stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Jolanta Gmur - Człowiek to nie wszystko. Windows 2021. Nowe zjawiska

 • Kalendarz
  17 września - 3 października, godz. 16:00 - 21:00
 • Lokalizacja
  Gdańsk, ul. Szopy LKW GALLERY
  Organizator: CSW Łaźnia
 • Bilety
  wstęp wolny

Jolanta Gmur - człowiek to nie wszystko. Zapraszamy na wernisaż w dniu 17.09.2021 o godz. 18:00. Wystawa dostępna będzie od 17.09 do 03.10.2021 w godzinach od 16:00 do 21:00.

paź 23

sobota, godz. 12:00 - 13:30

Wstęp wolny

15 - 31 października 2021, godz. 16:00 - 20:00

Gdańsk, ul. Szopy (LKW GALLERY)
Wstęp wolny
Projekt w ramach cyklu Windows 2021. Nowe Zjawiska
Kuratorka: Anna Szynwelska

Głównym motywem mojego działania jest natura, roślinność, jak również ziemia traktowana jako najważniejszy żywioł, który dał początek wszelkiemu życiu. Dychotomia myślenia-natura vs. cywilizacja, ekologia vs. człowiek, we współczesnym świecie spowodowała, że przyroda utraciła swoje podstawowe funkcje i swoją pierwotną pozycję stając się obiektem zdobywania i rozwoju. W dobie ogólnego pośpiechu, kryzysu ekologicznego i traktowania natury głównie jako nośnika surowców i złóż mineralnych, chciałabym zwrócić uwagę na tempo w jakim przemija, umiera ale też w jaki sposób może przerodzić się na nowo. Jak pokazały zmiany klimatyczne, kryzys wymierania zagrożonych gatunków zwierząt, zanieczyszczenie środowiska i przyspieszenie eksploatacji natury, świat uświadomił sobie, że prymitywna przyroda nietknięta przez człowieka została zatracona. Natura jest niestała i niezmienna, ale może być na nowo tworzona przez różne formy poszukiwania jej w sztuce. W swoim działaniu chciałabym uchwycić właśnie ten proces. Prezentowana przeze mnie praca to grafika wykonana w technice monotypii/frotażu, na której został odciśnięty konar drzewa, złamany podczas lipcowej wichury. Do wykonania grafiki użyłam stworzonej przez siebie mieszanki farby drukarskiej oraz ziemi z Dolnego Miasta.

Jolanta Gmur (Jol Gmur)
Absolwentka Grafiki na Wydziale Artystycznym w Lublinie oraz Université Rennes 2, Departament des Arts Plastiques we Francji. Zajmuje się głównie grafiką, a w szczególności litografią oraz malarstwem. Mieszka i pracuje na Dolnym Mieście. Jest laureatką stypendium artystycznego Miasta Gdańska na realizację projektu Mapa to jeszcze nie terytorium(2020), uczestniczką sympozjum litograficznego Women in Lithograph w Museo de la Carcova w Buenos Aires (2020), w 2019 roku była finalistką III Triennale Sztuki Pomorskiej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie oraz była rezydentką podczas sympozjum graficznego w Mark Rothko Art Center na Łotwie.
Do ważniejszych wystaw artystki można zaliczyć: Barwy haptyczne w Galerii Żak, Lithography Online Exhibition, Megalo Print Studio, Kingston w Australii, Shinano Primitive Sense Art Festival w Japonii, Fresh Legs 2020,Inselgalerie w Berlinie, Color 2020, CICA Czong Institute for Contemporary Art Museum w Korei Południowej, 8th International Print Art Triennial w Sofii w Bułgarii, Międzynarodowy Konkurs Litografii, II LITHO Kielce w BWA w Kielcach, 9th International Printmaking Biennial of Douro 2018 w Portugalii, Konfrontacje Sztuki w Galeria Test w Warszawie, Litografia Sztuka poprzez spowolnienie, Trükimuuseum, Tartu w Estonii, VII International Symposium of Litography, Tidaholm w Szwecji, Przegląd Współczesnej Litografii Polskiej Galeria Kobro w Łodzi.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Teatr na Plaży funkcjonuje w: