• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Gdańsk miastem wielokulturowym

Projekt "Gdańsk miastem wielokulturowym" powstał z inicjatywy Magdy Bielesz. Artystka za pośrednictwem interwencji w przestrzeń publiczną Dolnego Miasta zwraca uwagę zarówno na wielokulturową tradycję Gdańska jak i współczesne procesy migracyjne. Działaniom artystycznym towarzyszą warsztaty twórcze dla dzieci prowadzone przez Bogusławę Gontarz. Na stronie internetowej projektu można znaleźć mapę obiektów oraz propozycje zajęć edukacyjnych.

w każdy czwartek (od 23.05 do 06.06.2024), godz. 17:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
wrz 13-15

piątek - niedziela, godz. 10:00 - 17:00

Wstęp wolny
Projekt składa się 3 głównych elementów:
Ingerencje artystyczne w przestrzeń Dolnego Miasta w Gdańsku, zakończone spotkaniem z artystką i oprowadzeniem po Mini Monidłach (31.07- 3.08 .2015)
Warsztaty "Gdańsk miastem wielokulturowym" (3-7.08.2015)
Materiały edukacyjne

INGERENCJE ARTYSTYCZNE W PRZESTRZEŃ DOLNEGO MIASTA W GDAŃSKU
termin realizacji: 31.07 - 3.08.2015
spotkanie z artystką, oprowadzanie: 2.08.2015, godz. 16:00
Miejsce: spotkanie przed Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto
Wstęp wolny

W ramach projektu "Gdańsk miastem wielokulturowym" Magda Bielesz wykona kilkanaście małych ingerencji malarskich w przestrzeń miejską Dolnego Miasta. Na wystających murkach słupkach i innych pozostałościach architektonicznych stworzy wizerunki, strzępki strojów ludowych z różnych regionów Polski i świata. Widz odpowiednio ustawiony przy takim muralu będzie mógł sfotografować się częściowo ubrany w strój ludowy. Projekt powstał w oparciu o zasadę funkcjonowania monideł i jest również kontynuacją i nawiązaniem do indywidualnej wystawy Magdy Bielesz pt. "Pokój" (CSW Łaźnia w 2010 roku). Powstałe murale będą eksponowały oryginalne pozostałości architektoniczne Dolnego Miasta, tworząc swoistą galerię wielokulturowości oraz atrakcję turystyczną, równolegle będą pobudzały do rozwoju lokalnej tożsamości i tolerancji wobec odmienności kulturowej.

Mini Monidła będzie można obejrzeć już 2 sierpnia 2015 w ramach spotkania z artystką i oprowadzania po Dolnym Mieście szlakiem powstałych w ramach projektu prac. Oprowadzanie rozpocznie się o godz. 16:00 pod Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia (ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto).

Wheatpaste'y - z ang Wheat paste (również znana jako flour paste, simply paste) to określenie żelu lub cieczy kleju z mąki pszennej i ziemniaczanej oraz wody. Technika ta jest stosowana od czasów starożytnych do różnych celów związanych ze sztuką i rzemiosłem, takich jak książki, decoupage, collage, papier-mache i przylegających plakatów papierowych. Swoim charakterem klej bardzo zbliżony do tapetowego; masę klejową można wykonać przez zmieszanie mniej więcej równej części mąki i wody i ogrzewania, aż masa zgęstnieje.

Magda Bielesz - malarka, autorka instalacji, obiektów, rysunków, video. Absolwentka Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, dyplom w Gościnnej Pracowni prof. Leona Tarasewicza (2002). Już podczas studiów zauważona przez kuratorów i krytyków, co zaowocowało udziałem w przeglądzie młodych Look at me/Spójrz na mnie, organizowanym przez Bunkier Sztuki w Krakowie (2002) i Blok.osiedle.mieszkanie w Galerii Działań/Raster(2002). Indywidualną wystawą zadebiutowała w Małym Salonie, Narodowej Galerii Zachęta w 2003 roku. W tym samym roku otrzymała półroczne stypendium MKiDN. W 2005 roku nominowana w VII Konkursie im Eugeniusza Gepperta, w internetowym głosowaniu zdobyła najwyższą liczbę głosów. Przebywała na miesięcznych pobytach twórczych m.in. Wd8, Walkersdorf/Graz, Austria 2006, MoKS, Mooste, Estonia (2006), Center Aijima Art Center Abiko/Tokio, Japonia (2006) w tym samym roku otrzymała półroczne stypendium MKiDN, a także stypendium "Młoda Polska". Ma na swoim koncie liczne wystawy w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się m.in. Museum of New Art w Detroit, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, kolekcji IHS UW. Mieszka i pracuje w Warszawie.


WARSZTATY "GDAŃSK MIASTEM WIELOKULTUROWYM"

Termin warsztatów: 3-7.08.2015, godz. 10:00 - 12:00 i 12:30 - 14:30
Miejsce: spotkanie przed Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto
Wstęp wolny
Informacje: wielokulturowygdansk@gmail.com , tel.: 795 782 827

Osoby uczestniczące w warsztatach będą miały okazję "przymierzyć" pozostawione przez artystkę stroje i wcielić się w zaproponowane przez nią postacie. Stosując różne techniki artystyczne stworzą stroje przyszłości. Poprzez pryzmat ubioru, obyczajowości i różnorodności kulturowej przyjrzą się swojemu otoczeniu, historii rodziny i sąsiedztwa. Działania twórcze mają na celu rozwój poczucia własnej tożsamości, tolerancji, poznanie historii Gdańska i rozwój wiedzy o różnych kulturach. Każde zajęcia stanowią skończoną całość, istnieje możliwość uczestnictwa
w całym cyklu lub poszczególnych zajęciach.

Każde zajęcia stanowią skończoną całość, istnieje możliwość uczestnictwa w całym cyklu lub poszczególnych zajęciach.

Warsztaty poprowadzi Bogusława Gontarz psycholog, project manager i trenerka kompetencji społecznych. Od 3 lat koordynatorka projektów edukacji artystycznej o charakterze rewitalizacyjnym oraz partycypacyjnym w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.

W obszarze edukacji przez sztukę współpracuje również z Gdańskim Archipelagiem Kultury, Gdańską Galerią Miejską oraz firmą "Dwie Ole". Realizatorka licznych działań z zakresu animacji kultury i autorka twórczych inicjatyw o charakterze edukacyjnym. Propagatorka działań o charakterze partycypacyjnym na poziomie lokalnych społeczności. Pracuje z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi oraz seniorami. Do jej pasji należy, m.in. drama, innowacyjne i kreatywne sposoby edukacji oraz aktywności prospołeczne służące rozwojowi regionalnej tkanki miejskiej.


MATERIAŁY EDUKACYJNE

Materiały edukacyjne dostępne na stronie internetowej projektu wraz z mapką i propozycjami wykorzystania murali podczas zajęć szkolnych. Materiały edukacyjne nie wyczerpują tematu wielokulturowości Gdańska, stanowią propozycję podjęcia tematu w nawiązaniu do powstałej pracy artystycznej, pokazują w jaki sposób można mówić o wielokulturowości uwzględniając jednocześnie aspekty historyczne i współczesną problematykę migracji, łącząc działania twórcze i elementy poznawcze.

Dodatkowo powstanie wirtualna wystawa prac plastycznych powstałych w ramach projektu na stronie internetowej projektu.

Opinie

Sprawdź się

Do kiedy można zobaczyć wystawę ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?