• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Leszek Możdżer - to nazwisko przyciąga tłumy. Mozart i jazz w Parku Oliwskim

goch
27 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Leszek Możdżer nie bał się zabawy z dziełami Mozarta. Jego wariacje jazzowe dały nowe spojrzenie na dzieła austriackiego mistrza. Leszek Możdżer nie bał się zabawy z dziełami Mozarta. Jego wariacje jazzowe dały nowe spojrzenie na dzieła austriackiego mistrza.

Leszek Możdżer jest wybitnym pianistą. Jego nazwisko wciąż działa jak magnes. Na jego koncert przed Pałacem Opatów w Oliwie, wieńczący plenerowe granie na Mozartianie, przyszły tłumy. Muzyk odwdzięczył się nie tylko własną wizją twórczości Mozarta, ale też pokazał, że świetnie potrafi współgrać z publicznością.Muzyka poważna - najbliższe koncerty w TrójmieścieCzy lubisz, kiedy dzieła mistrzów prezentowane są w nowych aranżacjach?

Zanim o samym koncercie, należy zauważyć pewien fakt. Połowa Parku Oliwskiego jest nieoświetlona. Część za Pałacem Opatów pogrążona jest w takich ciemnościach, że bez włączonej latarki w telefonie, nie sposób przejść. W momencie, kiedy rokrocznie instaluje się tam gigantyczne iluminacje, można by było pomyśleć o całorocznym doświetleniu terenu.

Wracając do Możdżera. Jeśli ktoś ma wykonywać muzykę Mozarta, to właśnie trójmiejski pianista. Austriacki muzyk uważany jest nie tylko za jednego z najwybitniejszych, ale i najważniejszych kompozytorów wszech czasów. Od dzieciństwa przejawiał talent do tworzenia, a także do improwizacji, które mogły ciągnąć się w nieskończoność.

Zatem Leszek Możdżer to osoba idealna. Nie tylko wykształcona muzycznie, ale przede wszystkim znająca wszystkie tajniki jazzowych improwizacji. Artysta nie bał się stylistycznej żonglerki dziełami wielkiego mistrza. Bawił się kompozycjami, perfekcyjnie wygrywając kolejne nuty. Możdżer ma niebywałą lekkość grania. Fortepian staje się niemal kolejną częścią jego ciała.

Intrygująca instalacja w Teatrze SzekspirowskimTrójmiejski pianista jest współczesnym gigantem. Na jego koncerty na całym świecie przychodzą tłumy. Nie inaczej było i tym razem. Plac przed Pałacem Opatów pękał w szwach. Bardzo pomogła też pogoda, która wręcz zachęcała do tego, aby spędzić czas w tak pięknych okolicznościach i w towarzystwie tak perfekcyjnej muzyki.

Publiczność podczas piątkowego koncertu Leszka Możdżera na Mozartianie była tak duża, że gdyby nie telebim, wielu nie miałoby szans dostrzec tego, co się działo na scenie. Publiczność podczas piątkowego koncertu Leszka Możdżera na Mozartianie była tak duża, że gdyby nie telebim, wielu nie miałoby szans dostrzec tego, co się działo na scenie.
Dobrze, że na tegorocznej Mozartianie był telebim, ponieważ dzięki niemu wszyscy ci, którzy nie zdołali dostać się w okolice sceny, mogli doskonale zobaczyć to, co się na niej działo.

Możdżer podczas swojego występu pokazał, że nie tylko jest fenomenalnym pianistą, ale też bardzo sprawnym wodzirejem. Kto by się spodziewał, że podczas koncertu z muzyką Mozarta muzyk może mieć taki kontakt z publicznością. Leszek Możdżer czasem był nauczycielem, który tłumaczył tajniki muzyki oraz tego, jak i z czego zbudowane są utwory; czasem był komentatorem rzeczywistości; ale przede wszystkim był żartownisiem, co wychodziło mu bardzo dobrze, ale przede wszystkim naturalnie.

Dzięki temu koncert był dużo lżejszy dla postronnego słuchacza. Nie oszukujmy się - muzyka klasyczna nie jest dla każdego. A muzyka klasyczna przearanżowana na jazz tym bardziej. Widać było, że Możdżer ma tego świadomość i dzięki tym przerywnikom rozładowywał atmosferę, dawał odetchnąć, ale też pozwalał zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Z Broadwayu do Teatru MuzycznegoNazwisko Leszka Możdżera wciąż jest magnesem, który przyciąga tłumy. Nazwisko Leszka Możdżera wciąż jest magnesem, który przyciąga tłumy.
Festiwal Mozartiana rośnie w siłę. Pokazują to właśnie takie koncerty, podczas których pod sceną gromadzi się bardzo zróżnicowana publiczność. Zapraszając takich wykonawców jak Możdżer, można liczyć nie tylko na frekwencję, ale też na to, co jest zamysłem tego typu wydarzeń - popularyzację tematu. Zarażenie nim nowych odbiorców.

Impreza zakończy się w sobotę finałowym koncertem w Archikatedrze Oliwskiej, który poprowadzi dyrygent Jan Łukaszewski.
goch

Wydarzenia

Koncert Finałowy festiwalu Mozartiana

50 - 110 zł
muzyka poważna, muzyka dawna

XVII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana (4 opinie)

muzyka poważna, festiwal muzyczny

MOZARTIANA - Mozart&Jazz | Leszek Możdżer

muzyka poważna, jazz

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (61)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Wystawa Stocznia

15 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Największą teatralną widownię w Trójmieście ma...?

 

Najczęściej czytane