• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

Rozpoczyna się sezon letnich, dzielnicowych wycieczek po Gdańsku. Z tego powodu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki mają okazję uzupełnić wiedzę na temat swoich dzielnic. Otwarte dla wszystkich wykłady będące kontynuacją poprzedniej edycji projektu startują w sobotę, 11 maja na Zaspie, tydzień później - 18 maja na Biskupiej Górce. Miłośnicy Gdańska mają doskonałą okazję do odkrywania na nowo jego znanych - nieznanych miejsc. Zapisy na spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami wystartują pod koniec czerwca w Instytucie Kultury Miejskiej.

cze 9

niedziela, godz. 10:30 - 13:00

bilety 47 zł
ulgowy 37 zł
sie 22

czwartek, godz. 17:45

Gdańsk Główny, plac między Bramą Wyżynną a...
bilety 30-50 zł
PROGRAM
Program otwartych wykładów i spacerów BISKUPIA GÓRKA

sobota, 18.05.2013 r., godz. 11.00-13.15
dr Michał Buliński "Przyrodnicze dziedzictwo Biskupiej Górki" - spacer po Biskupiej Górce, start przy wieży kościoła Zbawiciela przy ul. Zaroślak
 
wtorek, 21.05.2013 r., godz. 18.00-19.30 
Magdalena Staręga "Mennonici w Gdańsku" monografia kościoła pomennonickiego na Biskupiej Górce - wykład

wtorek, 28.05.2013 r., godz. 18.00-21.00 
Marcin Stąporek "Kamienice Biskupiej Górki - ludzie i zdarzenia" - wykład
i spacer

wtorek, 4.06.2013 r., godz. 18.00-19.30
dr Robert Hirsch "Fortyfikacje Biskupiej Górki - historia, architektura
i tajemnice", cz. 1 - wykład

sobota, 8.06.2013 r., godz. 11.00-14.00 
Klaudiusz Grabowski "Nekropolie Biskupiej Górki" - wykład i spacer

wtorek, 11.06.2013 r., godz. 18.00-19.30 
dr Robert Hirsch "Fortyfikacje Biskupiej Górki - historia, architektura
i tajemnice", cz. 2 - wykład 

sobota, 15.06.2013 r., godz. 11.00-12.30, 13.00-14.30
Wojciech Ostrowski "Fortyfikacje Biskupiej Górki okiem dociekliwego fotografa" - spacer w dwóch grupach, po 20 osób.


Wymagane wcześniejsze zapisy, e-mail: przewodnicy.bg@gmail.com

Miejsce:

Wykłady: Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdańsku, ul. Biskupia 24 B
Wykład i spacer w dniu 8.06.2013r. - Szkoła Podstawowa nr 21, ul. Na Stoku 43
Kontakt: przewodnicy.bg@gmail.com, tel. 505 106 161
Facebook: https://www.facebook.com/LokalniPrzewodnicyIPrzewodniczkiNaBiskupiejGorce?fref=ts
Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej i Stowarzyszenie WAGA
Partnerzy: Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna, Partnerstwo dla Biskupiej Górki

Program otwartych wykładów ZASPA
sobota, 11.05. godz. 14.00
Maciej Bakun "Dzieje lotnictwa w Gdańsku do 1945 r."

sobota, 25.05. godz. 14.00
Szymon Wróblewski "Miejskie Znaki Kultury"

Miejsce: PLAMA Gdański Archipelag Kultury, ul. Pilotów 11, Zaspa
Kontakt: feta@plama.art.pl, tel. 58 557 42 47
Facebook: https://www.facebook.com/PlamaGAK
Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej i Plama "Gdański Archipelag Kultury"

Patroni medialni projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki:
Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Poznaj wykładowców edycji 2013.

Spacery i wykłady pogłębiające wiedzę przewodników o mieście poprowadzą miłośnicy Gdańska, czynnie zaangażowani w życie miasta. Tegoroczni wykładowcy reprezentują różnorodność zainteresowań i tematów. Są wśród nich historycy i historycy sztuki, ale też biolodzy, publicyści, filmowcy
i fotografowie, przyrodnicy, prawnicy...

BISKUPIA GÓRKA
Magdalena Staręga - historyczka sztuki, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach wykładu na Biskupiej Górce przedstawi monografię pt. "Zespół zabudowań pomennonickich w Gdańsku (ul. Menonitów 2)" poświęconej w całości mennonickiemu kościołowi w tej dzielnicy. Prowadzi badania do pracy doktorskiej na temat śladów pomennonickich w Gdańsku.

Marcin Stąporek - związany z ochroną zabytków w Gdańsku. Były pracownik Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. Obecnie pracownik Biura Prezydenta Gdańska ds. Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Jest historycznym publicystą, związanym z gdańską Akademią Rzygaczy. Zabierze uczestników projektu na spacer szlakiem codziennego życia dawnych mieszkańców Biskupiej Górki.

Wojciech Ostrowski - filmowiec, fotograf, podróżnik, polarnik, oceanograf. Miłośnik Gdańska, szczególnie zainteresowany Biskupią Górką. Od wielu lat ją fotografuje i wspiera działania mające doprowadzić do jej rewitalizacji. Autor zdjęć Biskupiej Górki wydanych jako pocztówki, filmu "Barwy Biskupiej Górki" i cyklu fotografii poświęconego fortyfikacjom znajdującym się na Biskupiej Górce. Wielokrotnie oprowadzał duże grupy osób po fortyfikacjach położonych na tym terenie. Poprowadzi spacer po fortyfikacjach na terenie Biskupiej Górki.

dr Michał Buliński - przyrodnik, botanik, niezwykle aktywny na rzecz ochrony przyrody. nauczyciel akademicki i pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Klaudiusz Grabowski - historyk, historyk sztuki, pracownik Nadbałtyckiego Centrum Kultury, laureat Olimpiady Wiedzy o Gdańsku 2010.

ZASPA
Szymon Wróblewski - kierownik klubu "Plama" Gdański Archipelag Kultury, koordynator Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych FETA, koordynator projektu Miejskich Znaków Kultury.

Maciej Bakun - absolwent Wydziału Prawa i Administracji UG, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii najnowszej, autor pracy doktorskiej "Dzieje lotnictwa w Gdańsku do 1974r", autor książki "Lotnictwo na ziemi gdańskiej 1910 - 1945".

LOKALNI PRZEWODNICY I PRZEWODNICZKI w 2012 roku

PRZEWODNIKÓW: 36 | SPACERÓW: 123 | UCZESTNIKÓW: 1117

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to projekt skierowany do lokalnych społeczności. Jego pierwsza edycja miała miejsce na gdańskim osiedlu Zaspa w 2011 roku, kiedy do pełnienia roli przewodników po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego przygotowała się grupa 30 mieszkańców. Cykl szkoleń uzupełniony został w 2012 roku o nowe zagadnienia i o program warsztatowy dla mieszkańców dzielnicy Biskupia Górka. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Biskupiej Górce i Zaspie to osoby, które przeszły szkolenie i zdały egzamin pozwalający na oprowadzanie turystów po tych niezwykłych częściach Gdańska. Są to nie tylko ich mieszkańcy, ale także osoby po prostu zauroczone dzielnicami.

Zaspę i Biskupią Górkę z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami od czerwca do sierpnia 2012 odwiedziło łącznie 1117 osób. Przeprowadzano również spacery w języku angielskim, m.in. dla uczestników Wolontariatu Europejskiego z programu "Młodzież w Działaniu", animatorek kultury ze Szwecji oraz uczestników University of Gdańsk Model United Nations. Zwiedzający to osoby w różnym wieku. Zorganizowano spacer m.in. dla dzieci z półkolonii w wieku 6-12 lat, z Klubu Osiedlowego Maciuś czy dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 23, które nie tylko zwiedziły Zaspę, ale też wzięły udział w grze miejskiej przygotowanej dla nich przez przewodniczkę. Pojawiła się także grupa z warsztatów terapii zajęciowej
z Pruszcza Gdańskiego i klub emerytów.

Relacja Ryszarda Kopittke, przewodnika po Biskupiej Górce: "Nie tylko turyści zwiedzają Gdańsk, ale i my sami. Można powiedzieć, że zamiast siedzieć w domu, spędzamy ten czas aktywnie, przy okazji się ucząc. Sam cykl wykładów dał również dużo nam - przewodnikom, z niego wynieśliśmy informacje, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Mieliśmy też okazję wejść na teren zajmowany przez policję, co nie zdarza się często. (...) Najbardziej cieszyła mnie na wycieczce obecność osób, które jakieś pojęcie o Biskupiej Górce miały - chodzi o osoby, które tu kiedyś mieszkały lub odwiedzały rodziny, znajomych. Od nich można było dowiedzieć się kolejnych rzeczy, czasem uzupełniali opowieść, a to również podnosiło na duchu, że wszystkie informacje, które przekazuję, są rzeczywiście prawdziwe."
Relacja Katarzyny Michałowskiej, mieszkanki i przewodniczki po Zaspie: "Pozytywnie zaskoczyło mnie, że malarstwo oddziałuje na każdego, bez względu na wykształcenie i wiek. Oprowadzałam dzieci od 7 do 10 lat. Dostosowałam przekaz i wprowadziłam nowe pojęcia dla dzieci, jak: Witkacy, II Wojna Światowa lub co to jest surrealizm. Dzieci fantastycznie reagowały na obrazy, aktywnie opowiadały, o tym z czym kojarzy im się dany obraz, Moim zdaniem został spełniony aspekt obcowania ze sztuką
i poznawania jej. Inna grupa to grupa z terapii zajęciowej, osoby o różnym stopniu niepełnosprawności umysłowej. Świetnie odbierały sztukę, komentowały i żywo reagowały, gdy zobaczyły postaci, które z czymś im się kojarzyły".

Opinie

Sprawdź się

Ile metrów pod ziemią znajduje się wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej?