• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Maski. Dwa oblicza - wystawa Joanny Hrk i Magdaleny Giesek

Zapraszamy do Galerii Sztuki Nowy Warzywniak na wystawę "Maski. Dwa oblicza". Prace artystek będzie można oglądać do 28 kwietnia.

5 - 30 marca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

1 - 31 marca 2024, godz. 09:00 - 21:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Maska, to magia, rytuał, zaklęcie, metafizyka, czary, Towarzyszyła ludziom od początku i pełniła wiele ról, m.in. pomagała ukryć własną twarz, by wcielić się w inną postać, łączyła nasz realny świat z krainą bóstw. Gdy mówimy i kimś, że jest dwulicowy mówimy o nim źle. Jednak każdy z nas codziennie odgrywa wiele ról, nieustannie zmieniając swoje zachowanie zależnie od aktualnie odgrywanej roli. Nie zakładamy masek na twarz, lecz maskujemy się symbolicznie. To są maski, których nie widać, a jednak istnieją

Magdalena Giesek
Artystka urodziła się w 1979 w Gdańsku. Tu mieszka i tworzy. Ukończyła studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Jest też absolwentką Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. I to właśnie Ameryka Łacińska w dużej mierze definiuje jej pracę artystyczną. Od 2002 nie rozstaje się z pędzlem. Twórczość Magdaleny Giesek charakteryzuje feeria barw, niezwykłe kształty, szalone pejzaże. Kolor jest jej ulubioną formą wyrazu. Trudno zdefiniować jej styl. Idea obrazów Giesek formuje się gdzieś na styku skomplikowanej, wielowymiarowej kompozycji i sztuki naiwnej. Lata spędzone w Kolumbii przybliżyły ją do prymitywizmu. Odbija się tutaj fascynacja przyrodą, naturą i miejscem człowieka w świecie. Ze zurbanizowanej rzeczywistości Giesek wyciąga instynkty i czystość rodzącą się w kontakcie z tym, co prawdziwe i szczere. Jej sztuka wkracza w świat dziki, pozbawiony piętna cynicznego intelektualizmu. Prace artystki można znaleźć w kolekcjach na całym świecie. Jej płótna były wystawiane w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Niemczech, a nawet Japonii i Kolumbii. Malarka stworzyła również ilustracje do Śpiewnika Gdańskich Lwiątek. Obraz zatytułowany Ojo Felino został nagrodzony w konkursie zorganizowanym w hiszpańskiej Totanie. Artystka była dwukrotną stypendystką Fundacji dla Artystów hiszpańskiego rzeźbiarza Lucasa Karrvaza. W 2020 otrzymała stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego.

Joanna Hrk
Absolwentka ASP w Łodzi na Wydziale Grafiki i Wydziale Tkaniny i Ubioru. W 2011 uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych w ASP w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. Zajmuje się publicystyką, fotografią, scenografią teatralną i ilustracją książek. W 2014 otrzymała brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Autorka publikacji naukowych Jedność sztuki. Jedność teatru(2014) oraz Klasyka i awangarda we współczesnym teatrze animacji 1917-2017 (2017). Jako publicystka współpracuje z wydawnictwami zajmującymi się modą, obsługującymi międzynarodowe targi mody (Moskwa, Berlin, Paryż, Dusseldorf). Jej dorobek publicystyczny obejmuje ponad 200 artykułów i ponad 400 ilustracji. Jako scenograf teatralny ma na swoim koncie 40 realizacji w polskich teatrach lalkowych i dramatycznych. Joanna Hrk jest wyjątkowym specjalistą - teoretykiem i praktykiem zajmującym się tematyką lalki artystycznej oraz lalki teatralnej. Drugim tematem, który ją fascynuje jest MASKA. Ilustruje książki dla dzieci i dorosłych. Ma na swoim koncie ponad 300 ilustracji do 80 książek. W 2012, na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, zilustrowała 50 wierszy w publikacji "Objęłam spojrzeniem świat dziecka" poetki Karoliny Kusek w związku z Rokiem Janusza Korczaka. Prezentowała swoje prace na prawie 40 wystawach indywidualnych i ponad 70 wystawach zbiorowych. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2018 mieszka we wsi Pacyna na Mazowszu i stoi na czele Stowarzyszenia Twórczego Rozwoju Malowany Młyn.

Opinie

Sprawdź się

W którym polskim mieście oficjalnie zainaugurowano obchody polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku?