• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Materialność

Wydarzenie w ramach

W ramach festiwalu Alterantiva zostanie otwarta wystawa "Materialność".

18 maja - 3 czerwca 2024, godz. 19:00

Gdynia,
Wstęp wolny

27 września - 10 października 2024

Gdańsk,
Wstęp wolny

Godziny otwarcia wystawy:

wtorek-niedziela: 11:00-19:00

Kontakt dla odwiedzających:
Piotr Szmyt, piotr.szmyt@wyspa.art.pl

Od 1960 roku generacje artystów konceptualnych walczą z niematerialnymi i materialnymi formami praktyki artystycznej. Projekt krytycznie bada w jaki sposób różne generacje artystów, myślicieli i producentów kulturowych przemyśliwują na nowo swój stosunek do materialności i jej burzliwej historii politycznej.

"Materialność" to spis znalezionych obiektów, architektury wernakularnej i innych form kultury materialnej miejsc poprzemysłowych. Angażuje artystów do pracy nad zależnością jaka występuje między materialnością a lokalizacją ich praktyk. "Materialność" to projekt krytycznego namysłu nad zjawiskiem "materialności" we współczesnej kulturze wizualnej. Kuratorzy projektu posługując się takimi działaniami jak produkcja artystyczna, spotkania, publikacje prowokują do zadawania pytań o "materialność" w zderzeniu ze sztuka i wiedzą. Jednocześnie zachęcając do poszukiwania odpowiedzi, w jaki sposób te dwie formy przeprowadzania badań mogą przyczynić się do zdobywania wiedzy.

Projekt w założeniu ma również zachęcać do zadawania pytań o aktualną sytuację w Europie, która obecnie walczy z różnymi aspektami kryzysu gospodarczego, podkreślając wagę potrzeby powrotu stabilizacji materialnej. "Materialność" zajmuje się polem polityczności z perspektywy materialnego, uchwytnego, konkretnego i dotykalnego. Każdy z kuratorów wniesie do projektu inny pierwiastek łącząc w ten sposób poszczególne elementy w spójną całość: niedopasowanie, palimpsest i wielowarstwowość (Aneta Szyłak), naprawa i nano-technologia (Arne Hendriks), bezkształtność (Leire Vergara), performatywność materiału jak również "brązowe pokoje/szare hale" (Ines Moreira).

Łącząc w zespół artystów, architektów, kuratorów i teoretyków projekt podąża ścieżką wyznaczoną przez teksty Bruno Latoura "Can We Get Our Materialism Back, Please?" i "Making Things Public", jak również twórczość Georgesa Simondona oraz manifest "Archeologia odwrotna" Grzegorza Klamana.

Kuratorzy projektu: Leire Vergara, Ines Moreira, Arne Hendriks oraz Aneta Szyłak.
Asystent kuratorów: Maks Bochenek
Redakcja książki: Krzysztof Gutfrański

Opinie

Sprawdź się

Który z trójmiejskich poetów otrzymał w 2009 roku prestiżową Nagrodę Kościelskich?