• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Metropolitanka | wystawa prac osób artystycznych z ASP w Gdańsku

"Metropolitanka" wystawa prac osób artystycznych z ASP w Gdańsku z okazji 10 lat wizualnego projektu herstorycznego.

6 - 28 lipca 2024, godz. 8:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

13 września - 24 listopada 2024, godz. 10:00 - 17:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 1-12 zł
wernisaż: 23.03.2023 godz. 18.00
wystawa czynna: 24.03. - 07.04.2023
miejsce: Duża Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 16, wejście od ul. Tkackiej
godz. 18.00 wernisaż wystawy prac osób artystycznych z ASP w Gdańsku z okazji 10 lat wizualnego projektu herstorycznego


Osoby artystyczne:
Marta Adamska, Oliwia Bebłocińska, Marcel Bielecki, Ewa Bolt, Marta Braun, Maria Bukowska, Bogna Burska, Anna Chabowska, Michalina Chwalisz, Maria Domżalska, ECHO (Paulina Litaniuk i Olga Stachowiak), Marta Firyn, Veronica Havlatowa, Martyna Jastrzębska, Marcela Kolasa, Oliwia Karnacewicz, Paweł Kasprzak, Kinga Kossobucka, Agata Kościołowska, Michał Kowalczys, Kacper Krajewski, Kajetan Krawczyk, Piotr Krauze, Marta Kubiś, Anka Leśniak, Mac Lewandowski, Paulina Litaniuk, Karolina Łosińska, Olga Markowska, Honorata Martin, Zosia Martin, Dominika Michałowska, Edyta Mielewczyk, Emilia Muśko, Anna Olejniczak, Sara Pankowska, Kinga Pałczyńska, Katarzyna Pieciukonis, Józefina Radtke, Emilia Rodziewicz, Kacper Ropelski, Dominik Sadowski, Maciek Salamon, Monika Sikorska, Weronika Sikorska, Marta Smerecka, Karolina Sokólska, Gabriela Sołtysiak, Kacper Sowiński, Olga Stachowiak, Marta Stankiewicz, Julia Stefańska, Urszula Stępień, Alicja Sukiennik, Marianna Sykutera, Anna Szejbut, Milla Tomasik, Alicja Wiktoruk, Aleksandra Żuk

Metropolitanka wystawa prac osób artystycznych z ASP w Gdańsku z okazji 10 lat wizualnego projektu herstorycznego
Opowiadanie herstorii, jej-opowieści, opowiadanie i pokazywane świata z perspektywy kobiet, mówienie o kobietach i pokazywanie kobiet. Współcześnie też coraz częściej przywoływanie perspektywy nie mieszczącej się w binarnym i heteronormatywnym opisie rzeczywistości. Rzeczywistość jest taka, jaką ją pokażemy i zapamiętamy. Herstoria to nie tylko przepisywanie dominującej męskocentrycznej historii, to przede wszystkim przewartościowywanie i docenianie. Docenianie kobiet i osób pominiętych przez oficjalną historię, docenianie pracy opiekuńczej, której zawdzięczamy trwanie świata bardziej niż bohaterom wojen, docenianie tego co społecznie niewidoczne i dotychczas nieeksponowane na pomnikach. Docenianie różnorodności, równości, cielesności, seksualności, praw reprodukcyjnych. Negocjowanie ról społecznych. A także wyrażanie bólu i niezgody wobec praktyk dyskryminacyjnych i wykluczających. W ramach Metropolitanki osoby studiujące wybierały własne tematy i tworzyły strategie przedstawiania ich w wybranych mediach. Pracowały na styku sztuk wizualnych i projektu społecznego wybierając najważniejsze ich zdaniem tematy z tego obszaru.

Minęło dużo czasu. W ostatnich latach polityczna rzeczywistość zmusiła ogromną część społeczeństwa, szczególnie kobiety oraz osoby nieheteronormatywne, a także naszych sojuszników i sojuszniczki, do masowych protestów. Protesty te zmieniły społeczną świadomość, rozbudowały język, a także upowszechniły narzędzia do mówienia i pokazywania świata, w którym płeć ma znaczenie. Taka sytuacja dała osobom studiującym większą łatwość i rozmach w pokazywaniu świata kobiet. Przez dekadę zmieniło się wiele.

Metropolitanka to projekt realizowany od 2012 r. przez pracownie kierunku Intermedia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Grupę Społeczną Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Projekt w lata 2012-2019 był częścią programu Wstępu do Intermediów prowadzonego przez Bognę Burską, która do dziś odpowiada za całość. Od 2020 r. jest realizowany we współpracy między pracowniami prowadzonymi przez prof. Bognę Burską i drę Martynę Jastrzębską, drę Ankę Leśniak, drę Honoratę Martin, za plakaty odpowiedzialny jest dr Maciek Salamon, w 2021 r. współpracowały z nami Patrycja Orzechowska i Joanna Rzepka. Wykładami i warsztatami wspierały nas członkinie grupy społecznej: Barbara Borowiak, Anna Miler i Anna Urbańczyk, za współorganizację ze strony IKM odpowiada Barbara Swadzyniak. Selekcji filmów studenckich oraz z kolekcji Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej do projekcji dokonała Aleksandra Grzonkowska, prace wideo do części HER Docs wybrała Dominika Zalewska, wybór konsultowała Weronika Adamowska. Na obecną wystawę składają się prace osób studenckich biorących udział w projekcie w latach 2021 i 2022, prace archiwalne oraz prace osób prowadzących projekt.

Wizualno-artystyczna część projektu realizowana jest w ramach zajęć z osobami studiującymi, inspiracją było zaproszenie do współpracy przez grupę społeczną Metropolitanka działającą przy Instytucie Kultury Miejskiej i tworzącą niezwykle bogatą, wielowątkową herstoryczną opowieść o trójmiejskiej metropolii. Poprzednie wystawy odbyły się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej oraz salach warsztatowych i wystawowych Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1.

prof. Bogna Burska
Autorka grafiki/plakatu - Oliwia Bebłocińska

Patronat honorowy Prezydent Miasta Gdańska
Patronat medialny: Trojmiasto.pl, Magazyn Szum, Notes Na 6 Tygodni, Magazyn Linia

Opinie

Sprawdź się

Gdzie przechowywany jest obecnie księgozbiór Johanna Uphagena?