Wiadomości

stat

"Jezioro łabędzie" - znakomity spektakl w Gdynia Arenie

Zobacz naszą relację z wydarzenia

Już po raz trzeci Royal Moscow Ballet odwiedził Gdynia Arenę, prezentując "Jezioro łabędzie" - arcydzieło sztuki baletowej. Choć widzowie narzekali, że baletmistrzowie tańczyli do muzyki z płyty, do poziomu artystycznego zastrzeżeń nie mieli - spektakl wzbudził zachwyt publiczności, która nagrodziła artystów gromkimi brawami.The Royal Moscow Ballet to jeden z najlepszych rosyjskich baletów klasycznych. Wielu jego tancerzy ukończyło prestiżowe szkoły baletowe w Rosji, niektórzy tańczyli nawet w osławionym Teatrze Bolszoj. Dzisiaj zespołem kieruje Anatoly Emelianov - dyrektor generalny i choreograf, a także rycerz Orderu Diagilewa, odznaczony "za wkład dla kultury rosyjskiej". O tym, czym moskiewski zespół zapracował sobie na taką renomę, mieliśmy okazję przekonać się w sobotni wieczór w Gdynia Arenie, gdzie Royal Moscow Ballet zaprezentował - zresztą już po raz trzeci - "Jezioro łabędzie".

Choć od lat mówi się o tym, że objazdowe spektakle baletowe (szczególnie będące powtórką tego, co już mieliśmy okazję w Trójmieście zobaczyć) się znudzą, prognozy do tej pory się jednak nie sprawdziły i nic nie zapowiada, że tak się stanie. Widzowie uwielbiają tego typu rozrywkę i chętnie w niej uczestniczą, czego potwierdzeniem była podobna frekwencja, jak w latach ubiegłych - na widowni zasiadło przeszło 1 tys. słuchaczy.

Z roku na rok widzowie stają się również bardziej wyrozumiali, jeśli chodzi o realizację spektaklu, bo mają świadomość tego, w jaki sposób takie wydarzenia się przygotowuje.

- Przyszliśmy popatrzeć na baletmistrzów, bo to właśnie ich popisy taneczne są największym atutem tego typu spektakli - mówiła po koncercie Maria, absolwentka szkoły baletowej. - Nie oczekujemy cudów w zakresie scenografii czy muzyki wykonywanej na żywo przez orkiestrę, bo byłyby to oczekiwania niemożliwe do zrealizowania. Takie spektakle są bardzo kompaktowe - robi się je w taki sposób, aby szybko móc się rozłożyć, złożyć, zapakować i ponownie ruszyć w drogę. Ja to doskonale rozumiem, bo w przeszłości sama wielokrotnie brałam udział w podobnych przedsięwzięciach.
I faktycznie, zgodnie z utartą praktyką scenografia była minimalistyczna i ograniczała się jedynie do kilku tekstylnych kotar zawieszonych wokół i z tyłu sceny. Rekompensowały to jednak widowiskowe kostiumy oraz przepiękna (choć tylko z płyty) muzyka Piotra Czajkowskiego.

Przypomnę, że "Jezioro łabędzie" to klasyczny balet w czterech aktach. Muzykę, jak wspomniałam powyżej, skomponował Piotr Czajkowski, a libretto napisali Władimir Biegiczew i Wasilij Gelcer. Autorami choreografii, która okazała się być przebojem po dziś dzień, są Marius Petipa i Lew Iwanow.

Libretto opowiada o miłości rycerza Zygfryda do pięknej Odetty. Uczucie burzy jednak podstępne działanie geniusza zła pod postacią tajemniczego rycerza. Przychodzi on na bal z Odylią - piękną dziewczyną w przebraniu czarnego łabędzia, która łudząco przypomina wybrankę Zygfryda. Ten myśląc, że jest to Odetta, ogłasza ją wybranką swojego życia.

Gdy Zygfryd zdaje sobie sprawę z fatalnej pomyłki, popada w czarną rozpacz i udaje się nad staw. Odetta wspaniałomyślnie mu jednak przebacza, a ich miłość zwycięża. W odróżnieniu do pierwowzoru adaptacja The Royal Moscow Ballet, jako jedyne przedstawienie w balecie klasycznym, kończy się happy endem - jest to "tradycja", którą w latach 30. XX wieku zainicjowali sowieci pod wodzą Józefa Stalina i której rosyjskie zespoły baletowe pozostają wierne do dziś.

W wydarzeniu wzięło udział nieco ponad tysiąc widzów.
W wydarzeniu wzięło udział nieco ponad tysiąc widzów. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Rosyjscy mistrzowie stanęli na wysokości zadania i od pierwszej chwili oczarowali publiczność, czego dowodem były gromkie owacje nie tylko po zakończeniu, ale także i spontaniczne brawa w trakcie spektaklu.

Wielu widzów skarżyło się wprawdzie, że hala sportowa nie jest odpowiednim miejscem dla prezentacji tego typu sztuki, jednak nie brakowało i takich, którzy uznali to za atut:

- Nie jestem melomanem, nie znam się na sztuce wysokiej, ale zawsze chciałem wziąć udział w takim wydarzeniu - opowiadał w przerwie koncertu Marcin z Malborka. - Gdyby spektakl odbywał się w operze czy filharmonii, nie miałbym odwagi się na niego wybrać, bo czułbym się mocno skrępowany. Halę Gdynia znam, bywam tu na meczach i koncertach, więc kiedy tylko pojawiła się informacja, że zostanie wystawiony balet, natychmiast kupiłem bilety. Oboje z żoną bawimy się znakomicie - deklarował.
Moskiewska grupa baletowa oczarowała widzów tak bardzo, że wielu z nich zapowiedziało swój udział w kolejnych tego typu wydarzeniach. Jedyne, co budziło zastrzeżenia, to nagłośnienie - chwilami było tak głośno, że solówki poszczególnych instrumentów (a Czajkowski był przecież genialnym melodystą, więc ekspozycji pięknych motywów melodycznych w "Jeziorze łabędzim" jest sporo) zamiast budzić zachwyt, wywoływały ciarki.

"Jezioro łabędzie" - słynne pas de quatre

Opinie (24) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Przekorny los, pokorny film. Recenzja filmu "Zenek"
Recenzja filmu "Zenek"

Kulinaria

Nałóż, zważ i jedz. Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Gdzie w Trójmieście zjemy "na wagę"?
Jemy na mieście: Ducha 66 dobre na śniadanie
Jemy na mieście: Ducha 66 w Gdańsku

Planuj z nami tydzień

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?