• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Listopad melomana - wspomnienia, nowe brzmienia i klasyka na leżakach

Ewa Palińska
4 listopada 2015 (artykuł sprzed 7 lat) 

Vivat Operetta! - materiał archiwalny

Koncerty operetkowe cieszą się w Trójmieście wielką popularnością, dlatego choć w Filharmonii Bałtyckiej odbędą się aż dwa, 25 i 26 listopada o godz. 19, lepiej już teraz zaopatrzyć się w bilety.


Muzyczne Zaduszki, operetka, muzyka kameralna, symfoniczna i chóralna, występy lokalnych artystów i zaproszonych gości, ale przede wszystkim spora dawka nowych brzmień - to atrakcje, jakie czekają na trójmiejskich melomanów w listopadzie. Muzyka klasyczna będzie rozbrzmiewała nie tylko w kościołach i salach koncertowych, ale również w klubie B90, gdzie odbędzie się niezwykłe wydarzenie "Stoczniuj, leżakuj, dokuj".Wspominamy...

W okresie zadusznym warto poświęcić chwilę na refleksję i wspomnienie tych, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii. Podczas koncertu "Między nami", który odbędzie się 7 listopada w kościele św. Jakuba zobacz na mapie Gdańska, przypomniana zostanie twórczość artystów, którzy odeszli na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza - Wojciecha Kilara (zm. 2013), Marka Grechuty (zm. 2006), Czesława Niemena (zm. 2004), Grzegorza Ciechowskiego (zm. 2001) oraz Witolda Lutosławskiego (zm. 1994). Koncert poprzedzi projekt rezydencyjny artystów młodego pokolenia, prezentujący ich własne, autorskie spojrzenie na twórczość wspominanych mistrzów.

Pod koniec listopada, już w zdecydowanie radośniejszym nastroju, będziemy natomiast świętowali 100. rocznicę urodzin wybitnego kompozytora Henryka Hubertusa Jabłońskiego.

- Henryk Hubertus Jabłoński był wykształconym kompozytorem, wiolonczelistą, dyrygentem i doskonale improwizował muzykę na żywo podczas audycji w Radiu Gdańsk. Świetnie instrumentował utwory i dla swoich studentów był mistrzem! Ciepłym, lubianym, z dużym poczuciem humoru, jednocześnie zdystansowanym do siebie i swojej pracy - wspominała wielkiego gdańszczanina Katarzyna Rogalska podczas promocji swojej płyty "Tylko Echo".
29 listopada o godz. 16 Cappella Gedanensis pod dyr. Rafała Kłoczko przypomni największe przeboje wielkiego gdańskiego kompozytora, Henryka Hubertusa Jabłońskiego. 29 listopada o godz. 16 Cappella Gedanensis pod dyr. Rafała Kłoczko przypomni największe przeboje wielkiego gdańskiego kompozytora, Henryka Hubertusa Jabłońskiego.
W wieczór andrzejkowy, 28 listopada o godz.19 w Filharmonii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska, kompozycje symfoniczne Jabłońskiego przypomni Orkiestra PFB pod dyr. Massimiliana Caldiego a najpopularniejsze piosenki, w tym "Pierwszy siwy włos", przy jej akompaniamencie zaśpiewa Maciej Miecznikowski.

Dzień później o godz. 16 usłyszymy kompozycje H. H. Jabłońskiego w wykonaniu Cappelli Gedanensis pod dyr. Rafała Kłoczko. W programie obok piosenek śpiewanych przez Katarzynę Rogalską znajdzie się znakomita kompozycja wiolonczelowa Espressione, którą wykona z gdańską orkiestrą Alicja Różycka. Koncert odbędzie się w sali koncertowej Cappelli Gedanensis zobacz na mapie Gdańska.

Filharmonia symfonicznie i kameralnie

Orkiestra PFB co prawda wyrusza na koncert do Moskwy, ale swoją scenę oddaje na ten czas we władanie orkiestrom gościnnym. W najbliższy piątek 6 listopada o godz. 19 kompozycje Feliksa Nowowiejskiego, Jana Maklakiewicza i Antonina Dvoraka wykona Orkiestra Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej pod dyr. Piotra Sułkowskiego. We wtorek 10 listopada zaprezentuje się natomiast Lerman Chamber Orchestra.f

Nie zabraknie również okazji, aby posłuchać muzyki kameralnej w wykonaniu gdańskich filharmoników - koncerty w ramach cyklu "Filharmonicy gdańscy na swój jubileusz" odbędą się w Sali Kameralnej PFB 15, 19 i 29 listopada.

Missa Gratiatoria została skomponowana przez Leszka Możdżera w 2006 roku dla uczczenia 35. rocznicy istnienia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. Partię solową zaśpiewa dyrygent Marcin Tomczak. Koncerty odbędą się 7 i 8 listopada o godz 18 w Centrum św. Jana. Missa Gratiatoria została skomponowana przez Leszka Możdżera w 2006 roku dla uczczenia 35. rocznicy istnienia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. Partię solową zaśpiewa dyrygent Marcin Tomczak. Koncerty odbędą się 7 i 8 listopada o godz 18 w Centrum św. Jana.
Powodów do zmartwień nie powinni mieć również miłośnicy muzyki fortepianowej, bo choć XVII Konkurs Chopinowski przeszedł już do historii, nadal będzie można posłuchać znakomitych recitali w ramach trwającej Gdańskiej Jesieni Pianistycznej. W piątek 13 listopada o godz. 19 kompozycje Fryderyka Chopina, Claude'a Debussy'ego, a także Franciszka Schuberta i Ryszarda Wagnera w transkrypcjach Franciszka Liszta wykona Janusz Olejniczak. Na zakończenie festiwalu, 20 listopada o godz. 19, wystąpi Ingolf Wunder - zdobywca srebrnego medalu podczas XVI Konkursu Chopinowskiego. Austriackiemu pianiście towarzyszyła będzie Orkiestra PFB pod dyr. Antoniego Wita. Pomorskiej publiczności zaprezentują się również Tamara Granat w duecie z Adrianem Kredą, Marco Schiavo i Sergio Marchegiani oraz Leonard Schlüter.

W niedzielę 22 listopada muzyka fortepianowa będzie natomiast rozbrzmiewała w Gdyńskim Centrum Filmowym zobacz na mapie Gdyni, gdzie wystąpi z recitalem Bogdan Czapiewski.

Muzyka dawna

Muzyka minionych wieków zabrzmi 15 listopada o godz. 12 w Pałacu Opatów zobacz na mapie Gdańska. W wykonaniu warszawskiego Zespołu Muzyki Dawnej Sabionetta usłyszymy szesnastowieczną muzykę polską i hiszpańską, dzieła z dawnych kancjonałów - hiszpańskiego Cancionero de Palacio, Kancjonału Zamojskiego, a także transkrypcje utworów lutniowych - Diomedesa Cato i Tabulatury Gdańskiej.

Siedemnastowiecznej muzyki z Włoch i Niemiec posłuchamy natomiast w ramach cyklu "Akademia Muzyczna na Politechnice" 17 listopada o godz. 18.

Skrzyżowanie muzyki dawnej z elektroniczną? A dlaczego nie?! Muzyka dawna nie jest przecież hermetyczna, skostniała i nie trzyma się własnych zasad, jak się wielu osobom wydaje. W sobotę 21 listopada o godz. 19:00 w Filharmonii Bałtyckiej zespół Arte Dei Suonatori zaprezentuje kolejną odsłonę swojego unikatowego projektu 3x3 Festival. Tym razem artystom będzie towarzyszył producent muzyczny i turntablista DJ Lenart.

Chór Aleksandrowa - materiał archiwalny

W sobotę 21 listopada o godz. 19 w Gdynia Arenie wystąpi jeden z najsłynniejszych chórów na świecie - Chór Aleksandrowa.Jesteś ciekaw nowych dźwięków?

Choć inżynier Mamoń mawiał, że najbardziej lubimy słuchać muzyki, którą dobrze znamy
, warto otworzyć się również na to, co nowe i przekonać się, co mają do powiedzenia współcześni twórcy. W czwartek 5 listopada o godz. 18 w Ratuszu Staromiejskim zobacz na mapie Gdańska odbędzie się inauguracja cyklu "Nowa muzyka w starym Ratuszu".

- Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi pięciu kompozytorów działających współcześnie i mających już wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, reprezentujących różne postawy estetyczne, czy sposoby pracy z materią dźwiękową - co powinno dać słuchaczom okazję do poznania muzyki elektroakustycznej w szerszym kontekście. Samemu dźwiękowi będzie towarzyszyć oprawa wizualna, realizowana częściowo przez samych kompozytorów, a także na żywo przez Cezarego Joczyna. W Sali Mieszczańskiej Ratusza będzie czynna wystawa partytur muzyki elektroakustycznej (wraz projekcją wideo), a na sam koncert zostanie przygotowana pamiątkowa płyta CD - informuje Dariusz Mazurowski, jeden z pomysłodawców koncertu.
Nowa muzyka wypełni również program festiwalu "Nowe fale", którego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 14-22 listopada:

- Festiwal Muzyki Współczesnej "Nowe Fale" posiada program złożony z dzieł twórców, których dzieła budzą dziś szczególne zainteresowanie znawców, mediów i publiczności. Należą oni do różnych pokoleń, uprawiają różne gatunki i style muzyczne, łączy ich jednak nietuzinkowe podejście do zadań twórczych. Oprócz tego poprosiliśmy kilkunastu polskich kompozytorów o napisanie specjalnie na nasz festiwal nowych utworów. Do wykonania na festiwalu "Nowe Fale" zaplanowano ich aż jedenaście - mówi Tadeusz Dixa, organizator festiwalu.
W sobotę 21 listopada o godz. 19 w Gdynia Arenie wystąpi Chór Aleksandrowa - jeden z najpopularniejszych chórów na świecie. W sobotę 21 listopada o godz. 19 w Gdynia Arenie wystąpi Chór Aleksandrowa - jeden z najpopularniejszych chórów na świecie.
Śpiewający dyrygent i legendarny chór

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego oraz trio jazzowe: Kuba Ostrowski (fortepian), Jan Freicher (wibrafon, instrumenty perkusyjne), Andrzej Sienkiewicz (celesta) 7 i 8 listopada w Centrum św. Jana zobacz na mapie Gdańska wykonają kompozycję Leszka Możdżera "Missa Gratiatoria". Gwiazdą wieczoru będzie dyrygent Marcin Tomczak, który zaśpiewa partię solową.

Chór Aleksandrowa, jeden z najpopularniejszych chórów na świecie, wystąpi natomiast w środę 25 listopada o godz. 19 w Gdynia Arenie zobacz na mapie Gdańska.

Operetka i chillout na leżakach

Aż dwukrotnie będziemy mieli okazję posłuchać kompilacji największych operetkowych hitów w Filharmonii Bałtyckiej. W środę 25 listopada o godz. 19 wykona je dla trójmiejskiej publiczności Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej. Dzień później o tej samej porze odbędzie się natomiast Strauss Gala - koncert z udziałem solistów, baletu oraz Straussowskiej Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Stephena Ellery'ego.

Kto jednak w filharmonicznych fotelach nie czuje się zbyt komfortowo, powinien wybrać się na "Stoczniuj, leżakuj, dokuj" do klubu B90 zobacz na mapie Gdańska, choć i stałym bywalcom filharmonii przyda się tak komfortowa odmiana. W niedzielę 15 listopada o godz. 18 wystąpi tam bowiem niezwykły pianista, kompozytor, improwizator i showman Artur Sychowski z programem Chillout Impression. Publiczność będzie słuchała muzyki na 300 leżakach rozlokowanych z czterech stron sceny, a całość dopełnią efekty świetlne.

Słuchać muzyki na leżąco będzie można również podczas kolejnej odsłony Chillout Classic w Mieście Aniołów zobacz na mapie Gdańska, która odbędzie się 29 listopada o godz. 18.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (1)

  • i Yellowjackets!

    warto też wspomnieć ;) 21 listopada podczas Komeda Jazz Festival ;)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

11 zł
wystawa

Z Gdyni w daleki świat. Wystawa modeli statków z II połowy XX w. na Sołdku (1 opinia)

20 zł
wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Największe zbiory muzealne w dziedzinie archeologii morskiej posiada:

 

Najczęściej czytane