oraz przyjrzeć się relacjom pomiędzy strukturą gdańskiej szkoły a nieformalnymi więziami, jakie łączą środowisko artystyczne i powodują, że artyści łączą się w grupy / kolektywy lub też działają indywidualnie.

Od szeregu lat na wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku w Katedrze Intermediów prowadzone są działania mające na celu wzmocnienie transmedialnego podejścia do edukacji, z zarzuceniem tradycyjnych podziałów na dyscypliny. Działania w przestrzeni publicznej, performens, obraz cyfrowy, interaktywność to tylko niektóre z form jakie są stosowane w działalności pedagogicznej i artystycznej. W katedrze tej można już studiować media od I roku studiów, a nie jak uprzednio w formie specjalizacji i specjalności. Obecnie prowadzona jest procedura mająca na celu powstanie odrębnego Wydziału Intermediów. Zaglądamy do tego środowiska artystycznego i pedagogicznego tuż przed tym ważnym momentem. 


Artyści: Bogna Burska, Witosław Czerwonka, Elvin Flamingo, Angelika Fojtuch, Grzegorz Klaman, Konrad Pustoła, Maciej Salamon, Adam Witkowski, Wojciech Zamiara

Idea wystawy: Grzegorz Klaman
Kurator: Maks Bochenek

Organizatorzy:
Instytut Sztuki Wyspa i Katedra Intermediów ASP w Gdańsku 

Wystawa zorganizowana w ramach Fesitwalu Alternativa 2012 

Opinie

Sprawdź się

W którym roku odbyła się pierwsza polska edycja zawodów Red Bull Air Race?