• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Jak zrozumieć kulturę arabską?

Pomysł spotkań podróżniczych w Bibliotece Społecznej przy ul. Hożej na gdańskich Stogach nie jest nowy. Miejsce to bowiem od lat jest ważnym centrum kultury i spotkań w dzielnicy. Wielokrotnie na fotelach prelegentów zasiadali przyjaciele Stowarzyszenia Przyjazne Pomorze, którzy dzielili się swoimi opowieściami. Tym razem jednak, postanowiliśmy pójść krok dalej. Dzięki dofinansowaniu ze strony Miasta Gdańska udało się zaprosić kilka ciekawych osób dziennikarzy, podróżników-hobbystów czy blogerów którzy podróżą nie tylko w celach rekreacyjnych, ale także w ramach dziennikarskiego fachu czy nieodpartej potrzeby zgłębiania tajemnic świata. To ludzie, którzy szukają niezwykłych historii, stają się ich obserwatorami, a niejednokrotnie także ich częścią.

5 czerwca - 7 grudnia 2024, godz. 11:15 - 12:00

Gdańsk,
bilety 20 zł
ulgowy 0-12 zł
Ideą przyświecającą całemu cyklowi jest pokazanie świata w szerokim kontekście. Poruszymy zatem problematykę ekologii, przenikania kultur, emancypacji mniejszości, problemów cywilizacyjnych czy wojen. Nie zabraknie tematów trudnych, ale znajdzie się też miejsce na pocztówki z pięknych plaż. Nie zabraknie historii, ale będzie też miejsce na współczesność.

Relacja z pełnej przygód i nieoczekiwanych zwrotów akcji wędrówki przez Półwysep Arabski. Podróżnik przekonał się, że tam, gdzie nie dotarła jeszcze masowa turystyka doświadczyć można niewiarygodnej wprost gościnności i bezinteresowności ze strony Arabów żyjących często w nieprzyjaznym człowiekowi środowisku. W trakcie prezentacji zobaczymy zarówno starożytne zabytki tego regionu, jak i nowoczesne miasta położone nad Zatoką Perską.

Michał Witkiewicz - urodzony w 1977 r.; nauczyciel akademicki, dziennikarz, podróżnik, fotografik, przewodnik, pilot wycieczek, instruktor rekreacji ruchowej. Aktualnie jest wykładowcą w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego. Pracuje również jako wykładowca w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Współprowadzi także Biuro Wycen i Projektów GAMWIT. Jest członkiem wielu organizacji naukowych i podróżniczych (m.in. National Geographic Society, Polskie Towarzystwo Geograficzne). Od 2002 r. pełni funkcje kierownicze w ogólnopolskim stowarzyszeniu podróżniczym - Polskim Klubie Przygody (najpierw jako członek Zarządu, aktualnie jako Prezes Zarządu). W latach 2007-2011 r. sprawował funkcję sekretarza Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN w Warszawie, a w latach 2005-2010 r. członka Rady Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Autor kilkudziesięciu artykułów i książek naukowych, a także licznych publikacji popularno-naukowych o tematyce podróżniczej (m.in. Dziennik Bałtycki, Survival), długoletni dziennikarz magazynu turystycznego Poznaj Świat, a także fotograf współpracujący z wydawnictwami prasowymi i edukacyjnymi.

Od wielu lat aktywnie uprawia turystykę, zarówno zawodowo (jako przewodnik i instruktor), a także prywatnie. Przemierzył wszystkie kraje europejskie, ponad połowę Azji, kraje Afryki i obu Ameryk (ponad 130 państw świata). Wędrował po bezludnej, lodowatej tundrze i walczył o życie w kazachskim stepie, pił archi z mongolskimi notablami i jadł szczury z kurdyjskimi przemytnikami, brodził po pas w błocie w syberyjskiej tajdze i przedzierał się przez amazońską dżunglę. Zdjęcia ze swoich podróży prezentował podczas wielu prelekcji w Polsce, a także za granicą (Litwa, Ukraina). Za swoje dokonania podróżnicze został dwukrotnie wyróżniony w konkursie Kolosy - najbardziej prestiżowej nagrodzie w środowisku polskich eksploratorów i zdobywców (w 2003 r. za pieszo-pontonową wyprawę wiodącą wzdłuż granicy Europy z Azją; w 2005 r. za samotną, zimową ekspedycję w poprzek Ameryki Południowej). Za działalność na rzecz rozwoju turystyki w województwie pomorskim w 2017 r. został uhonorowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego tytułem Osobowość Roku.

fot. Michał Witkiewicz

Opinie

Sprawdź się

Dwie tancerki Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art z Gdyni były finalistkami programu: