- 1 Uznany za winnego, ale w fundacji zostaje (62 opinie)
- 2 Brawurowy musical cyrkowy z przesłaniem (10 opinii)
Listopad melomana - wspomnienia, nowe brzmienia i klasyka na leżakach
Vivat Operetta! - materiał archiwalny
Koncerty operetkowe cieszą się w Trójmieście wielką popularnością, dlatego choć w Filharmonii Bałtyckiej odbędą się aż dwa, 25 i 26 listopada o godz. 19, lepiej już teraz zaopatrzyć się w bilety.
Muzyczne Zaduszki, operetka, muzyka kameralna, symfoniczna i chóralna, występy lokalnych artystów i zaproszonych gości, ale przede wszystkim spora dawka nowych brzmień - to atrakcje, jakie czekają na trójmiejskich melomanów w listopadzie. Muzyka klasyczna będzie rozbrzmiewała nie tylko w kościołach i salach koncertowych, ale również w klubie B90, gdzie odbędzie się niezwykłe wydarzenie "Stoczniuj, leżakuj, dokuj".
Wspominamy...
W okresie zadusznym warto poświęcić chwilę na refleksję i wspomnienie tych, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii. Podczas koncertu "Między nami", który odbędzie się 7 listopada w kościele św. Jakuba

Pod koniec listopada, już w zdecydowanie radośniejszym nastroju, będziemy natomiast świętowali 100. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora Henryka Hubertusa Jabłońskiego.
- Henryk Hubertus Jabłoński był wykształconym kompozytorem, wiolonczelistą, dyrygentem i doskonale improwizował muzykę na żywo podczas audycji w Radiu Gdańsk. Świetnie instrumentował utwory i dla swoich studentów był mistrzem! Ciepłym, lubianym, z dużym poczuciem humoru, jednocześnie zdystansowanym do siebie i swojej pracy - wspominała wielkiego gdańszczanina Katarzyna Rogalska podczas promocji swojej płyty "Tylko Echo".
W wieczór andrzejkowy, 28 listopada o godz.19 w Filharmonii Bałtyckiej

Dzień później o godz. 16 usłyszymy kompozycje H. H. Jabłońskiego w wykonaniu Cappelli Gedanensis pod dyr. Rafała Kłoczko. W programie obok piosenek śpiewanych przez Katarzynę Rogalską znajdzie się znakomita kompozycja wiolonczelowa Espressione, którą wykona z gdańską orkiestrą Alicja Różycka. Koncert odbędzie się w sali koncertowej Cappelli Gedanensis

Filharmonia symfonicznie i kameralnie
Orkiestra PFB co prawda wyrusza na koncert do Moskwy, ale swoją scenę oddaje na ten czas we władanie orkiestrom gościnnym. W najbliższy piątek 6 listopada o godz. 19 kompozycje Feliksa Nowowiejskiego, Jana Maklakiewicza i Antonina Dvoraka wykona Orkiestra Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej pod dyr. Piotra Sułkowskiego. We wtorek 10 listopada zaprezentuje się natomiast Lerman Chamber Orchestra.f
Nie zabraknie również okazji, aby posłuchać muzyki kameralnej w wykonaniu gdańskich filharmoników - koncerty w ramach cyklu "Filharmonicy gdańscy na swój jubileusz" odbędą się w Sali Kameralnej PFB 15, 19 i 29 listopada.
Powodów do zmartwień nie powinni mieć również miłośnicy muzyki fortepianowej, bo choć XVII Konkurs Chopinowski przeszedł już do historii, nadal będzie można posłuchać znakomitych recitali w ramach trwającej Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. W piątek 13 listopada o godz. 19 kompozycje Fryderyka Chopina, Claude'a Debussy'ego, a także Franciszka Schuberta i Ryszarda Wagnera w transkrypcjach Franciszka Liszta wykona Janusz Olejniczak. Na zakończenie festiwalu, 20 listopada o godz. 19, wystąpi Ingolf Wunder - zdobywca srebrnego medalu podczas XVI Konkursu Chopinowskiego. Austriackiemu pianiście towarzyszyła będzie Orkiestra PFB pod dyr. Antoniego Wita. Pomorskiej publiczności zaprezentują się również Tamara Granat w duecie z Adrianem Kredą, Marco Schiavo i Sergio Marchegiani oraz Leonard Schlüter.
W niedzielę 22 listopada muzyka fortepianowa będzie natomiast rozbrzmiewała w Gdyńskim Centrum Filmowym

Muzyka dawna
Muzyka minionych wieków zabrzmi 15 listopada o godz. 12 w Pałacu Opatów

Siedemnastowiecznej muzyki z Włoch i Niemiec posłuchamy natomiast w ramach cyklu "Akademia Muzyczna na Politechnice" 17 listopada o godz. 18.
Skrzyżowanie muzyki dawnej z elektroniczną? A dlaczego nie?! Muzyka dawna nie jest przecież hermetyczna, skostniała i nie trzyma się własnych zasad, jak się wielu osobom wydaje. W sobotę 21 listopada o godz. 19:00 w Filharmonii Bałtyckiej zespół Arte Dei Suonatori zaprezentuje kolejną odsłonę swojego unikatowego projektu 3x3 Festival. Tym razem artystom będzie towarzyszył producent muzyczny i turntablista DJ Lenart.
Chór Aleksandrowa - materiał archiwalny
W sobotę 21 listopada o godz. 19 w Gdynia Arenie wystąpi jeden z najsłynniejszych chórów na świecie - Chór Aleksandrowa.
Jesteś ciekaw nowych dźwięków?
Choć inżynier Mamoń mawiał, że najbardziej lubimy słuchać muzyki, którą dobrze znamy, warto otworzyć się również na to, co nowe i przekonać się, co mają do powiedzenia współcześni twórcy. W czwartek 5 listopada o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim

- Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi pięciu kompozytorów działających współcześnie i mających już wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, reprezentujących różne postawy estetyczne, czy sposoby pracy z materią dźwiękową - co powinno dać słuchaczom okazję do poznania muzyki elektroakustycznej w szerszym kontekście. Samemu dźwiękowi będzie towarzyszyć oprawa wizualna, realizowana częściowo przez samych kompozytorów, a także na żywo przez Cezarego Joczyna. W Sali Mieszczańskiej Ratusza będzie czynna wystawa partytur muzyki elektroakustycznej (wraz projekcją wideo), a na sam koncert zostanie przygotowana pamiątkowa płyta CD - informuje Dariusz Mazurowski, jeden z pomysłodawców koncertu.
Nowa muzyka wypełni również program festiwalu "Nowe fale", którego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 14-22 listopada:
- Festiwal Muzyki Współczesnej "Nowe Fale" posiada program złożony z dzieł twórców, których dzieła budzą dziś szczególne zainteresowanie znawców, mediów i publiczności. Należą oni do różnych pokoleń, uprawiają różne gatunki i style muzyczne, łączy ich jednak nietuzinkowe podejście do zadań twórczych. Oprócz tego poprosiliśmy kilkunastu polskich kompozytorów o napisanie specjalnie na nasz festiwal nowych utworów. Do wykonania na festiwalu "Nowe Fale" zaplanowano ich aż jedenaście - mówi Tadeusz Dixa, organizator festiwalu.
Śpiewający dyrygent i legendarny chór
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego oraz trio jazzowe: Kuba Ostrowski (fortepian), Jan Freicher (wibrafon, instrumenty perkusyjne), Andrzej Sienkiewicz (celesta) 7 i 8 listopada w Centrum św. Jana

Chór Aleksandrowa, jeden z najpopularniejszych chórów na świecie, wystąpi natomiast w środę 25 listopada o godz. 19 w Gdynia Arenie

Operetka i chillout na leżakach
Aż dwukrotnie będziemy mieli okazję posłuchać kompilacji największych operetkowych hitów w Filharmonii Bałtyckiej. W środę 25 listopada o godz. 19 wykona je dla trójmiejskiej publiczności Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej. Dzień później o tej samej porze odbędzie się natomiast Strauss Gala - koncert z udziałem solistów, baletu oraz Straussowskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Stephena Ellery'ego.
Kto jednak w filharmonicznych fotelach nie czuje się zbyt komfortowo, powinien wybrać się na "Stoczniuj, leżakuj, dokuj" do klubu B90

Słuchać muzyki na leżąco będzie można również podczas kolejnej odsłony Chillout Classic w Mieście Aniołów

Miejsca
Wydarzenia
Opinie (1)
-
2015-11-06 00:44
i Yellowjackets!
warto też wspomnieć ;) 21 listopada podczas Komeda Jazz Festival ;)
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.