• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jesień z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia

Łukasz Rudziński
18 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Marian Pankowski w Gdyni Marian Pankowski w Gdyni

Między 12 a 14 listopada na terenie Gdyni i Gdańska odbyły się spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Gdynia. W ciągu trzech dni była okazja, aby spotkać się z autorami i posłuchać tego, co mówią o sobie i o swojej twórczości.



Głównym bohaterem rozłożonego na trzy dni spotkania okazał się wielki nieobecny ceremonii wręczenia Nagrody - profesor Marian Pankowski. Pisarz mieszkający od 1945 roku w Belgii, nie mógł wtedy przyjechać do Polski, ale w formie listownej wyraził pragnienie, aby chociaż raz w życiu zobaczyć polskie morze. Dzięki obecności na "Jesiennych spotkaniach z laureatami" to marzenie się spełniło.

Spotkanie z Marianem Pankowskim odbyło się w Teatrze Miejskim w Gdyni. Jak przystało na teatralną przestrzeń, w foyer Teatru laureat zasiadł na scenie, w towarzystwie swojego wydawcy, Piotra Mareckiego z Krytyki Politycznej. Fragmenty nagrodzonej pozycji - "Ostatni zlot Aniołów" - zinterpretował Krzysztof Majchrzak tworząc zupełnie autonomiczne widowisko. W jego wykonaniu proza poetycka Pankowskiego zyskała walor teatralności, chociaż uciążliwa emfaza, którą aktor konsekwentnie się posługiwał, przeszkadzała w odbiorze tekstu. Możliwe, że występ Majchrzaka jest zapowiedzią debiutu scenicznego któregoś z utworów Pankowskiego, ponieważ jeden z trójmiejskich teatrów jest poważnie zainteresowany przeniesieniem twórczości Mariana Pankowskiego na scenę i to jeszcze w tym sezonie.

Bardzo ciekawą oprawę miały dwa pozostałe spotkania. W Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego wyciemniono salę i zaproponowano teatralną niemal scenografię. Po jednej stronie duży projektor, na którym wyświetlano fragmenty książki Piotra Matywieckiego - "Twarz Tuwima", po drugiej Jerzy Radziwiłowicz, który kapitalnie przybliżał fragmenty nagrodzonej w dziedzinie "esej" monografii poświęconej Julianowi Tuwimowi. Autor nagrodzonej monografii wspólnie z gospodarzami spotkania - Dariuszem Bugalskim i Zbigniewem Majchrowskim przykuwali uwagę nie tylko dzięki niespotykanej w warunkach uniwersyteckiech grze świateł. Zaskakiwał bezpośredni, osobisty ton, w jakim o Tuwimie wypowiadał się Piotr Matywiecki, wieloletni badacz twórczości najbardziej znanego członka działającej w okresie międzywojennym grupy literackiej Skamander.

Co ciekawe, laureaci byli obecni nie tylko na swoim autorskim spotkaniu. Adam Wiedemann poszedł na spotkanie z Piotrem Matywieckim, który z kolei dzień wcześniej przysłuchiwał się rozmowie Anny Kałuży z nagrodzonym za tomik "Pensum" poetą.

Czemu służą takie spotkania? Najprostsza odpowiedź brzmi: promocji ciekawych zjawisk w literaturze polskiej. Bardzo dobrze, że organizatorzy odeszli od sztampowego, akademickiego przebiegu spotkań, przełamując stereotyp typowego wieczoru autorskiego. Obecny kurs wydaje się właściwy, a plany na przyszły rok są równie ambitne.

- Kręgosłup działań promocyjnych wokół Nagrody Literackiej Gdynia już się ukształtował - mówi Cyprian Maciejewski, przedstawiciel organizatorów Nagrody. - W maju ogłosimy nominacje podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. W czerwcu dwudniowy festiwal Literaturomanie zwieńczy Gala Finałowa Nagrody Literackiej Gdynia, a na jesień ponownie planujemy zorganizować "Jesienne spotkania z laureatami". Myślimy również o tym, aby w przyszłym roku ponownie zaprosić do Gdyni Mariana Pankowskiego, z uwagi na dziewięćdziesięciolecie urodzin laureata tegorocznej edycji.

Pozostaje mieć nadzieję, że najważniejsza nagroda literacka w Trójmieście i jedna z najważniejszych w Polsce będzie dalej się rozwijać i promować twórczość wysokiej artystycznej próby. Ważne, by tak jak dotychczas, uwzględniano również tych twórców, którzy nie funkcjonują w "głównym nurcie".

Opinie (1) 5 zablokowanych

  • w teatrze, a raczej w teatrach

    Słyszałem, że twórczość Pankowskiego ma się pojawić w przyszłym roku (zapewne jesienią) na kilku scenach teatralnych. Także 90-lecie autora może być huczne.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kolonia Artystów w latach 2015-2018 funkcjonowała pod nazwą:

 

Najczęściej czytane