• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na co Muzeum Narodowe wydaje pieniądze? Kozyra, Nieznalska i inni w Gdańsku

Aleksandra Lamek
5 grudnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Na co Muzeum Narodowe w Gdańsku wydaje pieniądze? Będzie się można tego dowiedzieć w sobotę w Pałacu Opatów. W ramach jednej wystawy zostaną zaprezentowane prace polskich artystów, które trafiły do gdańskiej kolekcji w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród nich zobaczymy m.in. słynną koronę cierniową Doroty Nieznalskiej czy wypełnioną kurzem instalację Hanny Nowickiej. Kto czeka na nastrojowe landszafty i klasyczne portrety, może sobie oglądanie "Nowego otwarcia" odpuścić.



Zbiory Muzeum Narodowego w Gdańsku nieustannie się rozrastają. W ciągu ostatnich dwóch lat, korzystając z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, placówka wzbogaciła się o kilkanaście prac znakomitych polskich artystów współczesnych. Teraz będzie je można zobaczyć na jednej wystawie w Pałacu Opatów.

- Zależało nam na tym, aby zainwestować w prace artystów, którzy zmieniają oblicze polskiej sztuki, prowadząc z widzem dyskurs na tematy ważne i aktualne - przekonuje Małgorzata Paszylka-Glaza, kuratorka wystawy. - Dlatego też postawiliśmy na nazwiska znane i liczące się obecnie również poza granicami Polski. Chcemy udowodnić, że muzeum doskonale wie, co się naprawdę liczy we współczesnej sztuce i potrafi na to reagować, aktualizując swoje zbiory.

Jakie dokładnie prace będzie można podziwiać na wystawie? Zdecydowana większość zalicza się do kręgu tzw. sztuki krytycznej. Wymienić tu trzeba chociażby wykonaną z brązu koronę cierniową Doroty Nieznalskiej, prowokacyjną "Kolumnę kurzu" >Hanny Nowickiej czy fotografie Natalii LL, której retrospektywna wystawa w Pałacu Opatów parę lat temu wzbudziła wśród oglądających wielkie emocje.

Ale o to właśnie chodzi: ma być kontrowersyjnie, trochę niegrzecznie i bez łatwych odpowiedzi. Kto czeka na nastrojowe landszafty i klasyczne portrety, może sobie oglądanie "Nowego otwarcia" odpuścić.

- Kiedy ogłosiliśmy w Internecie, że pokażemy prace Alicji Żebrowskiej, od razu posypały się komentarze, że niepotrzebnie kupujemy prace artystki, która potrafi tylko pokazywać waginy - mówi Paszylka-Glaza. - Wiem, że to nie jest łatwa sztuka, ale rzeczywistość, w której żyjemy, też przecież taka nie jest. Ważne, żeby się tych prac nie bać i starać się wniknąć głębiej, zastanowić się nad nimi, zamiast od razu negować.

Podczas oglądania wystawy z pewnością będzie się nad czym zastanawiać. Zakres poruszanych przez twórców tematów jest bowiem niezwykle bogaty: krytyka masowego konsumpcjonizmu, analiza ról społecznych kobiety i mężczyzny czy stosunek do własnej cielesności. Czy takie "Nowe otwarcie" w gdańskim muzeum spodoba się oglądającym?

Przekonamy się w sobotę 7 grudnia o godz. 16 na wernisażu w Pałacu Opatów zobacz na mapie Gdańska. Po wernisażu, w godz. 17-19 odbędzie się spotkanie z artystami i moderowana dyskusja dla publiczności. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 2 lutego. Bilety kosztują 10 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy).

Wydarzenia

Nowe Otwarcie. Katarzyna Kozyra, Dorota Nieznalska i inni (23 opinie)

(23 opinie)
10 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (46)

  • Genialny tekst

    Pani Paszylka-Glaza powalila mnie swoja wypowiedzia - "Wiem, że to nie jest łatwa sztuka, ale rzeczywistość, w której żyjemy, też przecież taka nie jest." - GENIALNE !

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Co znajduje się w Parku Hestii w Sopocie?

 

Najczęściej czytane