• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert dla króla

Prezydent Miasta Gdańska, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Polskie Stowarzyszenie Carillonowe zapraszają na "Koncert dla Króla" zorganizowany z okazji 450-lecia osadzenia na wieży Ratusza Głównego Miasta figury Zygmunta II Augusta oraz carillonu.

w każdą sobotę (do 27.07), godz. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

w każdy piątek (do 30.08), godz. 20:15

bilety 35 - 50 zł
Program koncertu:

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Jacob van Eyck (1590-1657)
Preludium ofte Voorspel, Questa dolce sirena, Je ne puis eviter
Wykonawca:
Gert Oldenbeuving - carillon

Giedrius Kuprevičius
Pieśń Muzy z dźwiękami trąb i dzwonów
Wykonawcy:
Giedrius Kuprevičius, Monika Kaźmierczak - carillony
Magdalena Witczak - sopran
Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Kamil Kruczkowski, Adam Stachowiak - trąbki

Krzysztof Olczak
Pieśń na jubileusz śpiewającego zegara Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku
Wykonawcy:
Monika Kaźmierczak, Anna Kasprzycka - carillony
Hevelius Brass
Chór Mieszczan Gdańskich

Kompozytorzy utworów okolicznościowych:

Giedrus Kuprevičius - litewski kompozytor i carillonista. Urodzony w 1944 roku w Kownie, studiował w Kownie i Wilnie kompozycję i teorie muzyki, od 1957 roku regularnie gra na carillonie w Kownie. Koncertował w Nowej Zelandii, Belgii, w Niemczech, Holandii i w Gdańsku.
Kuprevičius jest wszechstronnym kompozytorem nie tylko muzyki na carillon, ale także na inne instrumenty, muzyki symfonicznej, teatralnej, operowej i elektronicznej.
Swoją najnowszą kompozycję "Pieśń Muzy z dźwiękami trąb i dzwonów" napisał, by uczcić 450-lecie powstania carillonu Ratusza Głównego Miasta. Kompozycja przeznaczona jest na dwa carillony, sopran i cztery trąbki. W partii sopranu kompozytor wykorzystał wiersz Joachima Pastoriusa (1611-1681), profesora Gimnazjum Akademickiego w Gdańsku p.t. "Na Zegar w Gdańsku
o każdej godzinie wydzwaniający wielce ujmujące melodie"

Krzysztof Olczak - kompozytor i akordeonista średniego pokolenia, profesor gdańskiej Akademii Muzycznej.
W kręgu jego zainteresowań kompozytorskich znajduje się głównie muzyka kameralna, także elektronika i techniki live electronic z wykorzystaniem komputera. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako akordeonista; wykonuje głównie muzykę nową.
Interesuje się ponadto dydaktyką na poziomie szkolnictwa I i II stopnia; prowadzi liczne seminaria i spotkania z nauczycielami akordeonu, dot. m.in. pracy nad warsztatem wykonawczym, sposobów uczenia się, wykorzystania w pracy dydaktycznej najnowszych technicznych środków nauczania oraz wykonywania muz. nowej.
Jest laureatem konkursów akordeonowych i kompozytorskich. Jego kompozycje wykonywane były na wielu festiwalach muzyki współczesnej, jak np: Musik Biennale - Berlin, Internationale Studienwoche - Bonn,  Blue Lake Festival - Lappeenranta, Varna Summer, Musica Polonica Nova - Wrocław, Poznańska Wiosna, Warszawska Jesień, Scrivi e Suona - Kraków, Gdańskie Spotkania Młodych Kompozytorów "DROGA" i in. Dokonał również wielu nagrań.
W związku 450-leciem powstania carillonu Ratusza Głównego Miasta napisał utwór
zatytułowany: "Pieśń na jubileusz śpiewającego zegara Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku"
Kompozycja przeznaczona jest na dwa carillony, kwintet dęty i chór mieszany

