• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kobiety z Drużyny Lecha | spacery subiektywne

Czy znacie historię Drużyny Lecha? Tak nazwano kandydatów do Sejmu i Senatu z solidarnościowej listy w pierwszych częściowo wolnych wyborach w czerwcu 1989 roku. Drużyna Lecha to nie tylko odwołanie do lidera opozycji, ale i projekt marketingowy, jak powiedzielibyśmy dzisiaj. Lwia część z 261 kandydatów reklamowała się na afiszach ramię w ramię z Lechem Wałęsą.

maj 22

środa, godz. 10:00

Gdynia,
bilety 25 zł
ulgowy 20 zł
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Entuzjazm był wielki, ale rozum nakazywał rozsądek. Kiedy w ramach kampanii wyborczej Lech Wałęsa przyjechał do Bielska-Białej mówił - jak wspomina kandydatka do Sejmu Grażyna Staniszewska - że dobrze będzie, jak opozycji uda się zdobyć 30 proc. miejsc w parlamencie. Tymczasem opozycja zdobyła niemal 100 proc. - wprowadzając 260 na 261 kandydatów!

termin | 4 czerwca, sobota
miejsce | ECS, pl. Solidarności 1 w Gdańsku
zbiórka | ECS, hol główny (vis-à-vis kas), szukajcie dużego długopisu Lecha Wałęsy
wstęp | wolny + REZERWACJA MIEJSC → ecs.gda.pl/title,Rezerwacja_miejsc,pid,1118.html

Ile było kobiet w DRUŻYNIE LECHA? Garstka - tylko 22.
Z okazji 27 roczni pierwszych częściowo wolnych wyborów zapraszamy na spacery subiektywne, podczas których śladami swoich wspomnień po wystawie stałej gości oprowadzą właśnie trzy KOBIETY Z DRUŻYNY LECHA.
Zapraszamy, tego nie dowiecie się na lekcjach historii i nie przeczytacie w książkach.

Archiwum ECS posiada największy w Polsce zbiór plakatów DRUŻYNY LECHA. Więcej o tej historii - kto wymyślił akcję plakatową DRUŻYNY LECHA, jak zorganizowano akcję fotograficzną i jak radzono sobie z identyfikacją tak wielu kandydatów w dobie bez Internetu... - czytaj tu.

godz. 11.00
oprowadza: Grażyna Staniszewska
Wiecowała już w 1968 roku, kiedy komunistyczna władza zdjęła z afisza "Dziady" w reż. Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym w Warszawie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, po czym wróciła do rodzinnej Bielska-Białej. Była m.in. nauczycielka języka polskiego i kierowniczką domu kultury. Zaraz po Sierpniu '80 zaczęła organizować lokalne struktury Solidarności bielskich pracowników kultury. W stanie wojennym internowana. Współpracowała z prasą podziemną, organizowała druk i sieć kolportażu. Podczas obrad Okrągłego Stołu była jedyną kobietą w reprezentacji opozycji.

W wyborcach czerwcowych 1989 roku startowała jako kandydatka DRUŻYNY LECHA z okręg wyborczego w Bielsko-Białej.

godz. 12.00
oprowadza: Barbara Labuda
Romanistka z doktoratem. Już w latach 70. współpracowała z Komitetem Obrony Robotników, uczestniczyła w wykładach Uniwersytetu Latającego. Po Sierpniu '80 działaczka Solidarności, m.in. doradzała Międzyzakładowemu Komitetowi Związkowemu i kierowała Wszechnicą Związkową. Ukrywała się w stanie wojennym, ostatecznie została aresztowana i skazana na 1,5 roku więzienia. Redaktor naczelna podziemnego pisma "Region".

W wyborcach czerwcowych 1989 roku startowała jako kandydatka DRUŻYNY LECHA z okręg wyborczego Wrocław-Fabryczna.

godz. 13.00
oprowadza: Olga Krzyżanowska
Córka legendarnego komendanta AK na Wileńszczyźnie - gen. Aleksandra "Wilka" Krzyżanowskiego i lekarki, komendantki szpitala w Powstaniu Warszawskim - Janiny Krzyżanowskiej "Josek". W czasie okupacji była żołnierzem Szarych Szeregów. Absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku, pracowała m.in. w Szpitalu Powiatowym w Pucku, w gdańskiej Akademii Medycznej i kierowała poradnią chorób zawodowych Wojewódzkiej Przychodni Przemysłowej w Gdańsku. Po Sierpniu '80 wstąpiła do Solidarności, była m.in. członkinią Komisji Krajowej Koordynacyjnej Służby Zdrowia NSZZ "Solidarność".

W wyborcach czerwcowych 1989 roku startowała jako kandydatka DRUŻYNY LECHA z okręg wyborczego w Tczewie.

Opinie

Sprawdź się

Stefan Chwin, powieściopisarz, eseista, profesor, wykładowca uniwersytecki urodzony w Gdańsku, nie jest autorem powieści: