• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kup sobie organy. Rusza cykl "Koncerty dla gdańszczan"

Borys Kossakowski
27 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Jan Łukaszewski "za sterami" orkiestry. Jan Łukaszewski "za sterami" orkiestry.

Barokowe organy Mertena Friese w kościele św. Trójcy w Gdańsku mają być organami wszystkich gdańszczan. Stowarzyszenie "Dziedziniec" wraz z Zakonem Franciszkanów chce do ich odbudowy zaangażować mieszkańców m.in. poprzez cykl "Koncertów dla gdańszczan". Najbliższy z nich odbędzie się w niedzielę, 29 kwietnia o godz. 15.30. Wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.



Organy w kościele św. Trójcy to instrument wyjątkowy. Zamontowany na tak zwanym jaskółczym gnieździe, ulokowany jest w środku kościoła, na przecięciu nawy głównej i prezbiterium. Organy w kościele św. Trójcy to instrument wyjątkowy. Zamontowany na tak zwanym jaskółczym gnieździe, ulokowany jest w środku kościoła, na przecięciu nawy głównej i prezbiterium.
- W większości przypadków pieniądze na takie akcje pochodzą od sponsorów i urzędów - mówi Andrzej Szadejko koordynator projektu. - Chcemy, żeby ludzie mieli poczucie, że to "ich" organy. Mamy specjalny program patronacki, dzięki któremu każdy może "kupić" sobie jedną z trzech tysięcy piszczałek. Można także przekazać na nasze organy 1 proc. podatku.

Projekt odbudowy organów prowadzony jest od 2008 roku. Z jednej strony odtwarzana jest szafa, która jest traktowana jak zabytek, przez co jej renowacja może być finansowana z pieniędzy publicznych. Do tej pory wydano na nią 1,5 mln zł. Potrzebne jest jeszcze drugie tyle. Sam instrument zachował się zaledwie w ok. 5 proc., więc trzeba go zrekonstruować z własnych środków. Potrzebne jest na to ok. 1,1 mln euro. Do tej pory udało się uzbierać jedną szóstą z tego.

Rekonstrukcji organów podejmie się organmistrz Kristian Wegscheider z Drezna. Cena jaką zaproponował stanowi ok 50 proc. kwoty, jaką kosztuje taka praca np. w Niemczech. Jest to bowiem instrument wyjątkowy. Zamontowany na tak zwanym jaskółczym gnieździe, ulokowany jest w środku kościoła, na przecięciu nawy głównej i prezbiterium. Składa się de facto z dwóch instrumentów (szafy głównej i pedałowej) i jako taki stanowi unikat na skalę światową.

Organy powinny być odbudowane:



W cyklu koncertów weźmie udział pięć gdańskich chórów. Oprócz Schola Cantorum Gedanensis będą to Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Goldberg Vocal Ensemble oraz 441 Hz. Polski Chór Kameralny zaprezentuje utwory współczesnych twórców ze Szwecji, Włoch i Szwajcarii, w tym przepiękny cykl pieśni do tekstów Szekspira z dramatu "Burza" Franka Martina, a także romantyczne opracowanie cyklu mszalnego skomponowane przez Josefa Rheinbergera z Lichtensteinu.

Polski Chór Kameralny to jeden z nielicznych profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 przez Ireneusza Łukaszewskiego, od 1983 prowadzony jest przez jego brata, Jana. Zespół ma na koncie ponad 350 prawykonań, nagrał ponad 60 płyt, z których wiele nominowanych było do nagród fonograficznych.

W tym roku nagrodzony został Fryderykiem w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna. Na album New Polish Music For Choir składają się kompozycje chóralne polskich kompozytorów współczesnych. Dla Polskiego Chóru Kameralnego to już czwarty Fryderyk, ale pierwszy za płytę, na której jest jedynym wykonawcą.

Wydarzenia

Koncert dla gdańszczan

muzyka poważna

Opinie (17)

  • Wszystkich Gdańszczan

    pamietam jak budyń przekazywał zakonikom wille Forstera na wyspie sobieszewskiej. Mówił wówczas - będzie to miejsce spotkań gdańszczan.... Banialuki ! Nich franciszkanie wezma sie do pracy, a swoje pensje przekazują na organy.

    • 0 4

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wiersz "Zdanie" poety Tadeusza Dąbrowskiego został wyróżniony w amerykańskim:

 

Najczęściej czytane