Startują gdyńskie Literaturomanie. Finał NLG już w weekend

Najnowszy artukuł na ten temat Nagroda Literacka Gdynia: 4 laureatów!
Ubiegłoroczne spotkania Literaturomanii cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Jak będzie w tym roku?
Ubiegłoroczne spotkania Literaturomanii cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Jak będzie w tym roku? mat. prasowe

Andrzej Stasiuk, Michał Witkowski, Olga Tokarczuk, Jurij Andruchowycz to tylko niektóre z gwiazd Literaturomanii - Dni Nagrody Literackiej Gdynia, które potrwają od czwartku do soboty (17 - 19 czerwca). Trzydniowe święto literatury zwieńczy uroczyste rozdanie Nagrody Literackiej Gdynia, jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce.Tegoroczne, trzecie Literaturomanie będą najdłuższe w historii. - Mamy mały jubileusz - 5-lecie Nagrody Literackiej Gdynia, dlatego postanowiliśmy obchodzić go w sposób szczególny, przez trzy dni - mówi Cyprian Maciejewski, jeden z organizatorów Literaturomanii i Nagrody Literackiej Gdynia.

W centrum festiwalowych wydarzeń, które kolejny raz odbywać się będą w Teatrze Miejskim w Gdyni (poza zamkniętą Galą Finałową na wszystkie wydarzenia wstęp wolny), będą oczywiście nominowani do NLG. Tym razem pretendenci do nagrody stawią się w Gdyni wyjątkowo licznie. - Dołożyliśmy wielu starań, aby w końcu mieć komplet i prawie nam się udało. Zabraknie jedynie Jacka Hugo-Badera, który aktualnie przebywa na Syberii - dodaje Maciejewski.

Spotkanie z poetami zaplanowano pierwszego dnia (17 czerwca, godz. 20:15), eseistów posłuchać i zobaczyć będzie można dnia drugiego (piątek, godz. 20:30), zaś prozaików na zakończenie spotkań (sobota, godz. 12:45). Od czwartku do soboty w Teatrze Miejskim w Gdyni odbywać się będą też m.in. rozmowy z poczytnymi autorami z Polski (Olga Tokarczuk - 17.06, godz. 19:05, Michał Witkowski - 18.06, godz. 18) i Ukrainy (Jurij Andruchowycz - 18.06, godz. 19:10). Wiadomo już, że z powodu złego stanu zdrowia zabraknie anonsowanego na sobotę spotkania z Antonim Liberą.

W stosunku do dwóch poprzednich edycji przeglądu, rozbudowany został program muzyczny Literaturomanii. Dwa lata temu wystąpiły Świetliki, rok później zamiast koncertu muzycznego pokazano Kabaret Mumio. Tym razem o oprawę muzyczną całego festiwalu zadba znany z zespołów Łyczacza i No Limits, Maciej Łyszkiewicz, który w Gdyni wystąpi w towarzystwie Roberta Jakubca, Macieja Dombrowskiego i Tomasza Przyborowicza. Kwartet ten usłyszymy już pierwszego dnia Literaturomanii podczas Jam Session (17.06, ok. 23:30). Wcześniej (godz. 21:30) odbędzie się Otwartz Turniej Jednego Wiersza, w którym może wziąć udział każdy, kto przyniesie swój niepublikowany i wydrukowany minimum w dwóch kopiach wiersz.

Główną muzyczną atrakcją festiwalu jest koncert Jurija Andruchowycza z wrocławską formacją Karbido. - Ten polsko-szwajcarsko-ukraiński zespół z prezentowanym w Trójmieście po raz pierwszy materiałem pochodzącym z płyty "Cynamon" z powodzeniem odbył już tournée po Ukrainie. Bardzo jesteśmy ciekawi jak odbierze go trójmiejska publiczność - mówi Maciejewski.

Na koncert przewidziano tylko 300 wejściówek. Można je bezpłatnie odbierać w w punkcie festiwalowym przy głównym wejściu do Teatru Miejskiego w Gdyni.

W sobotę odbędzie się też rozmowa zamykająca dotychczasowe edycje Nagrody Literackiej Gdynia pt. "Pięć lat Nagrody Literackiej Gdynia" z udziałem dwóch członków kapituły NLG i trzech dziennikarzy z ogólnopolskich mediów (19.06, godz. 14). Ostatnim wydarzeniem Literaturomanii będzie spotkanie z czterema młodymi polskimi tłumaczkami, które przedstawią twórczość tłumaczonych przez siebie współczesnych autorów z Norwegii (Johan Harstad), Szwajcarii (Ilma Rakusa), Portugalii (Miquel Sousa Tavarez) i Wielkiej Brytanii (Alain Bisset).

Trzy dni Literaturomanii zakończy uroczysta Gala Finałowa, podczas której wręczone zostaną Kostki Literackie dla laureatów Nagrody Literackiej Gdynia w kategoriach proza, poezja i eseistyka. Imprezę uświetni koncert Gaby Kulki. Retransmisję będzie można zobaczyć na antenie TVP Info (godz. 18:15) oraz TVP Kultura (18:20) w poniedziałek, 21 czerwca. Tego dnia o godz. 15, 17 i 18:05 TVP Kultura prezentować będzie również dziesięciominutowe spoty na temat NLG.

Opinie (2)

  • Wczoraj byłem, dziś jestem i jutro też na Literaturomaniach będę.

    • 1 0

  • był, jest i będzie

    szacun!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Sprawdź się

Sprawdź się

Ze spektaklem "Brzydkie kaczątko" Teatr Miniatura poleciał za granicę. Na Harmony World Puppet Carnival uznano go za najlepszy zespół teatru lalkowego. W jakim mieście został wystawiony?