• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

10 lat wizualnego projektu artystycznego Metropolitanka

 • Kalendarz
  23 marca - 7 kwietnia 2023
 • Lokalizacja
  Gdańsk
 • Bilety
  wstęp wolny

Metropolitanka to projekt realizowany od 2012 r. przez pracownię Kierunku Intermedia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz grupę społeczną Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Wizualno-artystyczna część projektu realizowana jest z inspiracji wielowątkową herstoryczną opowieścią o trójmiejskiej metropolii, którą buduje IKM poprzez spacery pokazujące pracowniczki, artystki i działaczki związane ze Stocznią Gdańską, archiwa cyfrowe, aplikacje, słuchowiska czy biogramy Pomorzanek zebrane na 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Od 23 marca na Akademii Sztuk Pięknych zobaczyć można będzie przekrojową wystawę prac studentów i studentek inspirowaną herstoriami, a 30 marca w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się pokaz filmów herstorycznych i panel dyskusyjny. Na wydarzenia wstęp wolny.

- Metropolitanka to opowiadanie herstorii, jej-opowieści, opowiadanie i pokazywane świata z perspektywy kobiet, mówienie o kobietach i pokazywanie kobiet. Współcześnie też coraz częściej przywoływanie perspektywy niemieszczącej się w binarnym i heteronormatywnym opisie rzeczywistości. Rzeczywistość jest taka, jaką ją pokażemy i zapamiętamy. Herstoria to nie tylko przepisywanie dominującej męskocentrycznej historii, to przede wszystkim przewartościowywanie i docenianie. Docenianie kobiet i osób pominiętych przez oficjalną historię, docenianie pracy opiekuńczej, której zawdzięczamy trwanie świata bardziej niż bohaterom wojen, docenianie tego co społecznie niewidoczne i dotychczas nieeksponowane na pomnikach. Docenianie różnorodności, równości, cielesności, seksualności, praw reprodukcyjnych. Negocjowanie ról społecznych. A także wyrażanie bólu i niezgody wobec praktyk dyskryminacyjnych i wykluczających. W ramach Metropolitanki osoby studiujące wybierały własne tematy i tworzyły strategie przedstawiania ich w wybranych mediach. Pracowały na styku sztuk wizualnych i projektu społecznego wybierając najważniejsze ich zdaniem tematy z tego obszaru - mówi prof. Bogna Burska z ASP w Gdańsku.
W PROGRAMIE:

23.03.2023 Wernisaż wystawy 10 lat Metropolitanki, start: 18.00

Duża Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 16, wejście od ul. Tkackiej
wystawa czynna 24.03. - 07.04.2023

24.03 Metropolitanka. Afterparty. Start: g.19.00
DJ/VJ sety i pokaz performance piątki osób studiujących gdańskie Intermedia. Działania jednoczące publiczność z osobą performującą, nawiązujące do troski o drugą osobę. Kreowanie przestrzeni dostępnej, włączającej odbiorcę zarówno w cześć performatywną, jak i jej przedłużenie w uczestnictwo w DJ setach.
Start godz. 19.00, pokazy performance 19.00-21.00, osoby performujące: Anna Chabowska, Marta Kubiś, Michał Kowalczys, Mac Lewandowski, Józefina Radtke.
DJ sety: 21.00-22.00 ALLG, 22.00-23.00 DiV4ᵀᴺ, 23.00-24.00 LARI$$A, 00.00-1:00 B2B2B, VJ: SVP.

30.03 Pokazy prac wideo i panel dyskusyjny. Start: g.17.00
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Pokaz filmów obejmie prace z projektu Metropolitanka, selekcję video-artów z HER Docs oraz z Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Pokazom będzie towarzyszył panel dyskusyjny, w którym udział wezmą artystki prowadzące pracownie w ramach Metropolitanki: Bogna Burska, Martyna Jastrzębska, Honorata Martin i Anka Leśniak oraz kuratorka Aleksandra Grzonkowska i artystka Weronika Zalewska.

Strona projektu i grupy społecznej: https://metropolitanka.ikm.gda.pl/
Archiwum projektu wizualnego: https://metropolitanka.pl/

Osoby artystyczne, których prace prezentowane będą na wystawie:
Marta Adamska, Oliwia Bebłocińska, Marcel Bielecki, Ewa Bolt, Marta Braun, Maria Bukowska, Bogna Burska, Anna Chabowska, Michalina Chwalisz, Maria Domżalska, ECHO (Paulina Litaniuk i Olga Stachowiak), Marta Firyn, Veronica Havlatowa, Martyna Jastrzębska, Marcela Kolasa, Oliwia Karnacewicz, Paweł Kasprzak, Kinga Kossobucka, Agata Kościołowska, Michał Kowalczys, Kacper Krajewski, Kajetan Krawczyk, Piotr Krauze, Marta Kubiś, Anka Leśniak, Mac Lewandowski, Paulina Litaniuk, Karolina Łosińska, Olga Markowska, Honorata Martin, Zosia Martin, Dominika Michałowska, Edyta Mielewczyk, Emilia Muśko, Anna Olejniczak, Sara Pankowska, Kinga Pałczyńska, Katarzyna Pieciukonis, Emilia Rodziewicz, Kacper Ropelski, Dominik Sadowski, Maciek Salamon, Monika Sikorska, Weronika Sikorska, Marta Smerecka, Karolina Sokólska, Gabriela Sołtysiak, Kacper Sowiński, Olga Stachowiak, Marta Stankiewicz, Julia Stefańska, Urszula Stępień, Alicja Sukiennik, Marianna Sykutera, Anna Szejbut, Milla Tomasik, Alicja Wiktoruk, Aleksandra Żuk.


Metropolitanka to projekt realizowany od 2012 r. przez pracownie Kierunku Intermedia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Grupę Społeczną Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Projekt w lata 2012-2019 był częścią programu Wstępu do Intermediów prowadzonego przez Bognę Burską, która do dziś odpowiada za całość. Od 2020 r. jest realizowany we współpracy między pracowniami prowadzonymi przez prof. Bognę Burską i drę Martynę Jastrzębską, drę Honoratę Martin i drę Ankę Leśniak, za plakaty odpowiedzialny jest dr Maciek Salamon, w 2021 r. współpracowały z nami Joanna Rzepka i Patrycja Orzechowska. Wykładami i warsztatami wspierały nas członkinie grupy społecznej: Barbara Borowiak, Anna Miler i Anna Urbańczyk, za współorganizację ze strony IKM odpowiada Barbara Swadzyniak. Selekcji filmów studenckich i z kolekcji Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej do projekcji dokonała Aleksandra Grzonkowska, prace wideo do części HER Docs wybrała artystka i współkuratorka sekcji Sztuka HER Docs Weronika Zalewska. Na obecną wystawę składają się prace osób studenckich biorących udział w projekcie w latach 2021 i 2022, prace archiwalne oraz prace osób prowadzących projekt.

Wizualno-artystyczna część projektu realizowana jest w ramach zajęć z osobami studiującymi, inspiracją było zaproszenie do współpracy przez grupę społeczną Metropolitanka działającą przy Instytucie Kultury Miejskiej i tworzącą niezwykle bogatą, wielowątkową herstoryczną opowieść o trójmiejskiej metropolii. Poprzednie wystawy odbyły się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej oraz salach warsztatowych i wystawowych Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1.

Opinie

Sprawdź się

Nowy gdański festiwal poświęcony muzyce dawnej nazywa się: