Wiadomości

Gdański artysta stworzył portret przestrzenny Lecha Wałęsy

5 stycznia Mieczysław Bastrykin spotkał się z Lechem Wałęsą, aby przekazać plakat i poprosić o złożenie autografu na obrazie.
5 stycznia Mieczysław Bastrykin spotkał się z Lechem Wałęsą, aby przekazać plakat i poprosić o złożenie autografu na obrazie. fot. archiwum prywatne

Mur postaci, pochód stoczniowców i studentów z polskimi flagami, wejście do Stoczni Gdańskiej, a wreszcie postać Lecha Wałęsy. To wszystko na obrazie złożonym z 18 warstw papieru strukturalnego, malowanym tuszem i akwarelą, uwiecznił gdański artysta, Mieczysław Bastrykin. Obraz został opatrzony autografem samego przewodniczącego NSZZ "Solidarność".Realizacja artystycznej wizji portretu przyciąga wzrok nie tylko ze względu na mnogość symbolicznych, wyraźnie zarysowanych elementów, lecz także z racji niestandardowego wykonania pracy. Obraz w formacie 50x70 cm składa się z 18 pojedynczych warstw papieru strukturalnego, posklejanego w jedną ażurową konstrukcję. Grafika została namalowana tuszem i powycinana, a elementy barwne zabarwiono akwarelą.

Żmudna praca nad obrazem została zakończona miesiąc temu, a 5 stycznia Lech Wałęsa złożył na obrazie pamiątkowy autograf. Obraz został stworzony w ramach projektu, który miał ujrzeć światło dzienne pod koniec 2020 roku, co jednak nie wydarzyło się ze względu na obostrzenia pandemiczne.


Opowieść o Stoczni GdańskiejPierwszy plan obrazu, na który składa się aż 6 warstw, przedstawia splecione w mur postacie: tłum, pochód stoczniowców i studentów, symbolizujący solidarność i bunt przeciw władzy.

- Pochód dzierży sztandary i polskie flagi, wielu maszerujących podnosi dwa palce: symbol pokoju oraz zwycięstwa, charakterystyczny w większości krajów świata, kojarzący się z Solidarnością i Lechem Wałęsą - relacjonuje Mieczysław Bastrykin. - Ułożenie palców w literę "V", czyli "wiktorię" w całym kręgu kultury zachodniej uważane jest za symbol triumfu i pokoju. Inni stoczniowcy podnoszą pięści. To ukłon w celu wsparcia w celu wyrażenia jedności, siły, buntu.
W tłumie stoczniowców i robotników widoczna jest postać Matki Boskiej Częstochowskiej, która występuje tam jako pośredniczka między ludźmi a Bogiem.

- Do niej zwracają się protestujący z miłością i ufnością, wierząc, że ich wysłucha, zrozumie, będzie się za nimi wstawiać i wspierać ich - dodaje artysta.
Kolejne warstwy to sama twarz Lecha Wałęsy, która wyłania się z tła - Stoczni Gdańskiej. Dobrze widoczne są jej najbardziej charakterystyczne symbole: pomnik Trzech Krzyży, historyczna brama wejściowa do stoczni, dźwigi, hangary i statek na pochylni.Wykonawcą pracy jest Mieczysław Bastrykin - 35-letni gdańszczanin, grafik, malarz projektant i ilustrator, tworzący pod pseudonimem ATAKI. Jego działania skupiają się głównie na grafice, malarstwie, wideo, projektowaniu, wzornictwie i muzyce. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku-Oliwie. Legitymuje się dyplomem z malarstwa i grafiki użytkowej ze specjalizacją reklamy wizualnej, ukończył także technikum grafiki komputerowej, multimediów i animacji, a także Autorską Szkołę Kręcenia Wideoklipów Yacha Paszkiewicza oraz Instytut Filmowy na kierunku produkcji filmowej i telewizyjnej.

- Praca nad obrazem trwała miesiąc, a każdego dnia poświęcałem minimum 4 godziny pracy - mówi Mieczysław Bastrykin. - Obrazy które tworzę są niezwykle pracochłonne ze względu na ich złożoność. Każda praca zawiera wiele pojedynczych warstw i setki drobnych elementów, jednocześnie wykonana jest z delikatnego papieru.

Twórczość skupiona wokół GdańskaSwoją karierę artystyczną Bastrykin zaczynał tworząc grafiki i ilustracje. Pierwsze doświadczenie zawodowe i wiedzę zdobył pracując na rozmaitych stanowiskach w drukarniach i agencjach reklamowych. Przez szereg lat prowadził działalność freelancerską, współpracując głównie z lokalnymi klubami, szkołami oraz instytucjami kultury. Jak sam twierdzi, cały czas się uczy i jest otwarty na świat, ludzi i nowe horyzonty. Chce dzielić się swoją wrażliwością, kreatywnością i doświadczeniami z innymi. Jego twórczość można śledzić na bieżąco na jego profilu na Instagramie i na fanpage'u na Facebooku.

Gdański artysta pracuje obecnie nad realizacją wizji herbu miasta Gdańska. Podobnie jak portret przewodniczącego "Solidarności", będzie to wielowarstwowe, duże przedstawienie o kilkuset elementach.

Prezent dla Lecha Wałęsy- Po zakończeniu tworzenia wiedziałem, że muszę spotkać się z prezydentem i pokazać mu efekt mojej ciężkiej pracy - mówi Mieczysław Bastrykin. - Był pod wrażeniem, powiedział że obraz jest nieprawdopodobny. Złożył na nim pamiątkowy autograf, a ode mnie otrzymał kopię w postaci plakatu wysokiej jakości.

Opinie (188)

 • (2)

  1. Czy pamiętasz, jak w styczniu 1971r. przyznałeś, że na żądanie SB dokonywałeś identyfikacji uczestników zajść grudniowych z fotografii i filmu? Czy teraz możesz podać powody tych działań?

  2. Dlaczego okłamałeś wszystkich, mówiąc o przeskoczeniu płotu, podczas gdy na strajk 14.08.1980r zostałeś dowieziony motorówką z Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni?

  3. Jak godziłeś swoją katolicką moralność z głośnymi przygodami, o które żona robiła ci publiczne awantury w 1980r?

  4. 9-ego grudnia 1980r przyznano Solidarności pierwszą nagrodę 30 tyś. USD. Co zrobiłeś z tymi pieniędzmi?

  5. Co zrobiłeś z 60 tyś. USD nagrody szwedzkiej prasy, które miałeś przekazać na Panoramę Racławicką, lecz nigdy nie przekazałeś?

  6. Czy mieszkanie na ul.Polanki 52 kupiłeś, czy otrzymałeś w darze i od kogo?

  7. W jakiej kwocie Bagsik i inni biznesmeni finansowali Twoją pierwszą kampanię wyborczą?

  8. Czy uważasz za właściwe, że głowa państwa lokuje pieniądze w bankach zagranicznych, wbrew polskiemu prawu?

  9. Czy byłeś w 1981r informowany przez Prezydium MKZ, że M. Wachowski jest kapitanem SB?

  10. Czy Wachowski posiada Twoje zdjęcia ze wspólnych orgii i dlatego nie reagowałeś na jego poczynania?

  11. Czy SB szantażowała Cię ujawnieniem wszczętych postępowań karnych o kradzieże przed Sądem Rejonowym dla Nieletnich wymuszając płatną współpracę?

  12. Za jakie zasługi w obozie w Arłamowie przyznano Ci prawo polowania z Kiszczakiem i 5-cio tygodniowy pobyt z całą rodziną, gdy innym odmawiano zwykłych widzeń?

  13. Czy pamiętasz swoją wypowiedź na Kongresie USA lokujcie swe kapitały w Polsce, bo na nędzy i głupocie można najlepiej zarobić. Czy nadal tak sądzisz?

  14. Z jakiej obietnicy wyborczej wywiązałeś się?

  15. Czy teraz potrafisz odpowiedzieć na pytanie A. Gwiazdy z I Zjazdu Solidarności jak wygląda dogadanie się Polaka z Polakiem, gdy jeden jest zdrajcą?

  16. Czy nie dosyć już kłamstw, krętactw, niekompetencji, pazerności, czy Ty naprawdę nie boisz się Boga, Lechu?

  • 93 10

  • szacunek za te pytania !

   • 18 0

  • Oczywiście

   Pytania zadała Anna Walentynowicz. Niestety pozostały bez odpowiedzi. Zresztą to bez znaczenia, odpowiedzi i tak były by kłamstwem.

   • 18 0

 • (1)

  Większość z wypowiadających się pod artykułem miała w życiu ze sztuka do czynienia tyle co laurkę w szkole na dzień babci zrobiło.. Oceniacie prace nie mając pojęcia na co patrzycie bo większość z was widzi Leszka a nie artyzm. Rozumiem ze ci co insynuują iż był sprzedawca byli, słyszeli, widzieli? Piszecie nie maja do oceniania żadnych podstaw. Zarówno pracy jak i osoby Lecha.

  • 10 53

  • Może by było lepiej dla tworcy

   Jak by namalował jakaś martwą naturę wtedy mogło by być coś ciekawego. A tak kogo ten obraz ma gloryfikować ? Tego człowieka co nie potrafi się przyznać nawet gdy już wszyscy wiedzą ?

   • 11 0

 • T67

  założę blokowanie

  • 4 1

 • Człowiek który w mediach opowiadał się za pałowaniem robotników, człowiek pełen nienawiści, poplecznik komunistów, łgarz i zdrajca. Wstyd takiemu robić portrety, ale lewactwo lubi takich ludzi i broni ich jak konstytucji.

  • 65 8

 • Pan Prezydent Lech Wałęsa miał rację tylko w jednym, że "Homoseksualni posłowie powinni siedzieć w ostatniej ławie w sejmie"

  Ale nie zmienia to fakty że był Bolkiem

  • 64 9

 • Danka kupiłem lodówkę? A ile wydałeś Lechu? Dwóch kolegów.

  • 74 11

 • Praca PANA Fantastyczna.gratulacje. (2)

  Gdzie bedzie wisiał lub będzie możliwość jego oglądania.

  • 9 42

  • Na najbliższej latarni.

   • 6 0

  • Obok rydwanu

   • 7 0

 • Autor czerpał inspirację

  z propagandowych portretów stalina i lenina z najmroczniejszych czasów CCCP. Może chciał dobrze, ale wyszło jak wyszło. Ideologicznie też się nie POmylł. Za czasów tych "idoli" co drugi był kapuś

  • 51 5

 • dlaczego Wy gdańszczanie macie tak szeroko oczy zamknięte na tego sługusa esbecji ? (3)

  przecież współpraca wałęsy i SB , donoszenie na kolegów i przeciwko nowej demokratycznej Polsce jest oczywiste. Obejrzyjcie ich filmy, którzy sami wtedy nagrali "Magdalenka" i 'Nocna zmiana" gdzie padły słynne słowa nastepnego sprzedawczyka antypolskiego tuska : "Policzmy głosy", które to uchroniły całą esbecję przez upublicznieniem ich działania w SB. tak, tak. to zwykła, niezwykła tylko jedna z historii wałęsy i tuska

  • 68 10

  • Nocna Zmiana to nie ich film, tylko film Kurskiego i jest totalną manipulacją (2)

   Kaczynski w Nocnej Zmianie jest ukazany jako wielki zwolennik Olszewskiego, a w rzeczywistosci byli ze soba w konflikcie, a Kaczynski dazyl do koalicji z UD i KLD (tak z tuSSkiem).

   Jesli cie na swiecie wtedy nie bylo, lub byles za maly zeby cokolwiek zrozumiec to sie nie wypowiadaj.
   Panorama i Teleekspres wszystko na biezaco pokazywaly w 1992 i dobrze to wszystko pamietam

   • 2 9

   • (1)

    Ty historię to chyba w TVN-ie widziałeś a nie w Panoramie. Jakbyś wtedy żył to byś wiedział co to była tzw. "nocna zmiana" , kto za nią stał i co miała ukryć a raczej co nie miało być pokazane z archiwów SB.
    Tak więc nie pajacuj na forum bo głupoty piszesz i jeszcze jesteś z tego dumny.

    • 9 0

    • Wszyscy się tak jarają nocną zmianą i bronią rządu Olszewskiego (słabego) a jest taka scena właśnie w tym filmie, gdy pytają JKM o to czy na liścię są osoby z rządu. Na co JKM mówi - są!
     Zresztą, wiele z osób z listy Macierewicza po latach zostało oczyszczonych. Opim dla ludu, tylko wtedy jeszcze wiele osób nie kumało jak działają media.

     • 1 4

 • "pochód stoczniowców i studentów z polskimi flagami" (1)

  To było chyba 1 ( a może 3) maja 1983. Manifestacja min. ze mną "studentem z polską flagą". Gdzieś tam pojawia się Wałęsa, my, rozentuzjazmowani, krzyczymy "Lech Wałęsa" "Solidarność" itp. Lądujemy na Zaspie, na Pilotów i widzimy jak Wałęsa ucieka przed nami (zomo było tam póżniej) do klatki schodowej w swoim bloku. Trochę to mnie zmroziło ale pomyślałem, że tak wielki człowiek ma większe zadania i nie może się narażać.
  Podobnie reagowałem gdy komuna puściła w TV nagranie rozmowy Wałęsy z bratem. Nawet nie słuchałem wiedząc, że to na pewno fałszywka. Potem głosowałem na Wałęsę w wyborach prezydenckich...

  • 31 3

  • Za całą mą głupotę serdecznie żałuję, a was współobywatele proszę o rozgrzeszenie (pokuta była za Balcerowicza)!

   • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kontrowersje wokół działalności miejskiego artysty
Kontrowersyjna działalność artysty z Gdyni
Gdańszczanin w programie "Down the road"
Gdańszczanin w "Down the road"

Kulinaria

Ostry Cień Mgły i Forfiter. Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali
Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali
Obiady do domu. Zamów i spróbuj nowych rzeczy
Zamów obiady do domu

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane