• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk trojański

Tomasz Falba
25 lutego 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
W Gdańsku zobaczymy niebawem legendarne skarby grodu Priama.

Troja była starożytnym miastem położonym w Azji Mniejszej na terenie
dzisiejszej Turcji. Jej oblężenie sprzed 3 tys. lat opisane zostało przez Homera w jednym z największych eposów w dziejach świata: "Iliadzie" (Ilion to inna nazwa Troi). Miasto zostało zdobyte przez Greków za pomocą sławnego fortelu z koniem, co stało się motywem wielu książek i filmów.

Przez wieki opowieść Homera traktowana była jako literacka fikcja. W XIX wieku za poważną uznał ją tylko jeden człowiek: Niemiec Heinrich Schliemann. Po długich poszukiwaniach odnalazł nie tylko ruiny legendarnego miasta, ale także ogromny skarb jej króla Priama, złożony z kilku tysięcy sztuk złotej biżuterii.

Rosyjscy rabusie

Kolekcję znalezisk trojańskich Schliemann wywiózł do Niemiec, gdzie została złożona w Muzeum Starożytności w Berlinie. W 1945 roku Rosjanie, po zdobyciu Berlina, zrabowali skarb Priama i wywieźli go do Moskwy. Fakt ten ujawnili dopiero w 1994 roku. Kolekcji do dzisiaj nie wystawili jednak na widok publiczny.

Muzeum Starożytności w Berlinie przeprowadza się właśnie do nowej siedziby. Na ten czas skarby Troi zostaną przywiezione do Polski.

Sześć miast

To dowód wielkiego zaufania, jakim obdarzają niemieccy muzealnicy swoich polskich kolegów. Kolekcja wyjeżdża bowiem poza granice Niemiec po raz pierwszy w swojej historii. Już za kilka dni wystawę będzie można zobaczyć w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Potem kolekcja ruszy w Polskę. Odwiedzi pięć miast: Kraków, Poznań, Łódź, Wrocław i Gdańsk.

Do grodu nad Motławą skarby legendarnej Troi przyjadą w połowie września. Będą eksponowane w Muzeum Archeologicznym. Wystawa nosić będzie tytuł: "Heinrich Schliemann. Sen o Troi". Będzie można na niej zobaczyć ponad 300 eksponatów: naczynia, narzędzia, figurki bóstw i kopie biżuterii wchodzącej w skład skarbu Priama.

Dotyk herosa

Niektórych zabytkowych przedmiotów dotykali być może mityczni herosi:
Achilles, Odys czy Parys.

Wartość kolekcji jest bezcenna, więc gdańskie Muzeum Archeologiczne będzie musiało przedsięwziąć szczególne środki bezpieczeństwa. Jego przedstawiciele nie chcą jednak zdradzać szczegółów.

Koń przed wejściem

- Warunki ochrony określa właściciel kolekcji - mówi kierownik naukowy placówki Mirosław Fudziński. - Zapewniam, że nasze muzeum sprosta im bez większego problemu.

Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztował bilet na wystawę. Tak czy inaczej Muzeum Archeologiczne spodziewać się może gigantycznego zainteresowania. Być może przed wejściem do placówki stanie replika słynnego trojańskiego konia.
Echo MiastaTomasz Falba

Opinie (4)

  • tia ytoa yskvg

    • 0 0

  • świetnie

    niesamowita zapewne będzie ta wystawa, dobrze, że mówią o niej już teraz - często dowiaduję się o ciekawych rzeczyach zbyt późno. Bez wątpienia wybiorę się na nią. Oby tylko nie wyskoczyli z jakąś niewyobrażalną kwotą za wejście...

    • 0 0

  • replikę konia trojańskiego? ciekawe, bo nikt nie wie jak on na prawdę wyglądał. Ten w Turcji jest bardzo tandetny, na filmie Troja był o wiele lepszy

    • 0 0

  • replikę konia trojańskiego? ciekawe, bo nikt nie wie jak on na prawdę wyglądał. Ten w Turcji jest bardzo tandetny, na filmie Troja był o wiele lepszy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Najstarszym zabytkiem w Sopocie, będącym jednocześnie oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku jest:

 

Najczęściej czytane