Wykonawcy koncertu:
Na dwóch carillonach: czyli carillonie Ratusza Głównego Miasta i na Carillonie Mobilnym Gdańsk zagrają:
- Gert Oldenbeuving - holenderski carillonista, grał jako pierwszy na nowych gdańskich carillonach, wielokrotnie koncertował w Gdańsku, propagator gdańskich carillonów, nauczyciel młodym carillonistów
- Giedrius Kuprevičius - carillonista litewski, autor utworu okolicznościowego
- Monika Kaźmierczak - carillonistka miejska
- Anna Kasprzycka - gdańska carillonistka
trąbki:
- Paweł Hulisz
- Piotr Kowalkowski
- Kamil Kruczkowski
- Adam Stachowiak
sopran:
- Magdalena Witczak
Zespół Hevelius Brass
Chór Mieszczan Gdańskich

Instrumenty:

Carillon Ratusza Głównego Miasta z 2000 roku
Wykonany przez holenderską firmę Royal Eijsbout z Asten. Budowę ukończono pod koniec 2000 roku. Składa się z 35 dzwonów obejmujących w skali od g1 do a4. Strój średnio-tonowy. Posiada mechanizm do gry automatycznej i klawiaturę do gry koncertowej. Wygrywa co godzinę utwory z polskiego i europejskiego repertuaru. Koncerty odbywają się w każdą sobotę o godzinie 12.00

Carillon Mobilny Gdańsk
Wykonany przez holenderską firmę Royal Eijsbout z Asten w 2009 roku. Składa się z 48 dzwonów o skali f1 do f5. Posiada klawiaturę do gry koncertowej. Dzwony i klawiatura zamontowane są na przyczepie ciężarówki typu MAN. Koncerty na Carillonie Mobilnym Gdańsk odbywają się okazjonalnie.

Rys historyczny:
Wszystko zaczęło się od katastrofy. W dniu 3 października 1556 roku w gdańskim Ratuszu Głównomiejskim wybuchł pożar, który prawie doprowadził do doszczętnego zniszczenia najważniejszej budowli nowożytnego Gdańska. Ogień udało się jednak opanować, a władze miejskie postanowiły przebudować gotycki Ratusz i nadać mu cechy renesansowe. Do 1560 roku wykonano hełm dla wieży budynku, a rok później na jej czele stanął zamówiony pozłacany posąg ówcześnie panującego króla Rzeczpospolitej Zygmunta II Augusta. To właśnie ten władca pozwolił miastu cieszyć się pokojem, gdyż w 1557 roku wydał edykt tolerancyjny, który gdańskich protestantów (będących w mieście większością) równał z katolikami.
Jeden z największych i najbujniej rozwijających się ośrodków Europy Środkowej mógł sobie pozwolić na jeszcze jeden element wieży ratuszowej, która miała świadczyć o potędze miasta i jego włodarzy. W hełmie wieży zainstalowano czternaście dzwonów odpowiednio dobranych pod względem harmonicznym, które tworzyły instrument muzyczny - carillon. Każdy z tych elementów był przyozdobiony herbami miasta, Prus Królewskich i Królestwa Polskiego, a litery umieszczone na dzwonach układały się w łacińską sentencję: Czas obejmuje cały świat i w jego przestrzeniach przemija wszystko pod niebem. Wykonał mnie Johannes Moor z Hertogenbosch w roku pańskim 1560. W ten sposób serce miasta, jakim był Ratusz, zyskało oprawę muzyczną, na którą mogły sobie pozwolić wówczas najbogatsze miasta europejskie (głównie niderlandzkie), a wśród nich i Gdańsk. Mieszkańcy miasta i przyjezdni mogli wysłuchiwać pięknych melodii granych z ratuszowej wieży w ważnych chwilach dla kraju i lokalnej społeczności. Gdański carillon odzywał się podczas wjazdów polskich królów, wyborów do władz miejskich, zakończenia jarmarku dominikańskiego, a także obwieszczał śmierć burmistrzów i rajców.

Nadzór i opiekę nad gdańskimi carillonami sprawuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Opinie

Sprawdź się

Największą inicjatywą budowlaną w historii polskiego muzealnictwa morskiego jest...?