• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kultura z ulicy: zajrzyj do teatru przez okno!

Łukasz Rudziński
20 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Te dwa okna umieszczone po prawej stronie od wejścia do nowej siedziby GTS, wyposażone zostaną w sceny obrotowe i stanowić będą jedną z najbardziej oryginalnych przestrzeni teatralnych w Polsce. Te dwa okna umieszczone po prawej stronie od wejścia do nowej siedziby GTS, wyposażone zostaną w sceny obrotowe i stanowić będą jedną z najbardziej oryginalnych przestrzeni teatralnych w Polsce.

Już 30 marca, o godzinie 17:00, rusza projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pod tytułem "Teatr w oknie". Przy ulicy Długiej 50/51, gdzie przenosi się biuro Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego powstanie nietypowa, wyjątkowa przestrzeń artystyczna, umieszczona w oknach nowej siedziby GTS.



Uroczysta inauguracja pierwszego takiego projektu w Polsce połączona jest z obchodami międzynarodowego dnia teatru. Przygotowywane będą dwie sceny obrotowe, pełna aranżacja scenograficzna wraz z kotarami, które będą odsłaniać i zasłaniać występujących.

Podczas otwarcia "Teatru w oknie" zaprezentowany zostanie dwudziestominutowy "Performance na dwa okna", w którym wezmą udział Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz, Bożena Elterman oraz artyści związani z sopockim klubem Sfinks. Nad warstwą muzyczną widowiska czuwać będzie Roman Nasiński czyli DJ Romero. Wszystko odbędzie się w konwencji pokazu mody. Po performance występujących zastąpią manekiny w strojach performerów.

Gdański Teatr Szekspirowski udostępni trzy okna niskiego piętra swojej siedziby, wychodzące na ulicę Długą. Okna stanowić będą przestrzeń teatralną i informacyjną. W jednym z nich, znajdującym się po lewej stronie od wejścia, zostanie umieszczony ekran, który posłuży jako tablica informacyjna o trójmiejskich wydarzeniach artystycznych.

- Chcielibyśmy zrobić ukłon w stronę upadających kin studyjnych - planujemy robić zapowiedzi przeglądów filmowych. Chcemy też w tym oknie pokazywać wideoarty trójmiejskich artystów, czy ich wizualizacje. Będziemy więc nie tylko informować o wydarzeniach, ale też prezentować dorobek trójmiejskich artystów - przekonuje Alicja Mańkowska, koordynatorka projektu "Teatr w oknie".

Pokaz z 30 marca to początek urozmaiconej działalności "Teatru w oknie". - Kolejne wydarzenie, które odbędzie się w tych oknach to 445 urodziny Williama Szekspira, które obchodzić będziemy 23 kwietnia. Mamy w planie zaprosić artystów trójmiejskiej sceny tanecznej, aby zaaranżowali własny performance. - mówi Alicja Mańkowska.

Celem organizatorów będzie przede wszystkim promocja artystów niezależnych, należących do drugiego obiegu kultury, ulokowanych przeważnie w mało znanych widzom miejscach. Alicja Mańkowska przekonuje, że w niedalekiej przyszłości planowane są regularne działania popularyzujące nie tylko działalność teatralną:

- W tych witrynach planujemy pokazywać performance, ekspozycje, instalacje, minikoncerty, czy promocje płyt trójmiejskich artystów. Zależy nam na wspieraniu całego naszego środowiska artystycznego. Spróbujemy połączyć nie tylko instytucje, ale też szkoły artystyczne - Akademię Sztuk Pięknych i Akademię Muzyczną. Warto byłoby nagłaśniać m.in. prace i koncerty dyplomowe artystów wywodzących się z tych uczelni, ponieważ często mają one dużą wartość, a wiedza o nich jest niewielka.

"Teatr w oknie" podczas Festiwalu Szekspirowskiego stanie się miejscem krótkich etiud teatralnych oraz zapowiedzi niektórych spektakli. Co ciekawe, po spektaklach wieczornych mają się odbywać "bitwy recenzentów", którzy zasiądą na fotelach umieszczonych na scenach obrotowych i będą prowadzić rozmowy o festiwalowych wydarzeniach. Zgromadzeni pod oknami ludzie będą mogli uczestniczyć w dyskusji.

Organizatorzy projektu zdają sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń jakie stanowić może nieskrępowana swoboda twórcza artystów. - Będzie "księga cenzury", nazwana żartobliwie "Muzą metafory" przez profesora Jerzego Limona. To ona określać ma zakres działań artystów. Jesteśmy zwolennikami nieskrępowanej wolności sztuki, ale musimy mieć na względzie wrażliwość przypadkowych przechodniów. Dlatego zadbamy o to, aby nie obrażano żadnych uczuć religijnych, przekonań moralnych, czy etycznych - zapewnia koordynatorka projektu.

Miejsca

Opinie (32) 5 zablokowanych

  • A TA NASZA A TA GRUCZA

    WKRECAĆ GWOZDZIE SIE NAUCZA.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Gdańsk posiada wyjątkowe muzeum, w którym co roku organizowane są wydarzenia muzyczno-artystyczne, niespotykane w innych miastach Polski. Jakie to muzeum?

 

Najczęściej czytane