stat
Wydarzenie już się odbyło

NLG: Czym właściwie jest esej? - dyskusja Mrowcewicz / Nalewajk-Turecka

Dyskusja z udziałem laureata Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseistyka za "Rękopis znaleziony na ścianie" Krzysztofa Mrowcewicza oraz specjalistki od polskiego eseju dr hab. Żanety Nalewajk-Tureckiej. Spotkanie odbędzie się w ramach corocznych listopadowych spotkań z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia.

Esej z jednej strony jest gatunkiem trudnym do zdefiniowania, a z drugiej gatunkiem niezwykle pojemnym, hybrydycznym, z którym nie tylko czytelnicy, ale też twórcy często mają problem. Podczas dyskusji postaramy się okiełznać tę ciężką w definicji formę, dowiemy się jak esej kształtował się przez lata oraz zastanowimy się jak w gatunek eseju wpisuje się, nie tylko książka Krzysztofa Mrowcewicza, ale także pozostałe nominowane czy nagradzane w latach ubiegłych Nagrodą Literacką Gdynia pozycje. Dyskusją pokieruje Wojciech Szot (współautor bloga Kurzojady).

LAUREAT
Krzysztof Mrowcewicz "Rękopis znaleziony na ścianie", Instytut Badań Literackich PAN, Warszawa

O autorze:
Krzysztof Mrowcewicz
- profesor w Instytucie Badań Literackich PAN i warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie uczy literatury od Homera do Houellebecqa. Autor wielu książek i artykułów, poświęconych przede wszystkim epokom dawnym. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za książkę "Małe folio" (2012). Laureat nagrody "Literatury na Świecie" im. Andrzeja Siemka (2012). Miłośnik dziwnej manierystycznej poezji i nie mniej dziwnej prozy XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem szaleństw postmodernizmu). Wielbiciel Sępa-Szarzyńskiego, Johna Donne'a, Naborowskiego i Gombrowicza. Namiętny czytelnik Prousta, Rilkego, Borgesa, Calvino, Queneau i Pereca. Czytelnik literatury. Historyk literatury.

O książce:
Trzy eseje o smutku, poczuciu klęski i straty, ale także o cudownej mocy literatury, która porywa, pociesza, wspomaga. Opowieść o ruinach wielkich idei, o obłokach przesłaniających prawdę, o książce, która zabija, ogrodzie ze słów i cierpieniach wybranych. Co łączyło Jana Potockiego z Szecherezadą, najbogatszym synem Anglii - Williamem Beckfordem, Goyą i Piranesim? Jakie są związki między ars topiaria - sztuką strzyżenia drzew i krzewów, a sztuką składania wierszy? Czy mitów trzeba się bać i kogo dotknęła Czarna Muza? Co krzyczy Marsjasz Tycjana i czy Antenor zdradził? Książka o ciemności i świetle, o rozumie i szaleństwie, pokusie sprawiedliwości i zdradzie. Książka o książkach, czyli książka o życiu.

ROZMÓWCZYNI
Żaneta Nalewajk-Turecka - doktor habilitowana, polska literaturoznawczyni, historyk literatury, komparatystka, edytorka, krytyczka literacka, animatorka kultury.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było: