• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza odwołana

Lech Bądkowski. Człowek niezwykły

Zapraszamy na wystawę opowiadającą o życiu i działalności niezwykle ważnej w najnowszej historii Polski i Pomorza postaci. Zobaczymy tu m.in.: wybór z bogatej korespondencji Lecha Bądkowskiego, rękopisy jego powieści i opowiadań, szkice i notatki do pisanych książek, artykuły, dzienniki i pamiątki z wielu rejsów jakie odbył, zdjęcia, papiery osobiste, dokumenty, telegramy, dyplomy i medale. Wystawa dostępna będzie w nowym budynku przy ul. Wałowej 24 oraz na planszach przed budynkiem historycznym (ul. Wałowa 15).

5 stycznia 2023 - 31 grudnia 2024, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Pisarz, dziennikarz, tłumacz. Podporucznik Wojska Polskiego. Działacz polityczny i społeczny. Lider Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Honorowy obywatel Gdańska. Człowiek wielu talentów i zasług. Wystawa Lech Bądkowski. Człowiek niezwykły prezentuje wybrane obiekty z ogromnej spuścizny Lecha Bądkowskiego, która obecnie znajduje się w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej.

Urodził się 24 stycznia 1920 roku w Toruniu jako Leszek Mieczysław Zygmunt Buntkowski. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r., walczył w Brygadzie Strzelców Podhalańskich we Francji, uczestniczył w walkach Polskiej Marynarki Wojennej na Morzu Śródziemnym i Atlantyku. Wrócił do Polski w 1946 r. i zamieszkał w Gdyni, a od 1951 r. w Gdańsku. Był związany z Dziennikiem Bałtyckim i tygodnikiem Ziemia i Morze. W latach 1954-56 pełnił obowiązki kierownika literackiego gdańskiego Teatru Miniatura. Od 1953 r. działacz Polskiego PEN Clubu i członek Związku Literatów Polskich. W 1956 r. współtworzył Zrzeszenie Kaszubskie (późniejsze Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie), w którym działał do końca życia, mimo że nie był z pochodzenia Kaszubą. Należał do negocjatorów i sygnatariuszy Porozumień sierpniowych w Gdańsku z 31 sierpnia 1980 r. Zmarł 24 lutego 1984 r. w Gdańsku. Ogłoszono go patronem nagrody literackiej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (1987) i honorowym obywatelem Gdańska (2000). Przyznano mu wysokie odznaczenia: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006) i Krzyż Wolności i Solidarności (2015).

Należał do pisarzy o rozległych zainteresowaniach. Za jego najpopularniejsze dzieła uznawane są dwa wczesne utwory: powieść Wesoło w tropikach (1962) i zbiór opowiadań Bitwa trwa (1960). Miał w swym dorobku nie tylko powieści i opowiadania, ale też baśnie dla dzieci, utwory dramatyczne, artykuły publikowane w różnych czasopismach, m.in. w miesięczniku Pomerania. Łącznie napisał 30 broszur i książek oraz blisko tysiąc artykułów.

Godziny otwarcia
W poniedziałki 9.00-18.00
Od wtorku do piątku 9.00-15.00

Kontakt do autorek wystawy: 
Helena.Dzienis@bg.pan.pl
Maria.Sokolowska@bg.pan.pl

 

Opinie

Sprawdź się

Wydawnictwo i księgarnia z Sopotu o tej samej nazwie to: