• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Jak wam się podoba (76 opinii)

komedia
kasy:
58 351-01-01
wystawia:
Teatr Wybrzeże
czas trwania:
1 godz. 45 min. (bez przerw)
data premiery:
28 czerwca 2019
5.6
34 oceny
William Shakespeare
JAK WAM SIĘ PODOBA

Przekład: Stanisław Barańczak

Jedna z najpopularniejszych komedii Shakespeare'a. Córka wygnanego księcia Rozalinda i jej kuzynka Celia porzucają życie na dworze i wyruszają w ostępy Lasu Ardeńskiego. Tam, uwolnione z okowów konwencji, dziewczyny doznają wyzwalającej transformacji. Ukrywając się w męskich przebraniach, mają szansę zasmakować innego życia i poznać, czym jest prawdziwa miłość.

Krystyna Janda o spektaklu: "Z tą sztuką Szekspira mierzę się od dawna. Najpierw całe lata marzyłam o zagraniu roli Rozalindy, namawiałam na to moich dyrektorów, niestety nie spełniło się to moje marzenie. Uwielbiam tę historię, jej humor, różne sposoby mówienia o miłości, traktowania miłości i związku dwojga ludzi, przez postaci tej sztuki. Radość, kpina, wesołość, prostota, beztroska i młodzieńcze temperamenty, zapisane w tekście, zostawiały zawsze w mojej głowie uwodzące obrazy i wciąż chciałam je ucieleśnić. Teraz mam szansę. Dziękuję Teatrowi Wybrzeże za tę szansę. Mam nadzieję, że powstanie spektakl, który przysporzy radości i przyjemności także Widzom. Dużo myślę o muzyce i ruchu w przedstawieniu. Myślę, jak okiełznać i zatrzymać "wiatr". Spodziewam się przyjemności i z pracy, i z przedstawienia. Do zobaczenia z Szekspirem, młodym i kipiącym energią - mam nadzieję."


Reżyseria: Krystyna Janda
Scenografia: Magdalena Gajewska
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Muzyka i opracowanie muzyczne: Mateusz Dębski
Ruch sceniczny: Emil Wesołowski
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Asystent reżysera: Jerzy Gorzko
Inspicjent: Jerzy Kosiła

W spektaklu występują:
Krzysztof Matuszewski - Książę wygnany; Le Beau, dworzanin księcia Fryderyka,
Jarosław Tyrański - Fryderyk, młodszy brat Księcia; Ambroży Ambaras, wiejski proboszcz,
Marcin Miodek - Amiens, towarzysz wygnanego Księcia; Jakub, drugi syn Rolanda de Bois,
Maciej Konopiński - Jakub, towarzysz wygnanego Księcia,
Grzegorz Otrębski - Oliwer, najstarszy syn Rolanda de Bois,
Piotr Biedroń - Orlando, najmłodszy syn Rolanda de Bois,
Jakub Nosiadek - Karol, zapaśnik; Sylwiusz, pasterz,
Jerzy Gorzko - Adam, stary sługa rodu de Bois,
Michał Jaros - Lakmus, błazen,
Jacek Labijak - Koryn, pasterz,
Magdalena Gorzelańczyk - Rozalinda, córka wygnanego Księcia,
Agata Woźnicka - Celia, córka księcia Fryderyka,
Katarzyna Dałek - Febe, pasterka,
Małgorzata Oracz - Anielka, wieśniaczka.

-----

Krystyna Janda (ur. 1952) - aktorka, reżyserka, felietonistka, dyrektorka artystyczna Teatru Polonia i Och-Teatru, prezes Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Debiutowała jeszcze w trakcie studiów rolą Maszy w spektaklu Teatru TV TRZY SIOSTRY w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Jej debiutem teatralnym były: Aniela w ŚLUBACH PANIEŃSKICH w Teatrze Ateneum i Dorian Gray w PORTRECIE DORIANA GRAYA w Teatrze Małym. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się jako Agnieszka w filmie Andrzeja Wajdy CZŁOWIEK Z MARMURU. Zagrała ponad 60 ról teatralnych w tym wiele monodramów, z których każdy był jej sukcesem. Ma na koncie blisko 50 ról - od klasycznych do współczesnych - w Teatrze Telewizji i tyleż samo w filmach fabularnych. Jest laureatką wielu nagród i odznaczeń przyznawanych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Została nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes za rolę w filmie PRZESŁUCHANIE Ryszarda Bugajskiego i Medalem Karola Wielkiego w dziedzinie kultury, za wkład w zjednoczenie Europy. W roku 2014 została uhonorowana tytułem Człowieka Wolności 25-lecia w kategorii kultura. W 2019 tygodnik Polityka przyznał Krystynie Jandzie zaszczytny tytuł KREATORA KULTURY. A ostatnio została nagrodzona na Festiwalu Sundance za najlepszą rolę w filmie Jacka Borczucha SŁODKI KONIEC DNIA. W Teatrze Wybrzeże wyreżyserowała SEKS DLA OPORNYCH i RAJ DLA OPORNYCH.

Magdalena Gajewska (ur. 1973) - scenograf. Absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej ASP oraz Wydziału Scenografii ASP w Krakowie. Pracowała m.in. w Teatrze Powszechnym w Łodzi, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od 2006 roku scenograf Teatru Wybrzeże. Laureatka nagrody im. Teresy Roszkowskiej przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu ITI. Jest autorką scenografii m.in. do FARSY Z WALWORTH, BABY CHANEL, BRONIEWSKIEGO, MARY PAGE MARLOWE w reżyserii Adama Orzechowskiego oraz do ARABELI, WESOŁYCH KUMOSZEK Z WINDSORU i ZAKOCHANEGO SZEKSPIRA w reżyserii Pawła Aignera.

Dorota Roqueplo (ur. 1960) - francuska kostiumografka pracująca na stałe w Polsce. Tworzy kostiumy do filmów i spektakli teatralnych. Absolwentka Ecole Internationale Des Arts de la Mode. Zadebiutowała przy filmie Macieja Dejczera 300 MIL DO NIEBA. Od tamtej pory zrealizowała kostiumy do ponad 70 filmów i wielu spektakli w teatrach całej Polski. Tworzyła również kostiumy do wielu spektakli telewizji, współpracując z tak znakomitymi reżyserami, jak: Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Piotr Łazarkiewicz czy Andrzej Domalik. Wielokrotna laureatka Nagród Filmowych Orzeł i Nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Mateusz Dębski (ur. 1985) - kompozytor i pianista. Ukończył studia kompozytorskie w klasie prof. Marcina Błażewicza w Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytecie Muzycznym) im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie fortepianu i klarnetu oraz liceum w klasie o profilu teatralno-estradowym. Jako kompozytor i pianista współpracuje z wieloma warszawskimi teatrami. Od 2011 roku jest wykładowcą na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Z grupą absolwentów warszawskiej AT współtworzy Kabaret Macież. Laureat nagród i wyróżnień, między innymi za muzykę do spektaklu CAŁE KRÓLESTWO KRÓLA w reż. Marcina Jarnuszkiewicza podczas XIX Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK (2015) oraz za muzykę do spektaklu GĘŚ, ŚMIERĆ I TULIPAN także w reż. Marcina Jarnuszkiewicza na XXVII Opolskim Festiwalu Teatrów Lalek (2015). W 2014 roku podczas Festiwalu Transatlantyk zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie natychmiastowej kompozycji i improwizacji do filmu - Transatlantyk Instant Composition Contest - otrzymując tytuł Transatlantyk Instant Composer 2014.

Emil Wesołowski (ur. 1947) - tancerz, choreograf, pedagog, reżyser. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu (1966). W sezonie 1979/80 kierował baletem Opery Wrocławskiej, a następnie Teatru Wielkiego w Poznaniu. W połowie 1982 roku związał się z warszawskim Teatrem Wielkim jako szef baletu i solista. W 1985 roku ustąpił ze swej funkcji kierowniczej i poświęcił się przede wszystkim pracy choreograficznej w balecie, operze i teatrach dramatycznych. W latach 1995-2006 był ponownie dyrektorem baletu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, a od początku 2007 roku do jesieni roku 2008 - dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu. Potem ponownie związał się z baletem warszawskim i zajmuje obecnie pozycję etatowego choreografa Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim. W teatrach muzycznych i dramatycznych pracował m.in. z: Januszem Wiśniewskim, Kazimierzem Dejmkiem, Jerzym Grzegorzewskim, Krystyną Jandą, Maciejem Prusem. Emil Wesołowski został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużonego dla Kultury Polskiej oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

Katarzyna Łuszczyk (ur. 1977) - reżyser światła. Studiowała na wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie i na wydziale Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2002 roku jest stałym asystentem Krzysztofa Warlikowskiego. Wyreżyserowała światła do ponad 80 przedstawień w wielu polskich teatrach. Jako reżyser światła współpracowała m.in. z Agatą Dudą-Gracz, Pawłem Passinim, Krystyną Jandą, Michałem Borczuchem, Wiktorem Rubinem, Marcinem Liberem, Agnieszką Glińską, Jerzym Stuhrem, Bogusławem Lindą.

Przeczytaj także

Opinie (76)

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Melodramatyczne "Jak wam się podoba" w Teatrze Szekspirowskim

  Lekko i przyjemnie (opinia sprzed 3 lat)

  Ja się dobrze bawiłam. Pani Janda postawiła na minimalizm i dobrze. Nie udziwniała na siłę i nie doszukiwała się odniesień do współczesności. Na pewno nie jest to odkrywcza inscenizacja, ale za to lekka i przyjemna. Czasem dobrze zrelaksować się, obejrzeć naiwną historię i móc się po prostu serdecznie pośmiać. Z teatru wyszłam w dobrym humorze. Myślę, że ta sztuka będzie dobrze przyjęta przez widza nieobytego z teatrem, jest po prostu łatwa w odbiorze, więc jeśli ktoś wybiera się bdo teatru raz na rok lub rzadziej, to sztuka zdecydowanie dla niego.

  • 0 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Melodramatyczne "Jak wam się podoba" w Teatrze Szekspirowskim

  Pan Rudziński.. (1) (opinia sprzed 4 lat)

  .. Chyba nie wie na czym polega magia komedii szekspirowskiej..

  • 1 0

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Melodramatyczne "Jak wam się podoba" w Teatrze Szekspirowskim

   Jakość (opinia sprzed 4 lat)

   Pewnie jakby była dobrze przekazana to by się dowiedział.

   • 0 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Melodramatyczne "Jak wam się podoba" w Teatrze Szekspirowskim

  Gdansk (opinia sprzed 4 lat)

  • 0 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Melodramatyczne "Jak wam się podoba" w Teatrze Szekspirowskim

  Ile razy śmiała się publiczność podczas przedstawienia? (2) (opinia sprzed 4 lat)

  Raz. I to wystarczy za recenzję.

  • 8 5

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Melodramatyczne "Jak wam się podoba" w Teatrze Szekspirowskim

   Aktorzy (opinia sprzed 4 lat)

   Dla mnie Gorzelańczyk super i pod wzgledem warsztatowym,emocjonalnym i dykcjynym, ale Woźnicka gra jak dziecko 10letnie i jeszcze fajfuni na scenie w każdym spektaklu, brak dojrzałości,wiedzy i warsztatu.

   • 0 0

  • Opinia do artykułu

   Zobacz artykuł Melodramatyczne "Jak wam się podoba" w Teatrze Szekspirowskim

   zgadzam się (opinia sprzed 4 lat)

   To niestety prawda. Raz niemrawy śmiech (spektakl 20.07.).
   Reżyserka nie miała pomysłu na ten spektakl i to widać. Scenografia monotonna. Gorzelańczyk nieznośnie manieryczna. A błazen - Lakmus przywodzi na myśl Jack'a Sparrow'a z Piratów z Karaibów.
   Niestety, ale nie polecam. Zakochany Szekspir był świetny, Wesołe kumoszki z Windsoru - bardzo dobre, a tu duże rozczarowanie.

   • 2 0

 • Polska (opinia sprzed 4 lat)

  Mam dość tego, że w naszym kraju nieprofesjonalizm jest sponsorowany z kieszeni podatników. Dlaczego na pseudo kulture, pseudo artystów idzie z naszych kieszeni? Płacimy za coś w ogole niepotrzebnego i sponsorujemy nierobów, którzy mają nas rzekomo zabawiać, a dostajemy tandete, żenade i niski poziom na każdym szczeblu, zarówno intelektualnym, wizualnym i warsztatowym. Szkoda słów, niech w końcu coś się zmieni w tym kraju!

  • 2 1

 • Chałutra a nie aktorzy (opinia sprzed 4 lat)

  Wszysy pie.rzycie, że zła akustyka.. Dobry aktor z dobrą dykcją i warsztatem da rade, jakoś tyle było przedstawień w tym teatrze i było słychać a teraz nagle nie.. Wniosek prosty: chałturę się teraz wpuszcza na scene zamiast aktora.

  • 1 0

 • i tak i nie (1) (opinia sprzed 4 lat)

  Przedstawienie nie było jakieś porywające i w ogóle super, ale tragedii też nie było. Ogólnie oceniłabym jako nieźle "filmwebowym" systemem oceniania.
  Spektakl jest lekki, choć na początku nie mogłam zorientować się kto jest kim i o co do końca tu chodzi.
  (A tak na marginesie wczoraj było bardzo dużo dzieci i młodzieży, co mnie bardzo zdziwiło.)
  Oceniając spektakl nie można jednocześnie oceniać miejsca, w którym został wystawiony.
  W teatrze Szekspirowskim byłam pierwszy raz i uważam, że galerie boczne są beznadziejnie ograniczone taką ilością filarów (zapewne fanaberia), a akustyka jest kiepska, co spowodowało, że aktorzy musieli się mocno wysilać, abyśmy mogli ich słyszeć.

  • 2 1

  • Zli aktorzy (opinia sprzed 4 lat)

   Pieprzenie, że zła akustyka... W innych spektaklach dobrze slychać.

   • 0 1

 • (opinia sprzed 4 lat)

  Bardzo słaby spektakl.
  Nudny, bez pomysłu, chaotyczny.
  Widac jak bardzo aktorzy męczą się grając.
  Daleko mu do "Zakochanego Szekspira" i "Wesołych kumoszek"

  • 5 0

 • Kiepsko! (opinia sprzed 4 lat)

  Słabe przedstawienie, widownia przez większość sztuki była cicha, kilka osób wyszło w trakcie. Choreografia, scenografia na najgorszym poziomie. Piękny teatr, a tak spaskudzony nowoczesnym wystrojem. Gdzie drewniana scena? Wesołe Kumoszki i Zakochany Szekspir to sztuki na szóstki z plusem, aż szczęki bolały nas od śmiechu, piękna muzyka i stroje. A tutaj wszystko wypadło słabo, sztuka nie zapadnie w pamięć. A szkoda,bo możliwości były. Nie polecam, szkoda czasu i pieniędzy.

  • 5 0

 • Opinia do artykułu

  Zobacz artykuł Melodramatyczne "Jak wam się podoba" w Teatrze Szekspirowskim

  Ja sie bawiłem świetnie (opinia sprzed 4 lat)

  Znakomity spektakl na lato!

  • 2 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery