stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

I Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło" (11 opinii)

Na I Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło" (30.03-1.04) zapraszają Stowarzyszenie Społeczno-Artystyczne KULTYWATOR, teatr impro W Gorącej Wodzie Kompani i Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Relacja z imprezy

Trzy wieczory pełne impro w różnych odcieniach teatralno-kabaretowych. Formy krótkie, długie i mieszane. Grupy impro z całego kraju.

Od 30 marca do 1 kwietnia w Miniaturze odbędzie się pierwszy festiwal poświęcony teatrowi improwizowanemu. Gdański Festiwal Impro to trzy wieczory pełne Impro w różnych odcieniach teatralno-kabaretowych. Formy krótkie, długie i mieszane. Grupy impro z całego kraju. Wystąpią: AB OVO z Warszawy, AD HOC z Krakowa, KLANCYK z Warszawy, KWIK z Wrocławia, NO POTATOES z Lublina, SIEDEM RAZY JEDEN z Zielonej Góry i W GORĄCEJ WODZIE KOMPANI z Trójmiasta.

Program festiwalu:

30 marca, piątek
TEATR MINIATURA
18.00 - Kwik (Wrocław)
19.00 - Ad Hoc (Kraków)
przerwka
20.30 - W Gorącej Wodzie Kompani - Kurtyn Opady (Trójmiasto)

31 marca, sobota
RATUSZ STAROMIEJSKI
11.00-15.00 - IMPROwarsztat

TEATR MINIATURA
18.00 - Klancyk (Klancyk)
19.00 - No Potatoes (Lublin)
przerwka
20.30 - "Impro Euro 2012"

1 kwietnia, niedziela
RATUSZ STAROMIEJSKI
11.00-13.00 - IMPROpanel

TEATR MINIATURA

18.00 - Ab Ovo (Warszawa)
19.00 - 7x1 (Zielona Góra)
przerwka
20.30 - "Podaj Wiosło"

Gdański Festiwal Impro PODAJ WIOSŁO to przede wszystkim Święto Impro: możliwość spotkania się twórców i sympatyków tej formuły.

W Gorącej Wodzie Kompani, "Kurtyn Opady"
Koniec marca to okolice wszechświatowego świętowania Teatru. Takoż my, zwący się teatrem improwizacji dokładamy do tego swe parę komicznych groszy. Kurtyn Opady zatem, to improwizowana historia pewnego offowego teatru, który zmaga się z przestrzenią do prób, z koncepcjami artystycznymi, z pieniędzmi, z układami personalnymi. I jak to przy impro, to widownia będzie mogła zdecydować, jak nazywa się teatr, nad jaką sztuką mamy pracować, kto kogo kocha, a kto kogo by wywalił na zbity pysk. Czyli widzowie określą ważne szczegóły szkieletu scenariusza, a my spróbujemy do tego szkieletu dołożyć mięso swych dusz artystycznych. Oczywiście żeby było wesoło i głupkowato. Uwaga - nie stronimy od morałów i moralizowania!

Impro Euro 2012
W czerwcu będziemy oglądać mistrzostwa europy w piłkę nożną. Będą się wypowiadali fachowcy, będziemy mówić o kontuzjach i skandalach spoza boiska. Będziemy oceniać taktykę drużyn i pracę trenerów. Piłkarze będą wymieniać się proporczykami, a co jurniejsi także koszulkami. A w marcu, na festiwalu improwizacyjnym, będziemy mogli się powygłupiać taką konwencją, podmieniając piłkę nożną na gry impro. Zatem występ ten to wiele drużyn improwizatorów z całej Polski, którzy odbędą krótkie mecze na improwizacje z okrasą rodem z telewizyjnego studia piłkarskiego.

Impro (amer. Improv) jest jedną z formuł szeroko rozumianego teatru improwizowanego. Stanowi formę występu, w którym aktorzy grają bez przygotowanego wcześniej scenariusza: improwizując urzeczywistniają na scenie pomysły widzów - współuczestników wydarzenia, a czynią to w ściśle określonych ramach gier bądź dłuższych form występu. Ta twórcza współpraca owocuje nieobliczalnymi i niepowtarzalnymi występami, na które piekielnie gorąco zapraszamy.

Za granicą Impro znane jest już od połowy XX wieku, stanowiąc równorzędną gałąź rozrywki, a także bardzo często jest wykorzystywane w treningu aktorskim. W Polsce dopiero odkrywamy tę formę - pewnego rodzaju przełom nastąpił mniej więcej trzy-cztery lata temu. Wtedy to, niezależnie od siebie, zawiązało się kilka grup impro (a przynajmniej można było o nich usłyszeć). Czas zapoznać się z ich pracą a także dowiedzieć się nieco więcej na temat Impro!

Jeśli lubisz wolny i frywolny humor, tony absurdu przetykane jak najbardziej poważnymi lub sensacyjnymi klimatami, lub jeśli po prostu chcesz się przekonać, czy możliwe jest stworzenie występu na poczekaniu - przyjdź i daj się wciągnąć!

Nazwa festiwalu "Podaj Wiosło" bierze się z niegdysiejszego spektaklu Teatru Wybrzeżak pod takim tytułem. Spektakl/szoł ten wymyślony i wyreżyserowany przez Marzenę Nieczuję-Urbańską grany był przez Wybrzeżaków w latach 1997-2002 na różnych scenach Gdańska (w tym w Teatrze Miniatura:)). Była to w części improwizowana parodia telewizyjnego tokszołu, z kretyńskim, śmiejącym się z własnych dowcipów o babie prowadzącym, który gościł w swoim programie bardzo dziwnych gości. Przez lata grania spektaklu skeczo-scenki z gośćmi zmieniały się. Pozostawał natomiast absurd, głupawka, idiotyczny prowadzący i rozwałka studia na koniec w wykonaniu Lordów z Ciemności.
Nasz impro festiwal zakończy się nowym Podaj Wiosłem, w nieco nowym kształcie, z udziałem gości festiwalowych, czyli improwizatorów z Polski. Ale z tym samym prowadzącym cymbałem, Wojciechem Tremiszewskim, oraz z tą samą Panią Reżyser, Marzeną Nieczuja-Urbańską.

Twórcy Festiwalu:
Ver Uziak, Wojciech Tremiszewski

Organizator:
Stowarzyszenie Społeczno-Artystyczne KULTYWATOR, W Gorącej Wodzie Kompani

Współorganizatorzy:
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku
Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

Partnerzy: kupbilecik.pl

Patronat Honorowy: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Kozłowski
Patronat Medialny: WhoseLine.pl, trojmiasto.pl, ekabaret.pl, Radio SAR, Radio MORS

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańsk
Sponsorzy: Hotel Spójnia, avocado vegan catering

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    20-30 zł
  • Bilet ulgowy
    15-25 zł
  • Kontakt
    58 301-10-51
Karnety: 75 zł | 90 zł (+ wioślany upominek)
Bilety na cały jeden dzień: 25 zł | 30 zł
Bilety na pojedyncze występy: 15 zł | 20 zł
IMPROwarsztat: 30 zł | 40 zł (uwaga! liczba miejsc ograniczona!!!)
zgłoszenia: podajwioslo@gmail.com

Sprzedaż biletów
Już niedługo sprzedaż internetowa na portalu kupbilecik.pl
W czasie trwania festiwalu bilety będzie można kupić również w Teatrze Miniatura od godz. 16.00

Nie ma możliwości rezerwacji biletów.
Kontakt do organizatorów: 668 678 030, podajwioslo@gmail.com

Opinie (11)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jakie dwie sztuki zrealizował w Teatrze Wybrzeże Jan Klata?