• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak powstaje wrak. Ośrodek Kultury Morskiej działa wirtualnie

Łukasz Rudziński
18 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Morza i oceny kryją wiele tajemnic, niektóre pomimo odkrycia pozostają zagadką, jak szczątki wraka sfotografowane przez Jacka Madejskiego. Morza i oceny kryją wiele tajemnic, niektóre pomimo odkrycia pozostają zagadką, jak szczątki wraka sfotografowane przez Jacka Madejskiego.

Wprawdzie do otwarcia Ośrodka Kultury Morskiej pozostał niespełna rok, jednak najnowsza placówka Centralnego Muzeum Morskiego już działa, tyle że... w Internecie. W sieci można zobaczyć pierwszą, interaktywną wystawę OKM, poświęconą średniowiecznym wrakom.



Wystawa "Śladami średniowiecznych wraków. Archeologia morska w Polsce i w Norwegii" to projekt Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Morskiego w Stavanger (Stavanger Maritime Museum), sfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

- Zdecydowaliśmy się na wspólny projekt, który wzbogaca ofertę naszego muzeum i muzeum w Stavanger. Postanowiliśmy stworzyć wystawę, poświęconą właśnie archeologii podwodnej i wrakom - tłumaczy Krystyna Stubińska, kierownik Działu Edukacji CMM.

Na stronie www.2wrecks.eu poznamy podstawowe informacje z zakresu archeologii podwodnej, dowiemy się, jak powstaje wrak i w jaki sposób środowisko naturalne na terytorium Norwegii i Polski wpływa na wygląd i stan wraków. Poznamy również historię dwóch XV-wiecznych wraków - Miedziowca z Zatoki Gdańskiej, którego szczątki znajdują się w Centralnym Muzeum Morskim oraz zbudowanego w Gdańsku wraka z dna portu w norweskim Avaldsnes.

Animację "Przemiana statku we wrak", jak i całą stronę wystawy "Śladami średniowiecznych wraków", przygotował Maciej Lubocki razem z Joanną Woronkowicz dla MAE (Multimedia Art & Education).

- Pokazujemy zaledwie mały wycinek bogatej historii wraków i aktualnej wiedzy na ich temat - tłumaczy Krystyna Stubińska. - Korzystamy przy tym z dobrodziejstw technologii - niektóre eksponaty prezentowane są w technice 3D, można je odwrócić, zmierzyć czy powiększyć. Na stronie wystawy można też obejrzeć animację powstawania wraku oraz zagrać w grę edukacyjną. Całą ekspozycję kierujemy przede wszystkim do dzieci i osób niezorientowanych w tematyce morskiej - dodaje.

Wystawa, prezentowana po polsku, norwesku i angielsku, zawiera wiele ciekawych informacji, prezentowanych w formie dość krótkich, ale treściwych wiadomości tekstowych, zilustrowanych zdjęciem. Przyjazny, skojarzeniowy interfejs ułatwia poruszanie się po stronie wystawy. Szkoda tylko, że zaledwie pięć eksponatów prezentowanych jest w technice 3D - model statku typu holk, model latarni morskiej z tzw. "garnkiem Wulkana", plaster miedzi, beczka do przewozu ładunku z widocznymi znakami własnościowymi kupców oraz dzban z Siegburga.

Do bardzo młodego użytkownika skierowana jest gra edukacyjna, w której poznajemy średniowieczne zabytki i ślady kultury morskiej Avaldsens i Gdańska oraz "abc" archeologii podwodnej. Bardzo ciekawie wygląda z kolei animacja, przedstawiająca historię powstawania wraku na przykładzie Miedziowca z Zatoki Gdańskiej, czyli wraku statku typu holk, który zatonął w 1408 roku i został częściowo wydobyty niedaleko gdańskiego portu w 1975 roku.

Więcej tego typu projektów do otwarcia Ośrodka Kultury Morskiej nie będzie. Wystawa "Śladami średniowiecznych wraków" pojawi się w siedzibie OKM i innych placówkach Centralnego Muzeum Morskiego jako infokiosk, gdzie zawarty będzie komplet informacji, dostępnych na wystawie internetowej. Na otwarcie OKM szykowana jest wielka interaktywna wystawa "Ludzie, statki, porty".

Miejsca

Opinie (29) 5 zablokowanych

  • wraki politykow

    widac codziennie jak za kase publiczna by zycie oddali

    • 1 0

  • Żenująco słabe. (5)

    Dziesięć lat za prezentacjami które można zobaczyć w europejskich muzeach.

    • 3 4

    • (3)

      10 lat za czym konkretnie? za tym?:
      http://www.museumoflondon.org.uk/English/Learning/Kids/
      a moze za tym?
      http://www.nhm.ac.uk/kids-only/dinosaurs/what-dinosaur/
      albo za tym?
      http://www.britishmuseum.org/explore/young_explorers/play/little_or_large.aspx

      widac, ze nie jestes za czestym gosciem w europejskich muzeach, a ekspozycje i gry edukacyjne dla dzieci sa Ci kompletnie nie znane..

      • 3 1

      • Tak, także za tym (2)

        Animacja z artykułu niczego nie wyjaśnia - poza tym, że jak statek leży w wodzie to odpadają od niego deski.
        Jestem świeżo po wizycie w sześciu ważnych muzeach. Zwracałem szczególną uwagę na prezentacje multimedialne. Te tutaj świadczą o jednym: była kasa do wzięcia, znaleźli się chętni wierzący w swoje siły i jakoś to wyszło. Z miernym efektem, jak zazwyczaj przy projektach unijnych.

        Trochę lepsza gra na 2wrecks.eu, ale tam z kolei fatalna struktura serwisu, zupełnie niedostosowana do możliwości poznawczych dziecka.

        • 1 1

        • Podaj jedno z tych ważnych sześciu

          Odpisujesz na konkretne linki i niczym nie potwierdzasz swojego zdania. W jakich to muzeach tak fajnie jest? Ja byłem w jednym fajnym - w Kopenhadze.

          • 0 0

        • LRL - chyba masz problem z pesymizmem

          i brakuje Ci miejsca do wyżycia się. Twoje opinie przy innych artykułach są tak samo niepoważne jak ta i nic nie wnoszą oprócz krzykactwa i "polskiego" marudzenia - że wszystko jest źle. Nawet nie wiesz czemu deski odpadają dopiero w wodzie :)

          • 0 0

    • hhhh, tylko gdzie ta Europa?

      • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W jakim trójmiejskim teatrze grała Teresa Budzisz-Krzyżanowska?

 

Najczęściej czytane