• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2011

Wydarzenie w ramach

Nagroda Literacka Gdynia została przyznana w czerwcu, ale nie daje o sobie zapomnieć także jesienią. Jesienne Spotkania z Laureatami to okazja, by porozmawiać z autorami i zapoznać się z nagrodzonymi książkami. Impreza w Teatrze Miejskim w Gdyni rusza 18 października.

Laureat zawsze puka dwa razy. Oczywiście, mowa o symbolicznych drzwiach Gdyni oraz o jej laurach dla pisarzy. Po raz pierwszy laureat przybywa dowiedzieć się, że... nim został. Po raz drugi witany już jest w Gdyni jako Gość Specjalny. Rozpoczynają się kolejne "Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia".

O tym, co "pozostawią" po sobie w Gdyni tegoroczni laureaci przekonamy się podczas czterech październikowych spotkań. Kolejno: z Andrzejem Sosnowskim, Ewą Lipską, Justyną Bargielską oraz Stefanem Chwinem.

Pierwszy z zaplanowanych wieczorów będzie na wskroś poetycki. - Na początku lat 90. pojawił się oto pisarz, który powiedział "nie". Powiedział "nie" wszystkiemu temu, co zastał w literaturze, nie tylko w poezji. "Nie" tradycjom, "nie" gestom, "nie" sposobom bycia pisarzem, "nie" sposobowi w jaki język był traktowany, "nie" literaturze. Ale z tego wielkiego "nie" zrodziło się wielkie "tak". Oto miała być literatura - powtarzam - w której mieliśmy znaleźć wyłącznie literaturę. A znajdujemy śmierć, przyjaźń, znajdujemy samotność, miłość, a na końcu znajdujemy życie. - tak oto w czerwcu komplementował twórczość Andrzeja Sosnowskiego, który został w Gdyni laureatem specjalnej "Nagrody Osobnej", prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły NLG. To prawdopodobnie najlepsza zachęta do udziału w rozmowie z autorem. Jej moderatorem będzie Jarosław Borowiec z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (18 października).

Tuż potem, tego samego wieczoru, osoba, która na trwałe zapisała się w polskiej poezji. "Historia znowu kiedyś nie wyłączy żelazka - mówi z nadzieją ogień zapatrzony w drewno" - czytamy w "Pogłosie", tomiku Ewy Lipskiej. Wnioskując po intensywnej i wciągającej rozmowie poetki z Krzysztofem Koehlerem podczas tegorocznych "Literaturomanii", również i teraz można spodziewać się żywiołu. Zmierzy się z nim Artur Nowaczewski (Uniwersytet Gdański).

Dzień później w Gdyni gościć będzie ponownie Justyna Bargielska, która dwa lata z rzędu otrzymywała Kostkę Literacką i to w różnych kategoriach: poezji oraz prozy. - Nie pozostaje mi nic innego, jak wziąć się za esej i wygrać jeszcze w ostatniej kategorii - zapowiadała z uśmiechem laureatka w wywiadzie dla Polskiego Radia. Ostatnie dwa tytuły autorki odbiły się w Polsce bardzo szerokim echem, więc nie można niczego wykluczać. Można za to dopytać o to czy trwają prace nad kolejną książką i wywnioskować czy będzie to WYDARZENIE. Spotkanie poprowadzi Marta Mizuro z redakcji Dodatku Literackiego NLG.

25 października czeka nas wieczór dedykowany gdańskiemu pisarzowi i historykowi literatury. Recenzje eseju były entuzjastyczne. "Zabójczo fascynująca lektura! (...) Chwin powściągnął uniwersyteckie ciągoty. Jest cenionym historykiem i teoretykiem kultury, ale "Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni" napisał jako twórca prozy artystycznej, w większym stopniu przefiltrowanej przez jego pisarskie niż scjentystyczne ego - zachwycał się Cezary Polak na łamach "Dziennika Gazety Prawnej". Z kolei Krzysztof Varga w Dużym Formacie żartował: "Pisanie o dziele Chwina to w ogóle sprawa dość beznadziejna i naprawdę samobójcza, bo ogrom wiedzy autora i oryginalność jej interpretacji przygniata niczym płyta nagrobna." Szykuje się jedna z najbardziej interesujących rozmów z grona tych, które dotąd odbyły się pod auspicjami Nagrody Literackiej Gdynia. Unieść ciężar tego eseju spróbuje Grzegorz Jankowicz z Tygodnika Powszechnego.

To już czwarta edycja "Jesiennych Spotkań". Tym razem odbędą się one w gościnnych murach Teatru Miejskiego w Gdyni (Herbaciarnia Teatralna). Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

JESIENNE SPOTKANIA Z LAUREATAMI NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA 2011:

Wtorek, 18 października

godz. 19:00 - ANDRZEJ SOSNOWSKI
prowadzenie: Jarosław Borowiec

godz. 20:15 - EWA LIPSKA
prowadzenie: Artur Nowaczewski

Środa, 19 października

godz. 19:00 - JUSTYNA BARGIELSKA
prowadzenie: Marta Mizuro

Wtorek, 25 października

godz. 19:00 - STEFAN CHWIN
prowadzenie: Grzegorz Jankowicz

Opinie

Sprawdź się

Jaki musical nigdy nie był wystawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni?