• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkańcy dla ESK 2016. Nowe projekty gdańskiej kandydatury

Łukasz Rudziński
22 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Projekt Szybka Wolna Kultura realizowany w składach SKM na trasie: Wejherowo - Gdańsk Główny, ma być dostosowany do średniego czasu jazdy pasażerów - 25 min. Wydarzenia artystyczne, odbywające się w SKM-ce w 2016 roku, nie powinny trwać dłużej. Projekt Szybka Wolna Kultura realizowany w składach SKM na trasie: Wejherowo - Gdańsk Główny, ma być dostosowany do średniego czasu jazdy pasażerów - 25 min. Wydarzenia artystyczne, odbywające się w SKM-ce w 2016 roku, nie powinny trwać dłużej.

Dotychczas program gdańskiej kandydatury na Europejską Stolicę Kultury 2016 tworzony był w zaciszu urzędniczych gabinetów. Dzięki konkursowi na projekty w ramach ESK, każdy mógł dołożyć swoją cegiełkę. Jakie projekty wygrały?



Który z nowych projektów gdańskiej kandydatury ESK 2016 wydaje Ci się najciekawszy?

Do konkursu, o którym informowaliśmy w lutym, zgłoszono 43 projekty. Jury w składzie Romuald Pokojski (Gdańsk 2016), Anna Urbańczyk (Gdańsk 2016), Elwira Twardowska (animatorka kultury, szefowa Klubu Plama GAK), Emilia Orzechowska (animatorka kultury, członkini Stowarzyszenia Akuku Sztuka) i Krzysztof Nyka (wykładowca Politechniki Gdańskiej) wskazały dziewięć projektów, które zostały włączone do aplikacji Gdańska na ESK 2016.

- Konkurs traktujemy jako dodatkowe narzędzie wzbogacające naszą ofertę. Duże znaczenie ma dla mnie fakt, że z niewątpliwym zainteresowaniem spotkał się temat Wikipolis, powiązany z innowacyjnymi, nowymi technologiami. Teraz nasz program jest bogatszy o dziewięć interesujących projektów o dużej wrażliwości społecznej i walorach kulturotwórczych - mówi Romuald Pokojski, dyrektor programowy Gdańsk 2016.

Wśród nagrodzonych znalazł się projekt bazujący na popularności kolejek SKM. Szybka Wolna Kultura/Fast Free Culture to projekt, dzięki któremu w SKM na trasie Gdańsk Główny - Wejherowo odbywać się będą wystawy, koncerty, spektakle teatralne, czytania poezji, prezentacje prac artystycznych, spotkania z artystami i rzemieślnikami czy miniwarsztaty (np. j. kaszubskiego, tworzenia komiksów).

- Chcę, aby Szybka Wolna Kultura miała wymiar edukacyjny i promocyjny. Wszystkie działania, które zostaną zorganizowane w SKM, nie są celem samym w sobie, ale mają być ukierunkowane na promocję wydarzeń przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych gmin metropolii. Pokazy w SKM mają zachęcić ludzi do przyjazdu tam na tydzień kultury - mówi Agnieszka Kaim z Fundacji Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!", pomysłodawczyni projektu.

Natomiast Muzeum ver 2.016 ma z aktywizować lokalne społeczności wokół miejscowych ośrodków i galerii.

- Statystyczny Polak z małego miasta pamięta muzeum jako miejsce, które zwiedzał podczas wycieczek szkolnych i nigdy więcej do niego nie wraca - mówi Marta Kołacz, pomysłodawczyni projektu, gdańszczanka, pracująca w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu i wykładająca na gdańskiej ASP. - Chcemy to zmienić i zachęcić mieszkańców do zaangażowania się w program swojego lokalnego muzeum, a pracowników muzeów do zmian, służących podniesieniu poziomu partycypacji mieszkańców. Może to być zmiana ekspozycji, program spotkań, stworzenie grupy hobbistycznej albo nowa aranżacja przestrzeni obiektu. Chcemy wsłuchać się w głosy mieszkańców, aby zmiany wynikały z ich potrzeb. Celem tego projektu jest wypracowanie skutecznego modelu rewitalizacyjnego dla placówek muzealnych, nie tyko w województwie pomorskim, ale - jeśli się sprawdzi - w skali całego kraju.

Każdy z pomysłodawców projektów uwzględnionych w programie gdańskiej aplikacji ESK 2016 otrzyma w nagrodę 5 tys. zł.

W zwycięskiej dziewiątce oprócz Szybkiej Wolnej Kultury i Muzeum ver 2.016 znalazły się projekty:

- Halo! Tu agregator - stworzenie platformy teleinformatycznej, integrującej podstawowe kanały komunikacji bezpośredniej - SMS, e-mail, media społecznościowe i stworzenie szeregu działań o charakterze artystyczno-społecznym w przestrzeni publicznej miasta i przestrzeni wirtualnej (projekt Macieja Wojnickiego);
- Sztuka Wśród Nas - wirtualne wystawy w różnych częściach miasta, powstałe dzięki technologii augmented reality - (projekt Mateusza Kusznera);
- Symfonia Gdańska Dźwięki Miasta - złożona z charakterystycznych dla Gdańska dźwięków z zaplanowaną harmonią i czasem ich wykorzystania (projekt Izabeli Terek Jopkiewicz);
- Labirynt - Irrgarten - stworzenie parku-labiryntu jako formy rozrywki w okresie letnim w rejonie plaży na wysokości Gdańska Zaspy, nawiązującego do historii gdańskich labiryntów i parku publicznego Irrgarten - "Błędnik (projekt Hanny Klementowskiej);
- Zapraszam na kulturę - zachęcenie mieszkańców Gdańska i innych polskich miast do otworzenia drzwi swoich mieszkań dla poszukujących przystanku lub rozmowy turystów (projekt Małgorzaty Wrzodak);
- Tkanka Kultury. Organizm Wolności - przedstawienie Gdańska jako żywej tkanki, która jest sercem, mózgiem i płucami Europy w 2016 roku, które ożywiają i mobilizują kulturalnie mieszkańców Europy (projekt Przybyrada Paszyna i Michała Szarko);
- Festiwal V - stworzenie instalacji ARFREE w technologii augmented reality, tworzenie galerii zdjęć osób zrobionych w Stoczni Gdańskiej ze słowem "wolność" w jakimś języku UE i konkurs "podaj dalej MONETĘ "V", polegającym na przekazywaniu sobie z rąk do rąk, przez całą Europę, monety z wbudowanym czipem i obserwacji interaktywnej mapy jej wędrówek (projekt Beaty Staszyńskiej).

Miejsca

Opinie (48) 2 zablokowane

  • JESTEM PRZECIW !!!!

    Obecnie Gdańsk potrzebuje natychmiastowego remontu oraz łatania dziesiątek jak nie setek kilometrów dróg w mieście, po tym co zostało po zimie, a nie kolejnego utopijnego pomysłu prezydenta Adamowicza. Po Gdańsku jeździ się najgorzej w trójmieście i mam nadzieję że władze miasta wydadzą na to naprawdę duże pieniądze i stan dróg poprawi się a przestaną zajmować się głupimi iluzjami.
    Za trzy miesiące otwarty zostanie stadion na który trzeba będzie utrzymać, ECS trzeba będzie utrzymać a ulica Jana z Kolna dziurawa a Obrońców Wybrzeża jak po nalocie same dziury Uczniowska do natychmiastowego remontu Hallera brak słów Trakt św. Wojciecha do natychmiastowego remontu Okopowa też do remontu, Podwale Przedmiejskie dziura na dziurze. Niech pan Adamowicz pokarze się jako dobry gospodarz miasta i najpierw zapewni komfort podróżowania po mieście a dopiero zajmie się za jakieś utopijne pomysły.

    • 13 2

  • Jestem bardzo ciekawy , z jakiego rozkładu jazdy korzystano ????? (1)

    Z wejherowa do Gdańska w 25 minut ???? A może to jakiś specjalny INTEREXPRES ????

    • 6 2

    • czytanie ze zrozumieniem się kłania

      "Projekt Szybka Wolna Kultura realizowany w składach SKM na trasie: Wejherowo - Gdańsk Główny, ma być dostosowany do średniego czasu jazdy pasażerów - 25 min."

      a kto powiedział, że z Wejherowa do Gdańska w 25 minut? mowa o średnim czasie, jaki pasażer spędza w skm

      • 3 1

  • JAK "KIBOLE" BEDĄ JECHAC W SKM TO IM POEZJE POCZYTAJCIE ! TO ONI WAM TAKI SPEKTAKL WTEDY ZROBIĄ ZE WAM TRĄBKI I SKRZYPCE

    !!! Bo tak pewnie ta cala kulturka w skm bedzie wygladac. W tych wagonach szumi,wieje, smierdzi i zurlandia z flaszki goli ostro gorzałe a oni im chcą na skrzpcach przygrywac i poezje czytac. Stukupuku

    • 12 2

  • (1)

    A co dla osób, które nie chcą uczestniczyć w augmented reality, czipach, platformach, interaktywnych tworach, instalacjach, labiryntach?

    • 4 0

    • A no dla tych to będzie pijalnia budyniu. Piąty kubeczek gratis.

      • 1 0

  • , (1)

    Według mnie takie pomysł z wystawianiem czegokolwiek w SKMkach mija się z celem. Ktoś to na to wpadł widocznie nie jeździł skmkami w godzinach szczytu, kiedy są po prostu tłumy. Może najpierw niech zostaną stworzone dogodne warunki, bo ja nie wyobrażam sobie jechać skmką w godzinach szczytu, gdzie jedna osoba prawie stoi na stopach drugiej, a na dodatek gdzieś tam jeszcze miałaby być wciśnięta "artystyczna szopka". Za to spodobał mi się pomysł z labiryntem a także z monetą przekazywaną z rąk do rąk :)

    • 10 1

    • ?

      a była mowa o godzinach szczytu? gdzie?

      • 1 0

  • liczę na Labirynt

    Większość z tych projektów jest mało przekonująca na poziomie koncepcji, ale może coś sensownego się z tego wyrodzi.

    • 2 2

  • Za te pieniądze

    lepiej by sprzątali pociągi. To też kultura.

    • 5 0

  • nicniemówiące nazwy (1)

    czy poza labiryntem, zywkly czlowiek jest w stanie zrozumiec o co chodzi w danej propozycji?
    "przedstawienie Gdańska jako żywej tkanki, która jest sercem, mózgiem i płucami Europy w 2016 roku" - bhahaha! czyli że co?
    albo "stworzenie szeregu działań o charakterze artystyczno-społecznym w przestrzeni publicznej miasta i przestrzeni wirtualnej" - czyli znowu mamy bicie piany, bo taki opis to każdej z tych propozycji można przypisać.
    ludzie, o co tu chodzi?? to mi zaczyna przypominac "nowe szaty cesarza". zachwycajmy się, bo się wszyscy zachwycają, mniejsza o to, że nie ma czym.

    • 5 2

    • o to chodzi

      najwiecej w tym tzw robienia z nas tata wariata.

      • 0 1

  • Mecze

    A ja chcę jeszcze zawody żużlowe i mecze hokejowe.Debilstwo.

    • 4 0

  • prezio

    proponuje zawody w rzucaniu BUDYNIEM o szybę

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który film podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Złote Lwy?

 

Najczęściej czytane